Microsoft Office 365 Hallgatói Neptun Oktatói Neptun

Bagossy László

BagossyLaszlo_portre_4345
BagossyLaszlo_portre_4345

BAGOSSY LÁSZLÓ

(1967. DOMBÓVÁR)

TUDOMÁNYOS FOKOZAT, EGYETEMI BEOSZTÁS:

Osztályvezető tanár, DLA/20015.

SZÍNHÁZMŰVÉSZETI INTÉZET

OKTATOTT TÁRGY:

színészmesterség, színházrendezés

1985-ben érettségizett Pécsett a Nagy Lajos Gimnáziumban.
1991-ben a Pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem irodalom-művészettudomány szakán szerzett diplomát.
1990-től a Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatója volt Székely Gábor osztályában.
1995-ben kapott színházi rendezői oklevelet.
1995-2013 között szabadfoglalkozású rendezőként dolgozott Szolnokon, Nyíregyházán, Kecskeméten, Tatabányán, Egerben, Pécsen, Szegeden, Budapesten, Stuttgartban és Vilniusban.
1990 és 2015 között vendégtanára volt a JPTE Bölcsészkarának, a Zeneakadémiának, a Képzőművészeti Egyetemnek, a Veszprémi Egyetemnek és a Károli Gáspár Református Egyetemnek.
1998 a Színházi Főtanszakon egyetemi adjunktusi kinevezést kapott
2011 a Színház- és Filmművészeti Egyetem színész osztályának osztályvezető tanára
2013 a budapesti Örkény István Színház társulatának tagja
2015 Summa Cum Laude minősítéssel Doctor of Liberal Arts (DLA) fokozatot szerzett
2015 a Színházi Főtanszakon egyetemi adjunktusi kinevezést kapott
2016  a Színház- és Filmművészeti Egyetem színházrendező osztályának osztályvezető tanára.

2011-2016  színészosztályt vezet
2015 a Színházi Főtanszakon egyetemi adjunktusi kinevezést kap
2016- színházrendezőosztályt vezet

