SZFE Alkotóműhelyek Hete - 2025. február

Kezdjük együtt a tavaszi félévet!

Téged is vár az Alkotóműhelyek Hete, ami a közös élmények mellett számos lehetőséget kínál, hogy más intézetek és szakok képzéseibe is bepillantást nyerj.

Szakmai előadások, gyakorlati foglalkozások, mesterkurzusok és egy könyvbemutató is gazdagítják az ötnapos programot.

Gyere el, és legyünk együtt az Alkotóműhelyek Hetén!

Időpont: 2025. február 10–14.

Helyszínek:

02.10., 02.11., 02.13.: Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet (1016 Budapest, Mészáros utca 48.)

02.12.: Bajor Gizi Színészmúzeum (1124 Budapest, Stromfeld Aurél út 16.)

02.14.: Uránia (1088 Budapest, Rákóczi út 21.)

Hétfő 02.10.

11:00–12:30

A kurzus előadója: Szabó Borbála 

A kurzus címe: Hogyan írjunk vígjátékot? – vígjátékdramaturgia a Curb your enthusiasm című sitcom alapján

Témája (rövid, tájékoztató leírás): A komédia a legszigorúbb műfaj, itt nem lehet blöffölni: vagy nevet a közönség, vagy nem nevet. De vajon hogyan kell építkeznünk, ha komédiát írunk? Milyen hagyományos eszközök vannak a kezünkben ehhez, és miben újíthatunk?
Az előadás Larry David Curb your enthusiasm című sorozata egyik epizódjának elemzésével mutatja be a vígjátékírás – jellemkomikum, helyzetkomikum, nyelvi humor – működését és főképp azokat a szigorú dramaturgiai szükségszerűségeket, amelyek nélkül nincs nevetés.

Hossza: 90 perc

Terem: 204. terem

 

13:00–14:30

A kurzus előadója: Papp Márta

A kurzus címe: Gyors beszéd és hadarás?

Témája (rövid, tájékoztató leírás): A magyar nyelv ritmusa és a beszéd tempója közötti összefüggés vizsgálata gyakorlatokkal.

Hossza: 90 perc

Terem: 204. terem

 

13:00–14:30

A kurzus előadója: Bodor Zoltán, mentálhigiénés segítő, fókuszorientált terapeuta

A kurzus címe: Belső gyermekünk megszólítása – a fókuszmódszer segítségével

Témája (rövid, tájékoztató leírás):

Gyermeki részünk felhőtlen boldogságával, de megnevezetlen félelmeivel is velünk van felnőtt korunkban is.

Ahogy a bennünk élő belső gyermeknek adhatunk elfogadást és megértést, ugyanúgy ő is adhat nekünk az ő kedvességéből, játékosságából, találékonyságából. Kreativitásunkat nagyrészt őtőle kapjuk. Neki nem kell felnőnie. Ő csak maradjon gyerek. A fókuszmódszer által kapcsolatba kerülhetünk belső gyermekünkkel, akire talán keveset gondolunk.

Néhány szó a fókuszmódszerről. Rogers tanítványa és munkatársa, Gendlin több évtizedes terápiás tapasztalataira alapozva dolgozta ki a fókuszmódszert. A személyközpontú pszichológiához kapcsolódva ez is nondirektív; úgy mondanám, gyengéd metódus. A fókuszolás során enyhe relaxációban odahallgathatunk testünk jelzéseire. Megérezhetjük, hogy belső testi történéseink hogyan követik gondjainkat és pillanatnyi érzéseinket, örömeinket, aggodalmainkat, felmerülő emlékeinket, belső képeinket, egyszóval kapcsolódhatunk önmagunkhoz. Összeköttetésbe kerülhetünk a bennünk állandóan mozgásban levő ún. pszichofiziológiai áramlattal, „hogy puszta gondolatainknál, érzelmeinknél mélyebb szintről éljük meg önmagunkat” (Gendlin) és belső gyermekünket. Ebből a kalandos és bensőséges útból ad ízelítőt műhelyünk 90 percben.

Résztvevők maximális létszáma: 12 fő.

Hossza: 90 perc

Terem: 132. terem

 

15:00–16:30

A kurzus előadója: dr. Deák-Sárosi László

A kurzus címe: A háromszólamú vers – a ritmikus és az értelmi tagolás egyszerre!

