Az idei, rekordszámú nevezést hozó Savaria Filmszemlén az SZFE több programban is képviseltette magát: az Agora Savaria Filmszínházban Novák Emil kurálásában nyílt meg egy Törőcsik Mari életét bemutató fotókiállítás, valamint Maruszki Balázs és Szekeres Csaba vezetésével interaktív filmes workshopot rendeztek középiskolásoknak. Emellett a 12. Savaria Filmszemle egyik életműdíját egyetemünk oktatója, Koltai Lajos kapta.
A fesztivál nyitányaként Unseen Mari – Törőcsik Mari soha nem látott pillanatai címmel nyílt kiállítás az Agora Savaria Filmszínházban. A Törőcsik család hagyatékából összeállított fotókiállításon a magyar filmtörténet egyik legnagyobb ikonjának ritkán vagy éppen eddig még soha nem látott pillanatait láthatták az érdeklődők. E képeken nem a jól ismert, kamerák előtti színésznőt látjuk, hanem az érzékeny, kíváncsi, életimádó nőt. A kiállítás kurátora egyetemünk oktatója, a Magyar Filmakadémia elnöke, Novák Emil.
A filmszemle programjához kapcsolódóan Történet kétféleképp: A film, amit olvasol és a film, amit írsz címmel tartott középiskolásoknak szóló interaktív workshopot két oktatónk, Maruszki Balázs és Szekeres Csaba. A workshopok közös témája a film és a szöveg találkozása volt.
A 12. Savaria Filmszemle egyik életműdíját egyetemünk oktatója, Koltai Lajos kapta. A pénteki díjátadó gála felvezetéseként közönségtalálkozót szerveztek a filmszemle két életműdíjasával: Koltai Lajost, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar operatőrt, rendezőt, érdemes művészt; valamint Rudolf Péter Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színészt, színházi-, és filmrendezőt, producert, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját Murai András filmtörténész kérdezte kezdetekről, nagy szakmai fordulatokról és szép emlékekről.
Fotó: Nyirkos Zsófia
A díjátadóra az Agora Savaria Filmszínház Hildebrand István termében került sor.
„Koltai Lajos a magyar filmművészet egyik legnagyobb hatású alakja, világszerte elismert operatőr és filmrendező. Már fiatal korában találkozott a filmművészettel, és hamar kiderült, hogy rendkívüli tehetséggel rendelkezik. Tanulmányait a Színház- és Filmművészeti Főiskolán végezte, Illés György legendás operatőrosztályában, amelyből számos kiemelkedő filmes került ki.
Koltai Lajos számos rangos díjat nyert, többek között Balázs Béla-díjat, Kossuth-díjat és a Magyar Filmakadémia Életműdíját. Nemcsak technikai tudása, hanem mély művészi érzékenysége is kiemelkedő, amellyel gazdagította a magyar és nemzetközi filmművészetet. Munkássága a magyar film történetének megkerülhetetlen része, és példát mutat a fiatal filmes generációknak. A Savaria Filmakadémia életműdíját a Nemzet Művésze, Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar operatőr, rendező, érdemes művész Koltai Lajos kapja.” – hangzott el a laudációban. Az újabb elismeréshez mi is szívből gratulálunk!
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.
Kotsis Gergely vizsgafilmje, a Ha átkelsz majd a nagy hegyen bekerült az idei MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál versenyprogramjába, és három kategóriában is jelölést kapott a Magyar Mozgókép Díjakra: a legjobb kisjátékfilm, a legjobb férfi főszereplő és a legjobb férfi mellékszereplő kategóriájában. A rendezővel többek között arról beszélgettünk, mit jelentett számára filmre vinni saját forgatókönyvét, valamint, hogy milyen érzés olyan mesterek tanítványának lenni, mint Koltai Lajos és Novák Emil.
Idén is helyet kaptak az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában az SZFE vizsgafilmjei. A Hagyjál! – a szerelem határai című blokk filmjeit június 21-án 17:30-tól láthatják az érdeklődők a veszprémi Foton Audiovizuális Centrumban.
Queen, Depeche Mode, Uriah, Rolling Stones – csak néhány név azon világhírű együttesek köréből, akikkel Mészáros Sándor, az SZFE műteremmestere együtt dolgozott. Ugyanakkor nemcsak a rockzene nagyjaival hozta össze a sors, színházi világosítóként is olyan színészlegendák munkáját segítette, mint Ruttkai Éva, Latinovits Zoltán, Darvas Iván vagy Sinkovits Imre. Ez pedig még mindig nem a teljes repertoár; nem hiába éreztük úgy az interjú után, hogy a műteremmesternek több élet is megadatott.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Kerkay Rita Margit DLA disszertációjának nyilvános védésére.
Az Országos Színházi Találkozó, amely a magyar színházi élet egyik legfontosabb ünnepe, idén is sokszínű és izgalmas előadásokkal várja a közönséget. A találkozón a Színház- és Filmművészeti Egyetem is képviselteti magát: június 16-án a Parasztopera látható majd az OSZT Off programjában.
Idén is helyet kaptak az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában az SZFE vizsgafilmjei. A Megértésüket köszönjük! című blokk filmjeit június 20-án 15 órától láthatják az érdeklődők a veszprémi Expresszóban.