A film szimbolikája – beszámoló a 23. Semiotica Agriensis konferenciáról

2024 október 9., szerda 20:55.
Share

Király Jenő filmesztéta tiszteletére rendeztek országos jeltudományi konferenciát Egerben, amelynek témája a fim szimbolikája volt. Az SZFE-t négy hallgató, kilenc doktorandusz és három oktató képviselte előadóként, a hallgatói szekciót Veress Ferenc, míg a doktorit Balázs Géza vezette. Az esemény célja a tudásátadás mellett egy jövőbeli együttműködés kidolgozása a mozgóképpel foglalkozó egyetemek között.

Október 4-én nagy érdeklődés mellett zajlott le a 23. Semiotica Agriensis konferencia Egerben. Az eseményt évente szervezi meg a Magyar Szemiotikai Társaság – szoros együttműködésben az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetemmel, és immár harmadik éve a Színház- és Filmművészeti Egyetemmel közösen.

A háromnapos programot M. Tóth Éva egyetemi tanár, az EKKE Mozgóképművészeti és Kommunikációs Intézetének igazgatója, Juhász Tibor, az EKKE tudományos rektorhelyettese és Balázs Géza, az SZFE Doktori Iskolájának vezetője nyitotta meg. A közvetlen, barátságos hangulat és a különböző szakterületekről érkező előadók egymás iránti érdeklődése, nyitottsága határozta meg a továbbiakban is a tartalmas, érdekes előadássorozatot. A hazai és külföldi előadók Király Jenő munkásságra alapozva egymástól függetlenül érintették a gondolatalakzatok nyelvi és képi megjelenési formáit, a különböző filmműfajokat, mítoszokat, valóság, dokumentum és fikció viszonyát, a költészet, a sport, a könyv, a kötelező olvasmányok és a film kapcsolatát.

M. Tóth Éva egyetemi tanár, az EKKE Mozgóképművészeti és Kommunikációs Intézetének igazgatója

A program különlegessége Traub Viktória új animációs filmjének elemző beszélgetéssel kísért vetítése volt, amelyen a film társírója, Bak Zsuzsanna is részt vett. A vendégeket a szombat esti fogadáson Pintér Márta, a Bölcsészettudományi és Művészeti Kar dékánja köszöntötte. Az előző konferencia tanulmánykötetben megjelent anyagát (A könyv szemiotikája) Pölcz Ádám és Terdikné Takács Szilvia szerkesztők mutatták be.

A nagy múltú konferenciasorozat összegzésében a szervezők kiemelték a további konstruktív és egyre sokrétűbb együttműködés fontosságát a társegyetemek közt, és üdvözölték az élő, egymást támogató helyzetek, lehetőségek erősítését a Eszterházy Károly Katolikus Egyetem mozgóképes, kommunikációs, valamint a Színház- és Filmművészeti Egyetem filmes képzései, illetve doktori iskolája között. Mivel nagy számban képviseltették magukat a Budapesti Gazdasági Egyetem, valamint a Budapesti Metropolitan Egyetem oktatói és hallgatói, a következő évi konferencia tervezésében és lebonyolításában már rájuk is számítunk.

Balázs Géza nyelvész, néprajzkutató, egyetemi tanár, az SZFE Doktori Iskolájának vezetője

Egyéb hírek

Fiatal tehetségek az Avignoni Fesztiválon – a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói mutatkoztak be a kortárs színház nemzetközi közegében

A Színház- és Filmművészeti Egyetem másodéves színészhallgatói nagy sikerrel mutatták be vizsgaelőadásukat az Avignoni Fesztivál OFF programjában. A produkció a Szegedi Pinceszínház ajánlására jutott el a nemzetközi eseményre, ahol a fiatal művészek az európai kortárs színház egyik legfontosabb fórumán szerezhettek értékes szakmai tapasztalatokat.

„A mai világban talán épp a színház képviseli leginkább a humanista értékeket” – interjú Herczeg Tamással

Egy nagyszabású külföldi turné, Az átváltozás bemutatója és egy sikeres, de egyben megterhelő felvételi időszak – Herczeg Tamásnak, a Színházművészeti Intézet vezetőjének nem kevés elfoglaltságot hozott az elmúlt pár hónap és a kihívásokból a továbbiakban sem lesz hiány. Szeptembertől az elsőéves drámajátékosok osztályvezetője lesz, majd januártól a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója. A felvételin tapasztaltakról, a színészoktatás helyzetéről és az alkotói pályájának alakulásáról is beszélgettünk.

Kultúra és a fiatalok: az SZFE szakmai perspektívái az Educatio+ Konferencián

Negyedik alkalommal szervezte meg az Educatio+ Konferenciát a HÖOK (Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) 2025. július 9-én, Kápolnásnyéken, ahol egyetemünket a Karrieriroda és diáktanácsadó vezetője, Wild Mónika képviselte a fiatalok és a kultúra kapcsolatát boncolgató kerekasztal-beszélgetésen.

185 friss diplomással zárta jubileumi tanévét a Színház- és Filmművészeti Egyetem

A fennállásának 160. évfordulóját ünneplő Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. július 15-én tartotta tanévzáróval egybekötött diplomaátadó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A kiemelkedően sikeres 2024/2025-ös tanév végén 185 hallgató fejezte be tanulmányait és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek.

SZFE-s hallgató tervezte az idei Mozgókép Fesztivál díszleteit

Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.

Rómeó és Júlia az esőben – lezárult a soproni Nemzetközi Színházi Műhely

2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.

Karrier, közösségi élmény és világraszóló események – Várja a jelentkezőket a közmédia tehetséggondozó programja

Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.

Szeptemberben debütálnak az SZFE végzős second unit rendezőinek vizsgafilmjei

Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020