Témája (rövid, tájékoztató leírás): Deák-Sárosi László előadása A háromszólamú vers – Új magyar verstan című könyvéről és hangzó (!) Példatárjáról, ami projektként 2023-ban jött létre az OSZK, illetve az SZFE együttműködésében, a KIM támogatásával. A szerző a monográfiában egyebek mellett megoldotta a két és fél évszázados kihívást, a ritmikai, illetve az értelmi tagolás és a hangsúlyok összebékítését a recitálásban. A kiadványegyütteshez hangfelvételek (versvideók) is tartoznak, amelyek elkészítésében hat SZFE-s hallgató is közreműködött.

Hossza: 90 perc

Terem: 204. terem

 

15:30–17:00

A kurzus előadója: dr. Stőhr Lóránt

A kurzus címe: Halál a filmben

Témája (rövid, tájékoztató leírás): Lehet-e filmre vinni a halált? Milyen etikai dilemmák merülnek fel a haldoklás lefilmezése és ennek nézése során? Az előadás a halál és haldoklás filmes ábrázolásának filozófiai, etikai és dramaturgiai kérdéseit tárgyalja.

Hossza: 90 perc

Terem: 132. terem 

Kedd 02.11.

10:00–11:30 

A kurzus előadója: Komár István

A kurzus címe: Félelem a vásznon és a valóságban

Témája (rövid, tájékoztató leírás):

Magát is megfigyelhetik… Figyeli a Jóisten….
Tükrök Bódy Gábor, Fehér György, Jancsó Miklós, Szabó István munkáiban és életművében.
Karakterek, identitás, függőség a hatalom, a kommunista diktatúra fényében és napjainkban.

A kutya éji dala, Szürkület, Szegénylegények, Mephisto.
Közös gondolkodásra hívom az érdeklődőket. Megvitatjuk az alkotói hozzáállásokat a képeken, dramaturgián, rendezői elven keresztül. Azt, hogy hogyan jelenik meg a hatalom, az elnyomás a karakterek tekintetében. Mi miért látható és azt hogyan lehet megvalósítani.
Felépíthető a folyamatos jelenlét, a „játék” a kamera előtt, a színészmesterség, a dramaturgia és a vágás tükrében.
Mi menthető és mi nem.
Hogyan tudunk egy karaktert felépíteni a vágás segítségével, hogyan tudjuk elsajátítani a rendezői kéréseket a kamera előtt. Hogyan játszunk. Milyen apró eszközei vannak a színészmesterségnek és az hogyan látszódik a vásznon. Mi marad meg az irányokból a munkánkból a vágóasztalon.
Hogyan mozogjunk a kamera előtt, mit kérhetünk és mit nem a színészeinktől.
Kitérünk az alkotók pályáira, lehetőségeire, választásaikra.
Mindezt megpróbáljuk behelyezni napjaink elvárásaiba, transzponálni a pillanatnyi magyar valóságba.
Utak, választások az életművek vizsgálatában, néhány film, jelenet elemzésével.

Hossza: 90 perc

Terem: Nagyvetítő, 251. terem

 

12:00–12:45

A kurzus előadója: Baska Barbara

A kurzus címe: A film mint a kép reinkarnációja. (A műalkotás parafrázisa a filmen mint az optikai tudatalatti filmnyelvi eszköze).

Téma (rövid, tájékoztató leírás): Az ember alkotó képzelete abból táplálkozik, amit már látott, amit tapasztalt. Ehhez adódik hozzá, ezt formálja a képzelet. A parafrázisok lehetnek ihletforrások, emlékek, a művész képzeletének kiindulópontjai. Kérdés, hogy a filmekbe „beemelt”, testet öltött műalkotások miként aposztrofálhatóak? Másolás? Lopás? Tisztelgés? A már „bevált”, „működő” világ újraalkalmazása? Szellemidézés? Véletlen? Testet ölt. Talán ez a legplasztikusabb kifejezés arra, amikor a filmben egy régi műalkotás – festmény, fotó – a filmrendező „újragondolt” parafrázisaként jön létre.

Hossza: 45 perc

Terem: 204. terem

 

13:00–13:45

A kurzus előadója: Baska Barbara

A kurzus címe: A film mint a kép reinkarnációja. (A műalkotás parafrázisa a filmen mint az optikai tudatalatti filmnyelvi eszköze).

