Microsoft Office 365 Hallgatói Neptun Oktatói Neptun

Máté Gábor

mate_gabor_edv_7371
mate_gabor_edv_7371

MÁTÉ GÁBOR
(1955. BUDAPEST)

TUDOMÁNYOS FOKOZAT, EGYETEMI BEOSZTÁS:

EGYETEMI TANÁR, DLA/2001., HABIL/2006
SZÍNHÁZMŰVÉSZETI INTÉZET

OKTATOTT TÁRGY:SZÍNÉSZMESTERSÉG

1973-1975 Magyar Rádió Ifjúsági Osztályának munkatársa
1976-1980 Színház- és Filmművészeti Főiskola – színművész diploma
1980-1987 a Kaposvári Csiky Gergely Színház tagja
1987-től a Katona József Színház tagja
1993 a Színház- és Filmművészeti Egyetemen színészi játékot tanít
1995-1999 Horvai István mellett színészosztályt vezet
1998 a Színházi Főtanszakon egyetemi adjunktusi kinevezést kap
1999-2003 elindítja első önálló osztályát
2001 Summa Cum Laude minősítéssel Doctor of Liberal Arts (DLA) fokozatot szerez
2001 a Katona József Színház főrendezője
2002 a Színházi Főtanszak főtanszakvezető-helyettese
2002 a Színház- és Filmművészeti Egyetem Egyetemi Tanácsának választott tagja
2003 indítja következő színészosztályát
2006 a Színházi Főtanszakon egyetemi docensi kinevezést kap
2007 a Színházi Főtanszakon egyetemi tanári kinevezést kap
2007 a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektorhelyettese
2011– től a Katona József Színház ügyvezető igazgatója

1993- a Színház- és Filmművészeti Egyetemen színészi játékot tanít
1995-1999 Horvai István mellett színészosztályt vezet
1998 a Színházi Főtanszakon egyetemi adjunktusi kinevezést kap
1999-2003 Elindítja első önálló osztályát
2002 a Színházi Főtanszak főtanszakvezető-helyettese
2002 a Színház- és Filmművészeti Egyetem Egyetemi Tanácsának választott tagja
2006 a Színházi Főtanszakon egyetemi docensi kinevezést kap
2007 a Színházi Főtanszakon egyetemi tanári kinevezést kap
2007-2011-ig a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektorhelyettese

