A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói az EKÖP Konferencia 2025 elnevezésű szakmai eseményen mutatják be az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) pályázatára készült munkáikat. A konferencia időpontja 2025. május 30., helyszíne pedig az SZFE Mészáros utcai kampusza lesz.
A konferencia programja:
8:30-9:00 Regisztráció
9:00-9:10 Konferencia megnyitása, beszédet mond prof. dr. Sepsi Enikő rektor
9:10-10:10 1. szekció: Színházművészet, moderátor: Nényei Borbála
09:10-09:25 osztatlan képzés kategória
Fejes Szabolcs: Shakespeare bohócai (Témavezető: Szekeres Csaba)
09:25-09:40 osztatlan képzés kategória
Korda Bonifác: Pilinszky János élő tárgyai (Témavezető: dr. Timár András)
09:40-09:55 osztatlan képzés kategória
Sebők Liliána Hajnalka: Konkrét és metaforikus szigetek az irodalomban és a színházban (Témavezető: dr. habil. Smid Róbert)
09:55-10:10 Vita
10:10-10:35 Kávészünet
10:35-12:15 2. szekció: Zeneművészet, irodalom- és kultúratudomány, művészettudomány, moderátor: Timár András
10:35-10:55 fiatal oktató, kutató kategória
Táborosi Margaréta: Sztanyiszlavszkij színészképzésének beépülése az Újvidéki Művészeti Akadémia magyar színészképzésébe Hugo Klajn pszichoanalitikus munkássága által (Témavezető: prof. dr. Jákfalvi Magdolna)
10:55-11:15 doktori kategória
Tölli Zsófia Ágnes: Kisebbségi színjátszás Szabadkán: A népszínházi és művészszínházi törekvések és a nézői recepció komparatív vizsgálata (Témavezető: dr. Szabó Attila)
11:15-11:35 fiatal oktató, kutató kategória
Dobri Dániel Béla: Az elektroakusztika és a spektralizmus dramaturgiai szerepe a kortárs kóruszenében (Témavezető: dr. Fekete Gyula)
11:35-11:55 doktori kategória
Pintér-Németh Géza: A költészet tánca (Témavezető: dr. Timár András)
11:55-12:15 Vita
12:15-13:15 Ebéd
13:15-15:30 3. szekció: Film-és Videoművészet, moderátor: Csuja László
13:15-13:35 doktori kategória
Kocsányi András János: A komikum működése a kórházi és orvosi filmvígjátékokban (Témavezető: dr. Stőhr Lóránt)
13:35-13:55 doktori kategória
Paréjné Czoborczy Tamara: A magyar filmipar fenntarthatósági és környezetvédelmi helyzetének elemzése – a green filmmaking elmélete és jó gyakorlatai (Témavezető: dr. habil. Smid Róbert)
13:55-14:15 fiatal oktató, kutató kategória
Dér Asia: „Dokumentumfilm és pszichológia” – oktatási segédanyag dokumentumfilm-rendező BA/MA diákok részére (Témavezető: dr. Almási Tamás)
14:15-14:35 fiatal oktató, kutató kategória
Haragonics Sára Orsolya: Kiterjesztett közösségek (Témavezető: dr. Pataki György)
14:35-14:55 fiatal oktató, kutató kategória
Mózes Gergely Attila: A mesterséges intelligencia hatása a történelmi dokumentumfilmre: „deepfake” és a hamisított archív anyagok hibriditása (Témavezető: dr. Kékesi Attila)
14:55-15:15 Vita
15:15-15:30 Konferencia vége, záróbeszédet mond dr. Stőhr Lóránt, az EKÖP szakmai felelőse
Lukács Ádám, a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős prózai színművész hallgatója gyerekkora óta él-hal a színházért. Az SZFE-n töltött évek során nemcsak technikai tudást, hanem mélyebb alkotói szemléletet is elsajátított, mesterei – Hegedűs D. Géza és ifj. Vidnyánszky Attila – példáján keresztül. Az interjúban szó esik a megfelelési kényszer leküzdéséről, az első évad kihívásairól, valamint arról is, hogyan vált a színészet mellett a rendezés is az önkifejezés egyik útjává.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem tudományos élete az elmúlt időszakban látványosan megerősödött: egyre több hallgató vállalkozik önálló kutatómunkára és mind több tudományos eredmény mutatkozik meg országos fórumokon is. E folyamatot a Doktori Iskola mellett a nemrég alapított SZFE Szakkollégium is támogatja, amely közösségi és szakmai műhelyként is segíti a hallgatók elmélyülését a kutatási témájukban.
Az idei, rekordszámú nevezést hozó Savaria Filmszemlén az SZFE több programban is képviseltette magát: az Agora Savaria Filmszínházban Novák Emil kurálásában nyílt meg egy Törőcsik Mari életét bemutató fotókiállítás, valamint Maruszki Balázs és Szekeres Csaba vezetésével interaktív filmes workshopot rendeztek középiskolásoknak. Emellett a 12. Savaria Filmszemle egyik életműdíját egyetemünk oktatója, Koltai Lajos kapta.
Az SZFE III. éves film- és televíziórendező osztálya bemutatja a Csokonai 250 emlékévre készült videóklippjeiket. Osztályvezető tanár: Zilahy Tamás és Káel Csaba. A vetítés időpontja május 13., 13 óra, helyszíne pedig a Hevesi terem (1088 Budapest, Rákóczi út 21.) lesz.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem tavaly januárban indított együttműködése új szakaszba lép: a három intézmény vezetői 2025. május 8-án határozatlan időre szóló megállapodást írtak alá, folytatva és megerősítve a korábbi, egyéves időtartamra kötött szakmai partnerséget.
Mintegy száz magyar filmet vetítenek az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban. Az SZFE vizsgafilmjei idén is helyet kaptak a fesztivál programjában. Az egyetem vetítésein június 19-21. között vehetnek részt az érdeklődők Veszprémben, az Expressóban és a Foton Audiovizuális Centrumban.
Egyetemünk ismét egy nemzetközi rangú alkotót látott vendégül: Valère Novarina, a kortárs francia színház meghatározó írója, rendezője és képzőművésze érkezett hozzánk a Doktori Iskola szervezésében. A látogatás során előadás, többnapos, zártkörű workshop és a Nemzeti Színházban bemutatott, zenével és filmetűdökkel kísért felolvasószínházi performansz keretében találkozhatott vele a szakmai közönség és a hallgatóság.
2025-ben a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának programjában 19 versenyelőadást láthat majd a közönség június 20–28. között. A fesztivál szakmai zsűrijében nagy büszkeségünkre másodéves dramaturghallgatónk, Kiss Anna is helyet kapott.