Újabb lehetőség nyílik nemzetközi kulturális és színházművészeti együttműködésre, miután a napokban egyetemünkre látogatott Agija Ozoliņa-Kozlovska, a rigai Lett Operettszínház művészeti igazgatója. Látogatásának egyik fő célja az volt, hogy előmozdítsa a magyar és lett zenés színházi élet közötti kapcsolatokat, ennek jegyében pedig megbeszélést folytatott Sepsi Enikővel, a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektorával, valamint Kiss-B. Atillával, a Budapesti Operettszínház főigazgatójával és a Színház- és Filmművészeti Egyetem osztályvezető tanárával.
Az egyeztetésen jelen volt Huszár Orsolya, az SZFE nemzetközi igazgatóságának vezetője is. A találkozón szó esett a Lett Operettszínház jelenlegi helyzetéről, a műfaj Lettországon belüli népszerűségéről, valamint a 2025-re tervezett fesztiválokról és programokról.
Együttműködés a kulturális hidak jegyében
A látogatás nem előzmény nélküli: 2025. február 17-én a Lett Köztársaság Kulturális Minisztériuma és a magyar Kulturális és Innovációs Minisztérium kulturális együttműködési program aláírásával erősítette meg a két ország kapcsolatát. Ennek részeként a rigai Lett Operettszínház vezetése kifejezte azon szándékát, miszerint hosszú távú, tartalmas kapcsolatot szeretne kialakítani a magyar kulturális és művészeti intézményekkel.
Agija Ozoliņa-Kozlovska budapesti útja során nem csupán a Budapesti Operettszínházat és az SZFE-t kereste fel: látogatása általában a magyar–lett kapcsolatok erősítését és a közös szakmai lehetőségek feltérképezését szolgálta. A szakember a Lett Operett Alapítvány elnökeként komoly szerepet vállal abban is, hogy az operett műfaját megújítsa és 21. századi minőségre emelje hazájában.
Huszár Orsolya, Kiss-B. Atilla és Sepsi Enikő. Fotó: Jóri András
Operett Lettországban – hagyomány és küzdelem
Ozoliņa-Kozlovska beszámolt arról is, hogy a Lett Operettszínház jelenleg állami támogatás nélkül működik, igy kihívásokkal teli körülmények között próbálják vonzóvá tenni az operettet és a musicalt. Előbbi műfaj hagyományai Lettországban egészen a színész, rendező, drámaíró – a „lett színház atyja” –, Ādolfs Alunāns munkásságáig nyúlnak vissza. Ennek ellenére a klasszikus operett 1995 óta méltatlanul kevés figyelmet kapott az ország kulturális palettáján, ezért 2013-ban meglapították a Lett Operett Alapítványt, hogy segítsen orvosolni a fennálló sajnálatos körülményt.
Az alapító elnök, Ozoliņa-Kozlovska, aki harmadik generációs zongoristaként nőtt fel zenészcsaládban, szenvedélyesen küzd azért, hogy olyan, több műfajt is felsorakoztató, professzionális zenés színház jöhessen létre Lettországban, amely saját játszóhellyel is rendelkezik.
Fesztiválok, énekversenyek és új lehetőségek
A Lett Operettszínház annak ellenére, hogy nem részesül állami finanszírozásban, mintegy 120 főt foglalkoztat, melybe beletartozik az előadói gárda, a műszak és az adminisztráció is. A társulat olyan nemzetközileg ismert énekesekkel dolgozik együtt, mint Sonora Vaice vagy Ingus Pētersons. Az ikšķilei önkormányzattal közösen 2018 óta minden évben megrendezik a Nemzetközi Operettfesztivált, amely mára a balti régió egyik jelentős kulturális eseményévé nőtte ki magát.
2025-ben újabb mérföldkőhöz érkezik a társulat: idén először rendezik meg a Marina Zirdziņa Nemzetközi Énekversenyt, amellyel tovább bővítik Lettország zenei kapcsolatainak hálóját Európában. Ebbe a törekvésbe illeszkedik a magyarországi együttműködés terve is – ennek részleteiről az SZFE és a Budapesti Operettszínház szakemberei további egyeztetéseket folytatnak.
Kiss-B. Atilla, Sonora Vaice és Agija Ozoliņa-Kozlovska. Fotó: Jóri András
Előre tekintve – közös jövő a zenés színházban
A látogatás egyértelműen pozitív hangulatban zajlott, a további egyeztetések pedig kiváló alapot teremthetnek a közös produkciók, a csereprogramok és a közös képzések megvalósítására is.
Az együttműködés részleteiről és további fejleményeiről a későbbiekben számolunk be.
A Marina Zirdziņa Nemzetközi Énekverseny részletei és pályázati feltételei pedig az alábbi felületen érhetőek el:
Egy nagyszabású külföldi turné, Az átváltozás bemutatója és egy sikeres, de egyben megterhelő felvételi időszak – Herczeg Tamásnak, a Színházművészeti Intézet vezetőjének nem kevés elfoglaltságot hozott az elmúlt pár hónap és a kihívásokból a továbbiakban sem lesz hiány. Szeptembertől az elsőéves drámajátékosok osztályvezetője lesz, majd januártól a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója. A felvételin tapasztaltakról, a színészoktatás helyzetéről és az alkotói pályájának alakulásáról is beszélgettünk.
Negyedik alkalommal szervezte meg az Educatio+ Konferenciát a HÖOK (Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) 2025. július 9-én, Kápolnásnyéken, ahol egyetemünket a Karrieriroda és diáktanácsadó vezetője, Wild Mónika képviselte a fiatalok és a kultúra kapcsolatát boncolgató kerekasztal-beszélgetésen.
A fennállásának 160. évfordulóját ünneplő Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. július 15-én tartotta tanévzáróval egybekötött diplomaátadó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A kiemelkedően sikeres 2024/2025-ös tanév végén 185 hallgató fejezte be tanulmányait és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek.
Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.