Színpadi szerepek

Beckett: Szöveg és zene,1978, Ódry Színpad, rendező: Ács János
Ivo Bresan: Paraszt Hamlet (Hamlet), 1979, Balatonboglár, rendező: Babarczy László
Moliére: A tudós nők (Vadius), 1980. Ódry Színpad, rendező: Major Tamás
Voskovec-Werich: A nehéz Barbara (első zsoldos), 1980. Kaposvári Csiky Gergely Színház, rendező: Gazdag Gyula
Thomas Middleton: Átváltozások (Alsemero), Kaposvári Csiky Gergely Színház, 1980, rendező: Ács János
Shakespeare: Szentivánéji álom (Lysander), Kaposvári Csiky Gergely Színház, 1980, rendező: Ács János
Dennis Scott: Sir Gawain és a Zöld Lovag (Zöld Lovag), Kaposvári Csiky Gergely Színház, 1980, rendező: Lengyel Pál
Victor Hugo: A királyasszony lovagja (Don Cezar de Bazán), Kaposvári Csiky Gergely Színház, 1981, rendező: Babarczy László
Robert Thomas: Szegény Dániel (A férj), Kaposvári Csiky Gergely Színház, 1981, rendező: Koltai Róbert
Bulgakov: Bíborsziget, 1981, Szolnok, rendező: Babarczy László
Turgenyev: Egy hónap falun (Beljajev), Kaposvári Csiky Gergely Színház, 1981, rendező: Ascher Tamás
Peter Weiss: Marat/Sade (Kikiáltó), Kaposvári Csiky Gergely Színház, 1981, rendező: Ács János
Szomory Dezső: Hermelin (Pálfi Tibor), Kaposvári Csiky Gergely Színház, 1982, rendező: Gothár Péter
Illyés Gyula: A kegyenc (Heracleus), Kaposvári Csiky Gergely Színház, 1982, rendező: Babarczy László
Gogol: A revizor (Hlesztakov), Kaposvári Csiky Gergely Színház, 1982, rendező: Gothár Péter
Jean Genet: A balkon (küldött), Kaposvári Csiky Gergely Színház, 1983, rendező: Ács János
Katajev: A Werthert már megírták (Gyima), Kaposvári Csiky Gergely Színház, 1983, rendező: Gothár Péter
Müller Péter: Búcsúelőadás (August Bárió), Kaposvári Csiky Gergely Színház, 1983, rendező: Garas Dezső
Shakespeare: Hamlet, dán királyfi (Hamlet), Kaposvári Csiky Gergely Színház, 1984, rendező: Ascher Tamás
Spiró György: A kert (János), Kaposvári Csiky Gergely Színház, 1984, rendező: Babarczy László
Bulgakov: A Mester és Margarita (Afranius, rendőr), Kaposvári Csiky Gergely Színház, 1984, rendező: Ascher Tamás
Csehov: Cseresznyéskert (Tromifov), Kaposvári Csiky Gergely Színház, 1984, rendező: Ascher Tamás
Weöres Sándor: A kétfejű fenevad (Bornemissza Ambrus), Kaposvári Csiky Gergely Színház, 1985, rendező: Babarczy László
Euripidész: Alkésztisz (Admetosz), 1985, Balatonboglár, rendező: Ascher Tamás
Szabó György: Kun László (Kun László), 1985, Balatonboglár, rendező: Ács János
Eugene Ionesco: A kopasz énekesnő (Mr. Martin), Kaposvári Csiky Gergely Színház, 1986, rendező: Ascher Tamás
Kornis Mihály: Kozma (Kozma), Kaposvári Csiky Gergely Színház, 1986, rendező: Ács János
Jakobi Viktor: Leányvásár (Harrison), Kaposvári Csiky Gergely Színház, 1986, rendező: Ács János
Füst Milán: Catullus (Catullus), Katona József Színház. 1987, rendező: Székely Gábor
Gogol: A revizor (Revizor), Katona József Színház, 1987, rendező: Zsámbéki Gábor
Canetti: Esküvő (Horch), Katona József Színház, 1988, rendező: Vladimir Strnisko
Moliére: A mizantróp (Philinte), Katona József Színház, 1988, rendező: Székely Gábor
Bulgakov: Kutyaszív (Bormentál), Katona József Színház, 1989, rendező: Gothár Péter
Eörsi István: Jolán és a férfiak, 1989, Gyula, Játékszín, rendező: Ács János
Kós Károly: István király (István), 1989, Kőszeg, rendező: Merő Béla
Wedekind: Lulu (Eduard Schwartz), Katona József Színház, 1990, rendező: Ács János
Csehov: Platonov (Trileckij), Katona József Színház, 1990, rendező: Ascher Tamás
Sütő András: Káin és Ábel (Káin), 1990, Kőszeg, rendező: Merő Béla
