Mozgás-hangképzés mesterkurzus

Képzés kreditértéke: 15 kredit

Képzési idő: 1 félév; 12 hét (szombati napokon)

Munkarend: levelező

Oktatás formája: személyes

Képzés önköltsége: 180.000. Ft

Képzésért felelős szervezeti egység: Színház- és Filmművészeti Egyetem, Sinkovits Imre Színházművészeti Intézet

Képzési hely: Budapest

Maximális létszám: 20 fő

A felvétel sajátos feltételei: Professzionális énekes tudás, kottaolvasási képesség, mozgáskoordinációs képesség, az angol nyelv készségszintű ismerete.

Jelentkezés módja: Az szfe.hu honlapon közzétett módon

Jelentkezési határidő: 2025. február 7.

Képzés indulása: 2025. február.

Képzés felelőse és kapcsolattartó: Keszei Borbála Liszt Ferenc-díjas egyetemi adjunktus, tel.: +36/30-760-3430; email: keszei.bori@szfe.hu

A Színház- és Filmművészeti Egyetem a részismereti képzést sikeresen teljesítők számára a megszerzett tanulási eredmény igazolására (tantárgyleírást és kreditértéket is tartalmazó köziratként) mikrotanúsítványt állít ki.

Ének kurzus részletei:

A 12 heti képzés során a hallgató automatizálja az organikus intenzív hangképzéshez elengedhetetlenül fontos tudatos rekesz-légzést, ezzel együtt a rugalmas „támasz” alkalmazását. A szerepnek megfelelő zenei anyagot kotta nélkül interpretálja, annak szöveges tartalmát idegen nyelven is kifogástalanul érti és ejti. Az operett műfajának zenei és táncos formanyelvét elsajátítja, különös tekintettel a Magyar Operett tradícióira és népzenei, néptáncos gyökereire. A korrepetíció az ének főtárgy szoros kiegészítőjeként mélyíti el a hallgató tudását. Hangtechnikai gyakorlatok rendszeres gyakorlása az operett-szerep tekintetében, duettek, zenei együttesek, hangképzés, szövegértés, kiejtés, táncstílusok, koreográfiák gyakorlása képezik a kurzus tematikáját. A mesterkurzus végére biztos szereptudás, hangképzés, szövegértés és kiejtés, duett- és zenei együttesek, teljes operett zenei és táncos megvalósítása a cél, nyílt kurzus keretében, szereposztásokra bontva a résztvevőket.

A színpadi szöveg, színpadi dramaturgia tantárgy magasfokú mintaelemzések és gyakorlati feladatok egymásra épülő sorozata, amelynek során dramaturgiai szempontból tanulmányozzuk a vizsgált időszak legfontosabb alkotóit és színjátéktípusait. A gyakorlati formát is vállaltan alkalmazó, de jelentős részében elméleti oktatás tematikája úgy épül fel, hogy a kiválasztott operett keletkezéstörténetét, előzményeit, stiláris eszközeit vizsgáljuk, különös tekintettel a mű értelmezési lehetőségeire, dramaturgiai szerkezetére, szcenikai kérdéseire, a fontosabb szereplők jellemrajzára és a szövegben kódolt színpadi hatásmechanizmusokra.

A kurzus tematikája:

1-4 hét: Operett-történeti előadás, zenei stílusismeret, hangképzés, magyar/német/angol szöveg-értés és kiejtés, hangtechnikai alapozás, szerepismeret.

5-8 hét: hangtechnikai gyakorlatok az operett-szerep tekintetében, áriák, duettek, zenei együttesek korrepetíció, hangképzés, szövegértés, kiejtés.

9-12 hét: biztos szereptudás, hangképzés, szövegértés és kiejtés, duett- és zenei együttesek, teljes operett zenei megvalósítása a kurzus összes résztvevője számára, nyílt kurzus keretében, szereposztásokra bontva a résztvevőket.

Mozgás-kurzus részletei:

A 12 heti képzés során a tantárgy tanításának célja, hogy a résztvevők ismerjék meg a magyar, a magyarországi nemzetiségek kultúráját, táncait, és jellemző stílusjegyeit és sajátítsák el a néptánc nyelvezetét, struktúráját és stílusos előadását. Ez magában foglalja: a képességfejlesztést népi játékokokkal, mozgásfejlesztést, a mozgásalapokra építve a fogalmak megtanítását, a speciális gyakorlatok a ritmusmemória és mozgáskoordináció fejlesztését, a Molnár-technika alapjainak megismerését és a színészi tevékenységhez szükséges önfegyelmet és mozgásigényt. Ezek mellett a kurzus célja a szakmai készségek fejlesztése, a mozgásfejlesztés és a hozzá kapcsolódó fogalmak megtanítása, a testrészek megismerése, izolációja, mozgáshasználata, a mozgásmemória és mozgáskoordináció fejlesztésére irányuló személyes kompetenciák fejlesztése. A tantárgy feladata, hogy ismertesse a tanulókkal: a táncdialektusokat és stílusrétegeket; a mozdulattípusokat és az alapmotívumokat; az improvizáció, mint előadóművészeti forma technikai elsajátítását, a társas kompetenciák fejlesztését: kreativitás, ötletgazdagság, figyelem-összpontosítás, emlékezőképesség.

A kurzus tematikája:

1-4. hét: Bemelegítés, tréning: mobilizációs gyakorlatok (boka, térd, csípő, váll); Képességfejlesztés: speciális gyakorlatok a mozdulattípusokra: lépés, kreatív ritmusgyakorlatok (lüktetés, tempó); fő és mellékhangsúlyok felismerése; Molnár technika; A talajon végzett dinamikus mozdulatok tanulása; Csoportként való együttlélegzés és együttműködés megtapasztalása.

5-8. hét: Néptánctechnika: lábfőrészek ismerete, boka, térd, csípő ízület mozgásai, csárdás alapmotívum; Molnár technika: lassú séta, fordulás alapgyakorlatok. Ezek beépítése a kombinációba; Relaxáció; A talajon végzett dinamikus mozdulatok tanulása; Az erő és az elengedettség tudatos használata; A földtől való elszakadás és visszaérkezés változatos lehetőségei. Előadói sajátosságok elmélyítése.

9-12. hét: Molnár technika: lassú séta, forgás etűd, ugrások; Néptánctechnika: lengető motívum variációi, cifra motívum variációi, etűd szerkesztés, bokázó motívum; Ezek beépítése a kombinációba; Relaxáció; A tréning gyakorlatok és kombináció szinkronitásának kigyakorlása; Csoportként való együttlélegzés és együttműködés megtapasztalása.

Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020