Microsoft Office 365 Hallgatói Neptun Oktatói Neptun

Zsámbéki Gábor

Zsambekigabor_4500
Zsambekigabor_4500

ZSÁMBÉKI GÁBOR

 

 

EGYETEMI TANÁR, DLA, HABIL

PROFESSOR EMERITUS

SZÍNHÁZMŰVÉSZETI INTÉZET

 

(1943., Pécs)

OKTATOTT TÁRGY: SZÍNÉSZMESTERSÉG, SZÍNHÁZRENDEZÉS

1968-tól a kaposvári Csiky Gergely Színház rendezője,
1971-től főrendezője, 1973 megbízott igazgatója
1975-1978 között igazgatója.
1978-tól a Nemzeti Színház vezető rendezője,
1982-től a Katona József Színház művészeti vezetője,
1989-2010 a Katona József Színház igazgatója és főrendezője.

Alapító tagja a párizsi székhelyű Európai Színházak Uniójának;
1996 és 2002 között Európai Színházak Uniójának elnöke
A Mitos21 nemzetközi színházi csoportosulás alapítója és tagja.

Rendszeresen (eddig több, mint 30 alkalommal) rendez külföldön;
rendezések Kubában, Csehszlovákiában, Finnországban, Németországban, Izraelben, Norvégiában, Dániában, Lengyelországban és Olaszországban.

 

1979-től tanít a Színház- és Filmművészeti Egyetemen;
Egyetemi tanár

Workshopok: Angliában, az Egyesült Államokban, Ausztráliában, Németországban.

Shakespeare: Hamlet; Julius Caesar, Vízkereszt, A vihar, Ahogy tetszik, Téli rege, IV. Henrik I. rész, II. rész, Macbeth, A windsori víg nők
Csehov: Sirály, Ivanov, A manó, Cseresznyéskert Lánykérés, Medve, Ványa bácsi
Moličre: Az úrhatnám polgár, Dandin György, A fösvény, Tartuffe, Mizantróp
Goldoni: A kávéház, A háború, Mirandolina, Az úrhatnám polgár
Brecht: Turandot avagy a szerecsenmosdatók kongresszusa, A szecsuáni jólélek, Kurázsi mama és gyermekei, Koldusopera
Machiavelli: Mandragóra
Kleist: Homburg hercege, Az eltört korsó, Homburg hercege
Wesker: A konyha
Sütő: Egy lócsiszár virágvasárnapja; Csillag a máglyán
Schwajda: Szent család;
Caragiale: Az elveszett levél
Korniss M.: Halleluja
Spiró Gy.: Az imposztor, Csirkefej, Koccanás
Jarry: Übü király
Gogol: A revizor
Kárpáti P.: Akárki
Büchner: Woyzeck
Weöres Sándor: Szent György és a sárkány
Euripidész: Médeia, Oresztész
Henrik Ibsen: Kis Eyolf; Hedda Gabler, A nép ellensége
Ludvig Holberg: Erasmus Montanus
Pinter: A gondnok, Afféle Alaszka, Az utolsó pohár, Az árulás
Bernhard: A színházcsináló
Bond: Kétezerhetvenhét (egyfelvonásosok: Szék, Ki jön a házamba?, Emberek)
Smocek: Dr. Burke különös délutánja
Ödön von Horváth: Mesél a bécsi erdő, Kasimir és Karoline
Puskin: Don Juan
Schisgal: Gépírók
Schisgal: A tigris
Knott: Várj, amíg sötét lesz
Füst Milán: A zongora
Szomory Dezső: Incidens az Ingeborg hangversenyen
Osztrovszkij: A művésznő és hódolói, Az erdő
Shaffer: Játék a sötétben
Szakonyi Károly: Adáshiba
Ackhard: Akar velem játszani?
Farquhar: A toborzó tiszt
Machiavelli: Mandragóra
Eduardo De Filippo: Filumena házassága
Ariano Suassuna: A kutya testamentuma
Szabó György-Behár György: Fekete rózsa
John Arden-Margaretta D’Arcy Margaretta:     Királyi kegy, avagy a színésszé lett katona
Jókai Mór: Thespis kordéja
Leo Fall-Harsányi Zsolt: Pompadur (Társrendező: Babarczy László)
Jurij Olesa: A három kövér
Szamuil Marsak: A bűvös erdő
Gorkij:           Éjjeli menedékhely
Simon Grey: A dolgok menete
Németh László: Husz János
Jókai Mór: Thália szekerén
John Ford: Kár, hogy kurva (1633)
John Osborne: Dühöngő ifjúság
Harold Pinter: Afféle Alaszka
Harold Pinter:         Az utolsó pohár
Pirandello: Az ember, az állat és az erény
Aphra Behn: A kalóz
Simon Gray: A dolgok menete
Eugene O’Neill: Utazás az éjszakába
David Hare: A titkos elragadtatás
Weöres Sándor: Octopus, avagy Szent György és a sárkány históriája
Csalog Zsolt: Csendet akarok
Tadeusz Różewicz: Csapda
Gombrowicz: Yvonne, burgundi hercegnő
Weöres Sándor: Szent György és a sárkány
Irodalmi összeállítás: Fodor Géza; Lengyel György és a rendező      Az emberek veszedelmes közelségében (Notóriusok I.)
Ludvig Holberg: Erasmus Montanus
Ödön von Horváth: Mesél a bécsi erdő
Molière: Mizantróp
Gorkij: Kispolgárok
Bernhard: Színházcsináló
Strindberg: Haláltánc
Beckett: Godot-ra várva, A játszma vége (tévéjáték)
Roos:  Sárga Vonal
Örkény István: Tóték
Peter Hacks: Lotte (Beszélgetés a Stein-házban a távol lévő von Goethe úrról

Jászai Mari-díj 1973
Érdemes művész 1981
Színikritikusok Díja 1982/83 A legjobb előadás (A Manó)
Színikritikusok Díja 1986/87 A legjobb előadás (Csirkefej)
Kossuth-díj 1988
BITEF Nagydíj 1989 (A revizor)
Francia kritikusok díja a legjobb külföldi előadásnak 1990 (Übü király)
Legjobb külföldi előadás díja 1990, Caracas (A revizor)
Soros Alapítvány Alkotói díj, 2001
Színikritikusok Díja 2000/2001 A legjobb rendezés (Tartuffe)
Színikritikusok Díja 2001/2002 A legjobb előadás (Szent György és a Sárkány)
Francia Irodalmi és Művészeti Lovagkereszt, 2001
Hazám-díj 2002
A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje 2002
Hedda-díj (a Norvég Színházi és Zenekari Szövetség díja az évad legjobb rendezéséért) – 2004
(A színházcsináló)
Vastaps-különdíj (2004)
Legjobb rendezés (megosztva) és Legjobb előadás (Médeia) – Színikritikusok Díja 2004/2005
A VII. Pécsi Országos Színházi Találkozó Legjobb rendezés (A karnevál utolsó éjszakája)
Színikritikusok Díja 2006/2007 A legjobb előadás (A karnevál utolsó éjszakája)
Fővárosi Önkormányzat Színházi Díja (2008) – Notóriusok sorozat
Budapest díszpolgára, 2010
Gundel művészeti díj, 2010
Vastaps díj. Legjobb rendezés (A mizantróp) 2011
Budapest Értékei díj, 2011
Színikritikusok díja, Életműdíj, Legjobb előadás (A nép ellensége) 2013
Szent-Györgyi Albert Emlékérem 2016

Az alábbi osztályokban volt korábban osztályvezető

Oktatói munkák