Brecht: Turandot (Munka Du, Strichelő Tui, Százados, Orvos), Katona József Színház, 1990, rendező: Zsámbéki Gábor
Shakespeare: Hamlet (Claudius), Katona József Színház, Kamra, 1991, rendező: Zsámbéki Gábor
Spiró György: Kőszegők (Jurisics), 1991. Kőszeg, rendező: Merő Béla
Szegény Dezső (Önálló est Kosztolányi Dezsőről), Katona József Színház, 1992
Halász Péter: A kínai (Rendező), Katona József Színház, Kamra, 1992, rendező: Halász Péter
Böll-Bereményi: Katharina Blum elvesztett tisztessége (Hach), Katona József Színház, 1992, rendező: Ascher Tamás
Ravaszdi és Szerencsés, 1992, Kőszeg, rendező: Merő Béla
Ödön von Horváth: Hit, remény, szeretet (A gyásszalagos báró), Katona József Színház, 1993, rendező: Gothár Péter
Halász Péter: Önbizalom (Sarconi, Kalauz, Buszsofőr), Katona József Színház, Kamra, 1993, rendező: Halász Péter
Shakespeare: Julius Caesar (Brutus), Katona József Színház, 1994, rendező: Zsámbéki Gábor
Pirandello: Ma este improvizálunk (Rendező), Katona József Színház, 1994, rendező: Ascher Tamás
Shakespeare: Szentivánéji álom (Oberon), Katona József Színház, 1994, rendező: Gothár Péter
Esterházy Péter: Kelj föl, te szemét, itt a kibontakozás…, Katona József Színház, 1995, rendező: Végvári Tamás
Kleist: Az eltört korsó (Walter), Katona József Színház, 1996, rendező: Zsámbéki Gábor
Koenigsmark: Agyő, kedvesem! (Hules), Katona József Színház, 1997, rendező: Gothár Péter
Tom Stoppard: Árkádia (Bernard Nightingale), Katona József Színház, 1998, rendező: Ascher Tamás
Caragiale: Az elveszett levél (Stefan Tipatescu), Katona József Színház, 1998, rendező: Zsámbéki Gábor
Shakespeare: A vihar (Antonio), Katona József Színház, 1999, rendező: Zsámbéki Gábor
Moliére: Tartuffe (Cléante), Katona József Színház, 2000, rendező: Zsámbéki Gábor
Brecht-Weill: Koldusopera (Bicska Maxi), Katona József Színház, 2001, rendező: Ascher Tamás
Euripidész: Bakkhánsnők (Pentheusz), Katona József Színház, Kamra, 2002, rendező: Zsótér Sándor
Henrik Ibsen: Hedda Gabler (Jörgen Tesman), Katona József Színház, 2002, rendező: Gothár Péter
Kleist: A bosszú (Jeromos), Katona József Színház, 2003, rendező: Ascher Tamás
Ionesco: A kopasz énekesnő (Mr. Smith), Madách Kamara Színház, 2003, rendező: Ascher Tamás
Spiró György: Koccanás (Koccanó), Katona József Színház, 2004, rendező: Zsámbéki Gábor
Csehov: Ivanov (Sabelszkij gróf), Katona József Színház, 2004, rendező: Ascher Tamás
Forgách András: A kulcs (Báty), Kamra, 2005, rendező: Ascher Tamás
Petr Zelenka: Hétköznapi őrületek, Kamra, 2005, rendező: Gothár Péter
Térey János – Papp András: Kazamaták, Katona József Színház, 2006, rendező: Gothár Péter
Goldoni: A karnevál utolsó éjszakája (Mommolo), Katona József Színház, 2007, rendező: Zsámbéki Gábor
Ibsen: A vadkacsa (Werle), Katona József Színház, 2007, rendező: Ascher Tamás
Ödön Von Horváth: Mit csinál a kongresszus? (Főtitkár), Katona József Színház, 2007, rendező: Ascher Tamás
Fodor Géza, Lengyel György, Zsámbéki Gábor: Az emberek veszedelmes közelségében
Katona József Színház, Kamra, 2007, rendező: Zsámbéki Gábor
Bárdos Artúr: Becses testüket se hanyagolják el, Katona József Színház, 2008, rendező: Bezerédi Zoltán
Gorkij: Barbárok (Ciganov), Katona József Színház, 2008, rendező: Ascher Tamás
Marivaux: A szerelem diadala (Hermokratész), Katona József Színház, rendező: Ascher Tamás, 2010
Moliere: A mizantróp (Oronte), Katona József Színház, rendező: Zsámbéki Gábor, 2011
Flaubert – Forgách: Dilettánsok (Bouvard), Katona József Színház, rendező: Ascher Tamás, 2011