Témája (rövid, tájékoztató leírás): Az ember alkotó képzelete abból táplálkozik, amit már látott, amit tapasztalt. Ehhez adódik hozzá, ezt formálja a képzelet. A parafrázisok lehetnek ihletforrások, emlékek, a művész képzeletének kiindulópontjai. Kérdés, hogy a filmekbe „beemelt”, testet öltött műalkotások miként aposztrofálhatóak? Másolás? Lopás? Tisztelgés? A már „bevált”, „működő” világ újraalkalmazása? Szellemidézés? Véletlen? Testet ölt. Talán ez a legplasztikusabb kifejezés arra, amikor a filmben egy régi műalkotás – festmény, fotó – a filmrendező „újragondolt” parafrázisaként létrejön.

Hossza: 45 perc

Terem: 204. terem

 

13:00–14:30

A kurzus előadója: dr. Grezsa Ferenc 

A kurzus címe: Ki vagyok? – Önazonosságunk fejlődése

Témája (rövid, tájékoztató leírás): A kiegyensúlyozott személyiség alapja az érett, biztos önazonosság, melynek mibenléte a művészi pálya szempontjából is nagyon jelentős. Hiszen a színház- és filmművészet művelése jóformán folyamatos „identitáskísérlet”. A művész karaktereket képzel el,  azonosul velük és megjeleníti, mintegy „utánozza” őket – egyszóval mások „bőrébe bújik”. Ez pedig lelki értelemben – az alkotás öröme mellett – kétségkívül tehertétel is a személyiség számára.

A témaösszefoglalóból, illetve az interaktív műhely során kibontakoznak az identitás legfontosabb összetevői, fejlődésének folyamata és annak különösen érzékeny pontjai. Az áttekintés a személyiséglélektani ismeretek mellett a közösségi, nemzeti közösségi összefüggésekre is kiterjed.

Hossza: 90 perc

Terem: 132. terem

 

14:00–15:30

A kurzus előadója: dr. Murai András

A kurzus címe: Legnézettebb magyar filmek – a siker nyomában

Témája (rövid, tájékoztató leírás): A magyar film történetét sajátos nézőpontból vizsgáljuk: melyek a legnézettebb alkotások a moziban eladott jegyek alapján, és mi lehet az oka, hogy épp ezekre voltak legtöbben kíváncsiak? Mi e filmek hatásmechanizmusa? Vannak-e közös pontjaik, amelyek alapján „beállítható”, mi szükséges a sikeres magyar közönségfilmhez? Vagy mindegyik külön eset, sajátos társadalmi-történelmi kontextussal? E kérdésekre keressük a választ a Mágnás Miskától a Futni mentem című filmig.

Hossza: 120 perc

Terem: Nagyvetítő, 251. terem

 

15:00–16:30 

A kurzus előadója: dr. Grezsa Ferenc

A kurzus címe: Kinek? Ki? Mikor? Hogy? – Mentálhigiénés tanácsadás

Témája (rövid, tájékoztató leírás): A felsőoktatási diáktanácsadások több évtizedes múltra tekinthetnek vissza. Közel egy éve immár az SZFE-n is működik Mentálhigiénés Hallgatói Tanácsadó Szolgálat. Az interaktív előadás révén a résztvevők megismerhetik

  • a tanácsadások igénybevételének leggyakoribb motívumait,
  • az alkalmazott módszereket, különös tekintettel a non direktív, személyközpontú megközelítésre,
  • a legfontosabb keretfeltételeket,
  • a jelentkezés lehetőségeit, valamint
  • az SZFE-n működő Szolgálat eddigi tevékenységének tapasztalatait.

A résztvevőknek kérdések, javaslatok, illetve reflexiók megfogalmazására is lehetőségük lesz.

Hossza: 120 perc

Terem: 132. terem

 

15:00–15:45

A kurzus előadója: Madár János, szakkollégiumi tag

A kurzus címe:

Hossza: 45 perc

Terem: 204. terem

 

16:00–16:20

A kurzus előadója: Krulik Marcell, szakkollégiumi tag

A kurzus címe: Kiállítás saját képekből és különleges kamerákból

Témája (rövid, tájékoztató leírás):

Hossza: 20 perc

Terem: Aula

 

16:20–17:20

A kurzus előadója: Öt szakkollégiumi hallgató

A kurzus címe: Beszámoló a TDK-ra készített pályázatokról

Témája (rövid, tájékoztató leírás):

Hossza: 60 perc

Terem: 204. terem

 

17:20–18:00

A kurzus előadója: Öt szakkollégiumi hallgató

A kurzus címe: Beszámoló a szakkollégiumban futó projektekről

Hossza: 40 perc

Terem: 204. terem

Szerda 02.12.

