Ács Vanessza, az SZFE harmadéves televíziós műsorszerkesztő hallgatója a Pannónia Ösztöndíjprogram keretén belül két hónapot töltött egy különleges szigeten, ahol mind szakmailag, mind emberileg sokat fejlődött.
Hova jutottál el a Pannónia Ösztöndíjprogram jóvoltából?
2024-én őszén egy osztálytársammal, Lénárt Judittal együtt Tenerifén tölthettünk két csodálatos hónapot szakmai gyakorlat céljából.
Hogyan kapcsolódott az ösztöndíjprogram a tanulmányaidhoz?
A szigeten social media menedzser pozícióban dolgoztunk. Tudatosan választottam ezt a feladatot, mivel a social media képzés most már fontos részét képezi a tananyagunknak itt az SZFE-en. Lényegében egy kétszemélyes mini stábként működtünk kint az osztálytársammal és készítettük a népszerűsítő videókat a különböző közösségi oldalak számára Teneriféről.
Miért volt fontos számodra ez a szakmai gyakorlat?
Azt érzem, hogy rengeteget tudtam fejlődni a kint eltöltött két hónap alatt. A televíziós műsorkészítő szak abszolút megkívánja, hogy az ember a kamera előtt és mögött is helyt tudjon állni. Kint a szigeten mindent nekünk kellett csinálni az első folyamattól az utolsóig: először is ketten leültünk és kitaláltuk, hogy milyen videókat fogunk gyártani, utána megtartottuk a forgatási napokat, ahol egyszer egyikünk volt az operatőr, a másik a műsorvezető, majd cseréltünk. Ezek után következett az utómunka: a vágás, a fényelés, a szövegek írása a posztokhoz. Az elkészült anyagokat feltöltöttük különböző közösségi platformokra, továbbá feladatunk volt még a közösségi oldalakon található csoportok moderálása, a posztok kezelése és írása is, nagyon szerteágazó munkát láttunk el, így rengeteget tudtunk fejlődni a social media területén.
Ki szervezte meg a programot?
Az utazást és a szakmai programot teljes egészében mi szerveztük meg, a Pannónia Ösztöndíjprogram az összeget biztosította. Ez egyrészről jó volt, mert nagy szabadságot adott a helyszín és a gyakorlat kiválasztásában, másrészről komoly szervezést igényelt, amit nagyon élveztünk és sokat tanultunk belőle. Keresnünk kellett egy olyan céget, akinél eltölthettük a szakmai gyakorlatunkat. Találtunk egy magyar vállalkozást, amely apartmanok üzemeltetésével foglalkozik Tenerifén és szükségük volt tartalomkészítőkre. Az ösztöndíjból fedeztük a szállás, az utazás és a kint tartózkodás költségét, ezt az összeget minimálisan kellett kiegészítenünk saját keretből. Rengeteg váratlan helyzet adódott a két hónap alatt, amit meg kellett oldanunk úgy, hogy spanyolul nem is beszéltünk.
Miért ajánlod a Pannónia Ösztöndíjprogramot más hallgatóknak?
A szakmai fejlődésen túl azért is ajánlom ezt a programot, mert nagyfokú önállóságra nevelt, mind szakmailag, mind magánéletileg. Már rögtön az érkezésünkkor előállt egy helyzet, amit nehezen, de meg tudtam oldani: leszálltam a gépről és nagyon fájt a szemem, bementem a patikába gyógyszert kérni, ott szembesültem vele, hogy nem nagyon beszélnek angolul, én pedig nem beszélek spanyolul. Végül szerencsésen megoldódott a dolog, mert nagyon kedvesek és segítőkészek voltak. Jó volt átvenni azt a nyugodtabb életstílust, amiben ők élnek. Rengeteg emberrel ismerkedtünk meg, két hónap alatt bejártuk a teljes szigetet, olyan helyekre is eljuthattunk, ahova turistaként nincs lehetőséged. Nekem is mindig azt mondták korábban, hogy ha van egy ilyen ösztöndíjprogram, akkor élni kell a lehetőséggel. Most, hogy részt vettem a Pannónia Ösztöndíjprogramban bátran mondhatom, hogy ez egy szuper lehetőség, rengeteget lehet fejlődni, ajánlom mindenkinek, hogy próbálja ki, nem fog csalódni.
Pannónia Ösztöndíjprogram
A Pannónia Ösztöndíjprogram az egyetemek hallgatói, oktatói és munkatársai számára biztosít mobilitási lehetőséget arra, hogy támogatott keretek között tanuljanak, kutassanak, oktassanak, vagy szakmai gyakorlatot teljesítsenek külföldön. Az elmúlt időszakban az SZFE-n több mint 150 mobilitás valósult meg, a program pedig rugalmas, az egyetem művészeti képzéséhez igazított kereteket biztosít.
További részletek az ösztöndíjprogramról és jelentkezés az alábbi oldalon:
Egy nagyszabású külföldi turné, Az átváltozás bemutatója és egy sikeres, de egyben megterhelő felvételi időszak – Herczeg Tamásnak, a Színházművészeti Intézet vezetőjének nem kevés elfoglaltságot hozott az elmúlt pár hónap és a kihívásokból a továbbiakban sem lesz hiány. Szeptembertől az elsőéves drámajátékosok osztályvezetője lesz, majd januártól a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója. A felvételin tapasztaltakról, a színészoktatás helyzetéről és az alkotói pályájának alakulásáról is beszélgettünk.
Negyedik alkalommal szervezte meg az Educatio+ Konferenciát a HÖOK (Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) 2025. július 9-én, Kápolnásnyéken, ahol egyetemünket a Karrieriroda és diáktanácsadó vezetője, Wild Mónika képviselte a fiatalok és a kultúra kapcsolatát boncolgató kerekasztal-beszélgetésen.
A fennállásának 160. évfordulóját ünneplő Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. július 15-én tartotta tanévzáróval egybekötött diplomaátadó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A kiemelkedően sikeres 2024/2025-ös tanév végén 185 hallgató fejezte be tanulmányait és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek.
Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.