Színházi rendezések

1993. Johann Wolfgang von Goethe: Clavigo (Szolnoki Szigligeti Színház)
1994. R.W. Fassbinder: Petra von Kant keserű könnyei (Ódry Színpad, Budapest)
1995. Fejes Endre: Jó estét, nyár… (nyíregyházai Móricz Zsigmond Színház)
1995. Henrik Ibsen: Nóra (nyíregyházai Móricz Zsigmond Színház)
1996. Georg Büchner: Leonce és Léna (Kecskeméti Katona József Színház)
1997. Thomas Bernhard: A szokás hatalma (Kecskeméti Katona József Színház)
1997. Parti Nagy Lajos: Ibusár (Kecskeméti Katona József Színház)
1997. Thomas Bernhard: Ritter, Dene, Voss (Bárka Színház)
1999. Molière: Tartuffe (nyíregyházai Móricz Zsigmond Színház)
1999. Anton Pavlovics Csehov: Cseresznyéskert (Bárka Színház)
2000. Maxim Gorkij: Éjjeli menedékhely (Pécsi Nemzeti Színház)
2001. Szirmai-Bakonyi: Mágnás Miska (Tatabányai Jászai Mari Színház)
2002. Gogol: A revizor (Pécsi Nemzeti Színház)
2002. Urs Widmer: Top Dogs (Budapesti Katona József Színház)
2002. Theresia Walser: King Kong lányai (Budapesti Katona József Színház)
2002. Thomas Bernhard: A színházcsináló (Pécsi Horvát Színház)
2003. Szirmai-Bakonyi: Mágnás Miska (Egri Gárdonyi Géza Színház)
2004. Roland Schimmelpfennig: Az arab éjszaka (Örkény István Színház, Budapest)
2004. BrechtWeill: A filléres opera (Örkény István Színház, Budapest)
2005. Witold Gombrowicz: Yvonne, burgundi hercegnő (Kecskeméti Katona József
Színház)
2005. Bagossy László: A sötétben látó tündér(Örkény István Színház, Budapest)
2006. Bagossy László: E-chat (Kecskeméti Katona József Színház)
2006. Bagossy László: Avatare (Stuttgart, Theater Tri-Bühne)
2006. Mozart: Don Giovanni (Szegedi Nemzeti Színház)
2007. Ingmar Keun: Das kunstseidene Maedchen (Stuttgart, Theater Tri-Bühne)
2007. Térey János: Asztalizene (Radnóti Miklós Színház)
2008. Ingmar Keun: A műselyemlány (Örkény István Színház, Budapest)
2008. Ödön von Horváth: Kasimir und Karoline (Stuttgart, Theater Tri-Bühne)
2009. Bertolt Brecht: Mutter Courage und ihre Kinder (Stuttgart, Theater Tri-Bühne)
2009. Egressy Zoltán: Sauerampfer und Bratkartoffel (Stuttgart, Theater Tri-Bühne)
2009. Ödön von Horváth: Kasimir és Karoline (Örkény István Színház, Budapest)
2010. Háy János: Völgyhíd (Kolibri Gyermek és Ifjúsági Színház, Budapest)
2010. Tasnádi István: Das Idaho-Experiment oder die Geburt des Zuschauers
(Stuttgart,  Theater Tri-Bühne)
2011. Friedrich Dürrenmatt: János király (Örkény István Színház, Budapest)
2011. Urs Widmer: Top Dogs (Stuttgart, Theater Tri-Bühne)
2011. Lutz Hübner: Bunyósszív (Kolibri Gyermek és Ifjúsági Színház, Budapest)
2012. William Shakespeare: A vihar (Örkény István Színház, Budapest)
2012. Thomas Mann-Bagossy: Mario és a varázsló (Kolibri Gyermek és Ifjúsági
Színház
, Budapest)
2012. Thomas Bernhard: Heldenplatz (Katona József Színház, Budapest)
2012. Sławomir Mrożek: Tangó (Örkény István Színház, Budapest)
2013. Molnár Ferenc: Liliom (Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Vilnius)
2013. Ödön von Horváth: A végítélet napja (Katona József Színház, Budapest)
2014. William Shakespeare: Hamlet (Örkény István Színház, Budapest)
2014. Kerékgyártó István: Geldreigen (Stuttgart, Theater Tri-Bühne)
2015. Molière: Tartuffe (Örkény István Színház, Budapest)
2015. Diggerdrájver (Örkény István Színház a Shure Stúdióban, Budapest)
2015. Roland Schimmelpfennig: Die Arabische Nacht (Stuttgart, Theater Tri-Bühne)
2016. Ödön von Horváth: Mesél a bécsi erdő (Örkény István Színház, Budapest)
2016. Anton Pavlovics Csehov: Három nővér (Örkény István Színház, Budapest)

A Sötétben Látó Tündér (Pagony, 2009)

1992 Móricz Zsigmond-ösztöndíj
2000 A zsűri különdíja, Országos Színházi Találkozó, Győr (Cseresznyéskert)
2000 Budapest Város Színházi Díja a kritikusok szavazatai alapján
2002 A „Vastaps” Alapítvány különdíja (Top Dogs)
2003 Fesztiváldíj, Nemzetközi Színházi Fesztivál, Torun (PL) (Top Dogs)
2003 A legjobb előadás díja, III. Pécsi Országos Színházi Találkozó (Top Dogs)
2004 Jászai Mari-díj
2006 Üveghegy-díj, III.Országos Gyermekszínházi Biennálé, Kaposvár
2006 Színikritikusok díja, A Legjobb Gyerekelőadásért (A Sötétben Látó Tündér)
2010 IBBY-díj, Az Év Gyermekkönyve (A Sötétben Látó Tündér)
2010 A legjobb rendezés díja (Kasimir és Karoline) X. Pécsi Országos Színházi Találkozó
2010 A legjobb előadás díja – közönség zsűri (Kasimir és Karoline) X. Pécsi Országos Színházi Találkozó
2010 Színikritikusok díja, A legjobb rendezésért (Kasimir és Karoline)
2011 Capitano-díj (A legjobb nagyszínpadi rendezés – Vidor Fesztivál – János király)
2011 Színikritikusok díja, A legjobb rendezésért (János király)
2014 Színikritikusok díja, A legjobb rendezésért (Hamlet)
2015 Hevesi Sándor-díj

Az alábbi osztályokban volt korábban osztályvezető