Színházi rendezések
Russel: Shirley Valentine, Dominó Színpad 1990
Valle-Inclán: Lárifári hadnagy felszarvazása, Katona József Színház 1991
Németh Ákos: Müller táncosai, Katona József Színház 1992
Parti Nagy Lajos: Ibusár megállóhely, Ódry Színpad 1993
Friel: Pogánytánc, Katona József Színház 1993
Stoppard: Rosencrantz és Guildenstern halott, Katona József Színház, Kamra 1994
Örkény István: A kudarcról lesz szó, Ódry Színpad, Stúdiószínpad 1994
Parti Nagy Lajos: Mauzóleum, Katona József Színház Kamra 1995
Szomory Dezső: Hermelin, Vígszínház 1996
Shakespeare: Szeget szeggel, Katona József Színház 1996
Lenz: A nevelő, Csíky Gergely Színház 1985
Romains: Knock, Csiky Gergely Színház/ Latinca Sándor Művelődési Ház 1986
Enquist: A tribádok éjszakája, Csiky Gergely Színház Stúdiószínpada 1983
Wittlinger: Ismeri ön a Tejutat?, Csiky Gergely Színház Stúdiószínpada1982
Garaczi László: Prédales, Katona József Színház Kamra1997
Feydeau: Hagyjál békén!, Ódry Színpad1997
Örkény István: Kulcskeresők, Katona József Színház 1998
Jeles András: Szenvedéstörténet, Katona József Színház, Kamra1998
Shakespeare: Sok hűhó semmiért, Ódry Színpad 1998
Lőrinczy Attila: Balta a fejbe, Katona József Színház, Kamra 1998
Krúdy Gyula-Fráter Zoltán: Szindbád kertje, Óbudai Társaskör1999
Botho Strauss: A viszontlátás trilógiája, Móricz Zsigmond Színház, Kamaraszínpad 1999
Tennessee Williams: Macska a forró tetőn, Vígszínház/Pesti Színház 2000
Molnár Ferenc: Játék a kastélyban, Katona József Színház, Kamra 2000
Nestroy: A talizmán, Katona József Színház 2000
Peter Handke: Az óra, amikor semmit nem tudtunk egymásról, Katona József Színház 2001
Esterházy Péter: Egy nő (hét nő, kilenc férfi), Szentendrei Teátrum-Művészet Malom 2001
Schnitzler: Távoli vidék, Katona József Színház 2002
Dylan Thomas: A mi erdőnk alján, Madách Kamara 2002
Dosztojevszkij: Az idióta, Katona József Színház 2003
Csehov: Slussz, Ődry Színpad 2003
Goldoni: Leskelődők, Ődry Színpad 2003
Bán Zoltán András: Lesz vigasz, Katona József Színház, Sufni 2003
Emma Ági Zsolt, Sámán Színház/Merlin Színház 2004
Brecht: Puntila úr és szolgája, Matti, Katona József Színház 2004
Gorkij: Éjjeli menedékhely, Gárdonyi Géza Színház 2005
Belemenekülők, AlkalMáté Trupp/Zsámbéki Rakétabázis 2005
Kukorelly: Élnek még ezek?, Katona József Színház 2005
Éjféltájban mondta meg, hogy mi baja?, AlkalMáté Trupp/Zsámbéki Rakétabázis 2005
Feydeau: A hülyéje, Gárdonyi Géza Színház 2006
Sugár Bébi Láv, Ódry Színpad 2006
Bernhard: Pisztrángötös, Katona József Színház, Kamra 2006
Shakespeare: A tél meséje, Gárdonyi Géza Színház 2006
Závada Pál: Bethlen, Színház- és Filmművészeti Egyetem; 2007
Mi ez a hang?, Katona József Színház, Kamra 2007
Járó Zsuzsa, AlkalMáté Trupp/Zsámbéki Rakétabázis 2007
Wesker: A konyha, Gárdonyi Géza Színház, 2007
Bán Zoltán-Máté Gábor: A rendőrfőnök jó fiú!, Katona József Színház, Kamra, 2007
Biljana Srilbjanovic: Sáskák, Katona József Színház, Kamra, 2008
Szan(d)tner Anna, AlkalMáté Trupp/Zsámbéki Rakétabázis 2008
„…rombolni nem színházat építeni szívesen…”, Katona József Színház, Kamra, 2008
Csörgess meg! Egri Gárdonyi Géza Színház, 2009
Shaw: A hős és a csokoládékatona, Katona József Színház, 2009
Weöres S: A kétfejű fenevad, Katona József Színház, 2010
Baróti (Máthé Zsolt), AlkalMáté Trupp / Zsámbéki Rakétabázis 2010
Csiky Gergely: Prolik, Egri Gárdonyi Géza Színház 2010
Tersánszky – Grecsó: Cigányok, Katona József Színház, 2010
Mészáros Máté, AlkalMáté Trupp/Zsámbéki Rakétabázis, 2011
Slobodzianek: A mi osztályunk, Katona József Színház, Kamra, 2011

