Franco Nero az SZFE osztályvezető oktatója, Oberfrank Pál által vezetett Veszprémi Petőfi Színház meghívására érkezett Magyarországra. Az olasz világsztár élete során eddig 250 filmben vállalt szerepet, melyeknek műfaji sokszínűsége elképesztő: az alkotások között ugyanúgy vannak művészfilmek, mint politikai krimik, spagetti-westernek és történelmi tablók. Az életmű ez utóbbi kategóriába sorolható darabjai közül ráadásul a legjelentősebbek közé tartozik a magyar Julianus barát, a Honfoglalás és a Sacra Corona. Franco Nero volt már magyar, lengyel és orosz, több mint harminc eltérő nemzet hőseit keltette életre a filmvásznon.
A Veszprémi Petőfi Színház új sorozatot indított, amelyben olyan sztárokat hoznak el a veszprémi közönségnek, akik a nemzetközi színtéren is sokat tettek a színészi hivatásért. Ennek a sorozatnak az első meghívott vendége volt Franco Nero, aki több magyar filmben is közreműködött.
Fotó: Fülöp Ildikó/Napló
Nero május 20-án, kedden este 19 órától zenés-táncos műsorelemekkel színesített életútbeszélgetésen vett részt a Veszprémi Petőfi Színházban. A beszélgetés során eddig nem hallott érdekességek is elhangzottak, hiszen Kellerné Egresi Zsuzsanna, a színház igazgatóhelyettese és kreatív vezetője elsősorban nem a szakmai múltjáról, hanem személyes megéléseiről, az életéről kérdezte Franco Nerot. Az est során szóba került a színész kapcsolata a magyarokkal is. Mint mondta, Magyarországon mindig jól kijött a stábbal és a kollégáival is, sosem ütközött semmilyen problémába a forgatások során.
A Veszprémi Petőfi Színház társulata meglepetéssel is készült: két dalt is elénekeltek az Anconai szerelmesek című darabból (Felicità és Volare), az est során pedig még kétszer visszatértek a színpadra a színészek, és dalokkal kedveskedtek a vendégnek, a fináléban pedig Franco Nero is csatlakozott hozzájuk. Az est egyik legmeghatóbb pillanata volt, amikor Koncz Gábor, akivel Nero együtt játszott a Honfoglalás című filmben, meglepetésvendégként megjelent a színpadon.
Fotó: Fülöp Ildikó/Napló
A látogatás részeként a teátrum előtti téren leleplezték a Franco Nero képmásával ellátott padot, amin a színész kézlenyomatot is hagyott.
Ács Vanessza, az SZFE harmadéves televíziós műsorszerkesztő hallgatója a Pannónia Ösztöndíjprogram keretén belül két hónapot töltött egy különleges szigeten, ahol mind szakmailag, mind emberileg sokat fejlődött.
Az Országos Színházi Találkozó, amely a magyar színházi élet egyik legfontosabb ünnepe, idén is sokszínű és izgalmas előadásokkal várja a közönséget. A találkozón a Színház- és Filmművészeti Egyetem is képviselteti magát. Június 12-én a Spoon River-i holtak, június 16-án pedig a Parasztopera látható majd az OSZT Off programjában.
„Egyszerűen nem vesszük észre, hogy a múlt mennyire körbelengi ezt az országot és nem tudjuk elengedni, nem tudunk továbblépni. Fel kell ismernünk, hogy vannak olyan dolgok, amikről beszélnünk kell” – ötödéves fizikai színházrendező hallgatónk, Regős Simon nem félt családja legintimebb történeteit színre vinni, egyfajta korlenyomatot is adva a második világháború utáni évtizedekről. A Hisztéria üzenőfüzete-t még júniusban is elcsíphetjük a Bethlen Téri Színházban.
Domokos Éva Lili, a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves színművészhallgatója egy különleges lehetőséggel indította pályáját: szerepet kapott a nagy sikerű Pokoli rokonok című sorozatban. Az egyetemi kurzustól a castingon át a forgatás élményeiig, majd a színházi és filmes felkérésekig tartó út nemcsak szakmai áttörést hozott számára, hanem önismereti fordulóponttá is vált.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) keretében a 2025/2026-os tanévben is meghirdette a Felsőoktatási Hallgatói Kutatói Ösztöndíj Pályázatokat. A pályázatokat kizárólag elektronikus úton, az ekop@szfe.hu e-mail címre megküldve lehet benyújtani 2025. június 6-án 12:00 óráig.
A 12. Savaria Filmszemle diákfilm kategóriájában három SZFE-s filmet is díjaztak. Az első és második hely mellett egy különdíjat is elhoztak hallgatóink, Varga Sebastien, Tóth Kristóf Zsolt és Varga Anna Boglárka alkotásai.
Tudomány éve a színházban címmel indul program a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) alapításának 200. évfordulója alkalmából. A programsorozatban magyarországi és külhoni magyar teátrumok, elsősorban a nemzeti színházak tudományos témát feldolgozó bemutatói kapnak helyet. A program részeként a Nemzeti Színház színpadán megelevenedik Semmelweiss Ignác története, a címszerepben – a Koltai Lajos rendezte filmhez hasonlóan – Vecsei H. Miklóst láthatja majd a közönség.
Keszei Bori, az SZFE egyetemi adjunktusa harminc éven át énekelte a világ legismertebb operaszerepeit, a bécsi Staatsoper színpadán Placido Domingo partnereként debütált. Az egykori Gilda, Melinda és Zerlina ma prózai színészhallgatókat tanít énekelni. Az SZFE-n végzett oktatói munkájáról, filmes élményekről és arról is beszélgettünk vele, milyen érzés, amikor valaki tudatosan mondja ki: most valami más jön.