15:00–17:00

Az előadóművészettől a művészetfilozófiáig. Felolvasószínház és páros könyvbemutató.

Az Alkotóműhelyek Hetének keretében kerül sor a L’Harmattan Kiadó gondozásában megjelenő SZFE Könyvek sorozat két kötetének bemutatójára a Bajor Gizi Színészmúzeumban. A helyszínen mindkét kötet megvásárolható lesz a rendezvény idején.

A két kötet szerzője és címe: Kocziszky Éva: Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében, Szabó Attila (szerk.): Százhúszból hét. Válogatás az Örkény István drámaírói ösztöndíj színműveiből.

Helyszín: Bajor Gizi Színészmúzeum, 1124 Budapest, Stromfeld Aurél út 16.

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött (szebenyi.agnes@oszmi.hu)

Csütörtök 02.13.

10:00–11:30

A kurzus előadója: Uhl Gabriella

A kurzus címe: Wes Anderson Múzeuma 

Témája (rövid, tájékoztató leírás): A bécsi Kunsthistorisches Museum 2012-ben egy izgalmas kiállítássorozatot indított útjára, amikor neves, de nem elsősorban a képzőművészet területén mozgó alkotókat kért fel kurátori tevékenységre, vagyis, hogy a múzeum raktárából egy kiállítási anyagot állítsanak össze. 2018-ban Wes Anderson és Juman Malouf kapott lehetőséget, akik Cickánymúmia egy koporsóban és más kincsek címmel (Spitzmaus Mummy in a Coffin and other Treasures) állították össze különleges, megdöbbentő tárlatukat. Az előadás ezt a kiállítást elemzi, valamint betekintést nyújt Wes Anderson erősen képzőművészet és gyűjtői szenvedély vezérelte fantáziájának világába. Az előadás bemutatja az „új muzeológia” nyitott gondolkodását is.

Hossza: 90 perc

Terem: 204. terem

 

12:00–13:30

A kurzus előadója: dr. Kiss Csaba 

A kurzus címe: Othello és a megfojtásjelenet – Lukáts Andor emlékére

Témája (rövid, tájékoztató leírás): Shakespeare Othello, a velencei mór c. tragédiájának gyilkossági jelenetét járjuk körül a koncepciók, fordítások, filmrészletek, magyar színházi eladások alapján. Célja megérteni a hidegvérrel végrehajtott, mégis szenvedélyes és fájdalmas gyilkosság mélyebb rétegeit, indítékait, belső labirintusát. Mit lát és mit érthet meg ebből a néző? Lírai halál, beletörődés – vagy vergődés, ösztönös küzdelem az életért. Szemléltetésül négy Othello előadás megfojtásjelenetét fogjuk egymás mellé állítani – különös tekintettel a kaposvári Lukáts Andor – Nagy-Kálózy Eszter párosra 1989-ből, Ács János rendezésében.

Hossza: 90 perc

Terem: 204. terem

 

13:00–14:30

A kurzus előadója: Szekeres Csaba

A kurzus címe: Hogyan írjunk interaktív filmet?

Témája (rövid, tájékoztató leírás): Az interaktív filmek írása a történetalapú videójátékok narratív megoldásait ötvözi a klasszikus forgatókönyvírással, lehetőséget adva arra, hogy a néző döntései formálják a történetet. A rövid kurzus célja, hogy a résztvevők megértsék az interaktív narratíva működésének alapelveit és megismerjék annak alapvető eszközeit, miközben közösen dolgoznak egy saját interaktív filmvázlat elkészítésén.
A közös munka során felfedezzük a nemlineáris történetmesélés történeti gyökereit (pl. Történetek óceánja, Bandersnatch) és azt, hogyan alkalmazhatók a videójátékok döntésalapú struktúrái a filmes narratívákban. Kitérünk a választási helyzetek dramaturgiájára, a randomizáció és a nézői szabadság egyensúlyára, valamint a komplex narratív síkok közötti átjárás lehetőségeire.
Külön hangsúlyt kap a writer’s room módszertana, azaz a csoportos írás, amely lehetővé teszi az ötletek ütköztetését és a különböző narratív útvonalak kreatív kidolgozását. A kurzus végére a résztvevők egy saját interaktív film forgatókönyvvázát hozzák létre, amely tartalmazza a központi narratívát, döntési csomópontokat és az alternatív kimeneteleket.