Film- és tv-játékok
Circus Maximus (1980) /R: Radványi Géza/
Boldogtalan kalap (1980) /R: Sós Mária/
Maskarák (1980) /R: Sándor Pál/
Szívzűr (1981) /R: Böszörményi Géza/
Ripacsok (1981) /R: Sándor Pál/
Elveszett illúziók (1982) /R: Gazdag Gyula/
Hülyeség nem akadály (1985) /R: Xantus János/
Idő van (1985) /R: Gothár Péter/
Mielőtt befejezi röptét a denevér….(1989) /R: Tímár Péter/
A halálraítélt (1989) /R: Zsombolyai János/
Az én XX. Századom (1989) /R: Enyedi Ildikó/
Nem érsz a halálodig (1990) /R: Dömölky János/
Szakíts helyettem (1991) /R: Hajdufy Miklós/
Hoppá (1992) /R: Maár Gyula/
Nem válok el (1992) /R: Hajdufy Miklós/
Édes Emma, drága Böbe (1992) /R: Szabó István/
A három nővér (1992) /R: Lukáts Andor/
Vigyázók (1993) /R: Sára Sándor/
Sose halunk meg (1993) /R: Koltai Róbert/
Priváthorvát és Wolframbarát (1993) /R: Gödrös Frigyes; D. Horváth Putyi/
Esti Kornél csodálatos utazása (1994) /R: Pacskovszky József/
A harmadik testőr (1995) /R: Mihályfi Imre/
Haggyállógva Vászka (1996) /R: Gothár Péter/
Szappanbuborék (1996) /R: Szántó Erika/
Hosszú alkony (1997) /R: Janisch Attila/
Házikoszt (1997) /R: Sipos András/
Halál a hálaadás napján (1998) /R: Dömölky János/
Presszó (l998) /R: Sas Tamás/
Három szerelem (1998) /R: Pacskovszky József/
Kalózok (1999) /R: Sas Tamás/
6:3, avagy játszd újra tutti (1999) /R: Tímár Péter/
A napfény íze (1999) /R: Szabó István/
Rosszfiúk (2000) /R: Sas Tamás/
Egérút (2001) /R: Sára Júlia/
Csocsó (2001) /R: Koltai Róbert/
Szerelemtől sújtva (2002) /R: Sas Tamás/
Tíz perc: Cselló (2002)
Magyar Szépség (2003) /R: Gothár Péter/
Boldog születésnapot (2003) /R: Fazekas Csaba/
Taxidermia (2006) /R: Pálffi György/
„4×100” (2006) /R: Dobray György/
Overnight (2207) /R: Török Ferenc/
Született lúzer (2207) /R: Szirmai Márton, Tóth Barnabás, Bartos Péter, Vécsei Márton,
Fischer Gábor, Pálfi György, Erdélyi Dániel/
Konrád György: Fenn a hegyen (2007) /R: Seres Tamás/
Majdnem szűz (2008) /R: Bacsó Péter)

Mauzóleum TV-játék; rendező

1984 Jászai Mari-díj
1985 KISZ-díj
1989 Filmszemle díja
1990 Filmkritikusok díja
1995 Hangjátékrendezői-díj
1996 Filmkritikusok díja
1999 Fővárosi színházi díj
1999 Vastaps-díj
2000 A színházi találkozó legjobb rendezés díja
2001 Vastaps-díj
2001 Színikritikusok díja
2003 Vastaps-díj
2003 Érdemes Művész
2004 Vastaps-díj
2004 Színikritikusok díja
2005 POSZT – szakmai zsűri díja
2005 POSZT – MASZK Országos Színészegyesület színész zsűrijének díja
2005 Színikritikusok díja
2006 Vastaps-díj
2007 Vastaps-díj
2008 Vastaps-díj
2009 Kossuth-díj
2010 Brighella díj (Vidor fesztivál)
2009/2010 Színikritikusok díja Legjobb előadás (rendező)
2009/2010 Színikritikusok díja Legjobb mellékszereplő
2011/2012 Színikritikusok díja Legjobb előadás (rendező)

Az alábbi osztályokban volt korábban osztályvezető