Franco Nero érkezett Magyarországra az SZFE osztályvezető oktatója, Oberfrank Pál által vezetett Veszprémi Petőfi Színház meghívására. Az olasz világsztár élete során eddig 250 filmben vállalt szerepet, melyeknek műfaji sokszínűsége elképesztő: az alkotások között ugyanúgy vannak művészfilmek, mint politikai krimik, spagetti-westernek és történelmi tablók. Az életmű ez utóbbi kategóriába sorolható darabjai közül ráadásul a legjelentősebbek közé tartozik a magyar Julianus barát, a Honfoglalás és a Sacra Corona is. Franco Nero volt már magyar, lengyel és orosz; több mint harminc eltérő nemzet hőseit keltette életre a filmvásznon.
A Veszprémi Petőfi Színház új sorozatot indított, amelyben olyan sztárokat hoznak el a veszprémi közönségnek, akik nemzetközi szinten is sokat tettek a színészi hivatásért. Ennek a sorozatnak az első meghívott vendége volt Franco Nero, aki több magyar filmben is közreműködött.
Fotó: Fülöp Ildikó/Napló
Nero május 20-án, kedden este 19 órától vett részt egy zenés-táncos műsorelemekkel színesített életút-beszélgetésen a Veszprémi Petőfi Színházban. A beszélgetés során eddig nem hallott érdekességek is elhangzottak, hiszen Kellerné Egresi Zsuzsanna, a színház igazgatóhelyettese és kreatív vezetője elsősorban nem a szakmai múltjáról, hanem személyes élményeiről, magáról az életéről kérdezte Franco Nerot. Az est során szóba került a színész magyarokkal való kapcsolata is. Amint mondta: Magyarországon mindig jól kijött a stábbal, valamint a kollégáival, és sosem ütközött semmilyen problémába a forgatások során.
A Veszprémi Petőfi Színház társulata meglepetéssel is készült: két dalt is elénekeltek az Anconai szerelmesek című darabból (Felicità és Volare), az est során pedig még kétszer visszatértek a színpadra a színészek, valamint dalokkal kedveskedtek a vendégnek, a fináléban pedig Franco Nero is csatlakozott hozzájuk. Az est egyik legmeghatóbb pillanata volt, amikor Koncz Gábor, akivel Nero együtt játszott a Honfoglalás című filmben, meglepetésvendégként megjelent a színpadon.
Fotó: Fülöp Ildikó/Napló
A látogatás részeként a teátrum előtti téren leleplezték a Franco Nero képmásával ellátott padot, amin korábban kézlenyomatot is hagyott a színész.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.
Kotsis Gergely vizsgafilmje, a Ha átkelsz majd a nagy hegyen bekerült az idei MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál versenyprogramjába, és három kategóriában is jelölést kapott a Magyar Mozgókép Díjakra: a legjobb kisjátékfilm, a legjobb férfi főszereplő és a legjobb férfi mellékszereplő kategóriájában. A rendezővel többek között arról beszélgettünk, mit jelentett számára filmre vinni saját forgatókönyvét, valamint, hogy milyen érzés olyan mesterek tanítványának lenni, mint Koltai Lajos és Novák Emil.