Az SZFE Dokumentumfilm-rendező MA hallgatói bemutatják vizsgafilmjeiket. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja február 26-a, 17:30.
Dózsa Endre: Hitért (versfilm)
Gyóni Géza: Hitért című verse alapján készült
Gyóni Géza 1904-ben, húszévesen írta meg Hitért című versét, melyben az ember Istentől való eltávolodását, bolyongását és visszatérését láttatja. A téma transzcendens emelkedettsége miatt a film a szabad szemmel nem látható, mikroszkopikus világokon keresztül, szimbolikus képekben tárja fel a kapcsolatot Isten és teremtményei között.
Rendező, operatőr, vágó: Dózsa Endre
Producer: Csáky Attila
Skultéti Péter: A zenéről
Mi a zene? Nehéz megfogalmazni, talán még senkinek sem sikerült. Mi is tettünk rá egy 8 perces kísérletet a legremekebb gitáros segítségével.
Rendező: Skultéti Péter
Operatőr: Kriskó Gergely, Dózsa Endre
Vágó: Szikora Emese Pindur
Producer: Csáky Attila
Sós Miklós Vilmos: Nem vagy Más Világ (versfilm)
Radnóti Miklós: Tétova Óda és Tajtékos Ég című versei alapján
Radnóti Miklós belső vívódása, az élethez való ragaszkodása, a halál árnyékában érzett félelem a történetünk mozgató rugója. A közelgő végzet, a kibontakozó tragédia komor valósága árnyékolta be a boldogabb érzéseket. De a tragédia közelsége egyszersmind súlyossá tette a vallomást, megteremtette a szerelmi kapcsolat különös pátoszát, így a kiszolgáltatott emberi sorson keresztül jutunk el a reményhez, egy olyan szerelemi vallomáshoz, melyben a szerelem örökkévalósága és az emberi kapcsolatok meghittsége áll a középpontban. A költő a végzet szemébe néz, kétségbeesetten ragaszkodik a szerelemhez, mely egy méltó élet reménysugarát hozhatja el számára.
Szereplők:
Antalicz Zalán és Kovács Kitti
Koreográfus: Kovács Kitti
Rendező: S. Miklós Vilmos
Operatőr: Bokros Dániel. Szűcs Gábor
Vágó: Bokros Dániel
Producer: Csáky Attila
Szvitek Attila: Eszmélet (versfilm)
József Attila: Eszmélet című verse alapján
1948-ban a Rákosi-hatalomátvétel idején egy fiatal nőt bíznak meg egy József Attila életéről szóló film átírására, hogy megfeleljen a kommunista ideológiának. A nő szembeszáll a kommunistákkal és bosszút áll szülei gyilkosán.
Szereplők:
Bodor Géza, Csók Imre, Geréb János, Juhász Jázmin, Puskás Dávid, Lajcsik Domonkos, Nagyváradi Erzsébet
Rendező: Szvitek Attila
Operatőr: Grátz Márk
Látványtervező: Katona Bálint
Producer: Csáky Attila
Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött:
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.