Hossza: 90 perc

Terem: Nagyvetítő, 251. terem

 

15:00–16:30 

A kurzus előadója: Nagybaczoni Katalin

A kurzus címe: Megjelenhet-e Sztanyiszlavszkij és Meyerhold színházi nyelve a zenés színházban?

Témája (rövid, tájékoztató leírás):

Interaktív előadás és beszélgetés 90 percben
– Hogy maradhat színház a zenés színház is?
– Hogyan tudunk megküzdeni a rossz, giccsbe hajló, felszínes zenés színházi panelekkel?
– Mi garantálhatja a valódi szakmai színvonalat, a valódi színházi minőséget a zenés színházban?
– Hogy és mikor billen a mérleg a zene, és mikor a színművészet javára? Egyáltalán létezik-e, létezhet-e ez a felvetés?
– Van-e helye a zenés színházban a legnagyobb színházi iskolák eszméinek, gyakorlatának, témaválasztásainak?

Hossza: 90 perc

Terem: 204. terem

 

15:00–16:30

A kurzus előadója: Barlay Tamás, Moys Zoltán, Tari János

A kurzus címe: Dokumentumfilm-forgatás rendkívüli helyzetekben

Témája (rövid, tájékoztató leírás): A dokumentumfilm készítésének alkotófolyamata általában úgy kezdődik, hogy elkezdjük megtervezni a filmet, amikor pedig az összes feltétel adott, leforgatjuk, majd megvágjuk. Vannak azonban váratlan helyzetek, amiken látszik, hogy jelentősen befolyásolni fogják az életünket. Így volt ez, amikor ukrán menekültek tízezrei jelentek meg az országunk keleti határán, és 2024 őszén is, amikor pedig a Duna lépett ki a medréből. A dokumentumfilm-rendező MA osztályokkal mindkét esetben kamerákat ragadtunk, hogy filmet forgassunk a helyszíneken. Ezekről szól az előadás.

Hossza: 90 perc

Terem: Nagyvetítő, 251. terem

Péntek 02.14.

11:00–14:00

A kurzus előadója: Gleason-Nagy Natália, dr. Smid Róbert

A kurzus címe: Laboratory Shakespeare

Témája (rövid, tájékoztató leírás): The class will focus on new cuts of Shakespeare’s A Midsummer Night’s Dream and The Tempest by our students Csenge Szabó and Kata Molnár, with an emphasis on the figures of insularity. In the case of the former, insularity is manifested in the way the play within the play takes place in the isolated and magical place of the forest, and in the case of the latter, we have an actual island for the plot to unfold.

First, we begin the class with introductory theoretical mini-lectures: one on laboratory theater as a site for community-building and high academia, and one on the island as an experimental site in the Western social imagination. Second, we do a reading of Csenge’s cut of A Midsummer Night’s Dream. Third, another mini-lecture on Shakespeare’s parallel plots and the importance of insularity in his dramaturgy. Fourth, a reading of Kata’s cut of The Tempest. Fifth, after another mini-lecture on Prospero’s island, participants will be invited to discuss the ideas raised by the lectures and interpret the performances.

Hossza: 180 perc (3×45 perc, 20 perc szünettel)

Terem: Rákóczi út 21., tornaterem

 

15:00–16:30

A kurzus előadója: Szilágyi Bálint

A kurzus címe: Bach-performansz

Témája (rövid, tájékoztató leírás): A másodéves prózai rendező és dramaturg szakos hallgatók a híres BWV 1007. jegyzékszámú csellószvit első tételét formálták szöveggé az első félév folyamán. A mostani eseményen ezeket a szövegeket olvassák fel az elsőéves drámainstruktor- és drámajátékos hallgatók. Az előadáshoz az alkalmazott zeneszerzés szakos hallgatók zenei interpretációkat is komponálnak, melyek színesíteni fogják a felolvasást. Az eredeti mű is el fog hangzani egy csellista előadásában. A kurzus zártkörű, amely a másodéves prózai rendező és dramaturgszakosoknak, illetve az elsőéves drámajátékosoknak szól. Nézőként azonban mindenkit nagy szeretettel várunk!

Hossza: 120 perc

Terem: Rákóczi út 21., tornaterem

 

Regisztráció

(Az előadói névsor változhat, a programváltozás jogát fenntartjuk.)

Az Alkotóműhelyek Hetének kurzusaira itt tudtok regisztrálni augusztus 28. 20:00 óráig.
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020