Ács Vanessza, az SZFE harmadéves televíziós műsorszerkesztő hallgatója a Pannónia Ösztöndíjprogram keretén belül két hónapot töltött egy különleges szigeten, ahol mind szakmailag, mind emberileg sokat fejlődött.
Hova jutottál el a Pannónia Ösztöndíjprogram jóvoltából?
2024-én őszén egy osztálytársammal, Lénárt Judittal együtt Tenerifén tölthettünk két csodálatos hónapot szakmai gyakorlat céljából.
Hogyan kapcsolódott az ösztöndíjprogram a tanulmányaidhoz?
A szigeten social media menedzser pozícióban dolgoztunk. Tudatosan választottam ezt a feladatot, mivel a social media képzés most már fontos részét képezi a tananyagunknak itt az SZFE-en. Lényegében egy kétszemélyes mini stábként működtünk kint az osztálytársammal és készítettük a népszerűsítő videókat a különböző közösségi oldalak számára Teneriféről.
Miért volt fontos számodra ez a szakmai gyakorlat?
Azt érzem, hogy rengeteget tudtam fejlődni a kint eltöltött két hónap alatt. A televíziós műsorkészítő szak abszolút megkívánja, hogy az ember a kamera előtt és mögött is helyt tudjon állni. Kint a szigeten mindent nekünk kellett csinálni az első folyamattól az utolsóig: először is ketten leültünk és kitaláltuk, hogy milyen videókat fogunk gyártani, utána megtartottuk a forgatási napokat, ahol egyszer egyikünk volt az operatőr, a másik a műsorvezető, majd cseréltünk. Ezek után következett az utómunka: a vágás, a fényelés, a szövegek írása a posztokhoz. Az elkészült anyagokat feltöltöttük különböző közösségi platformokra, továbbá feladatunk volt még a közösségi oldalakon található csoportok moderálása, a posztok kezelése és írása is, nagyon szerteágazó munkát láttunk el, így rengeteget tudtunk fejlődni a social media területén.
Ki szervezte meg a programot?
Az utazást és a szakmai programot teljes egészében mi szerveztük meg, a Pannónia Ösztöndíjprogram az összeget biztosította. Ez egyrészről jó volt, mert nagy szabadságot adott a helyszín és a gyakorlat kiválasztásában, másrészről komoly szervezést igényelt, amit nagyon élveztünk és sokat tanultunk belőle. Keresnünk kellett egy olyan céget, akinél eltölthettük a szakmai gyakorlatunkat. Találtunk egy magyar vállalkozást, amely apartmanok üzemeltetésével foglalkozik Tenerifén és szükségük volt tartalomkészítőkre. Az ösztöndíjból fedeztük a szállás, az utazás és a kint tartózkodás költségét, ezt az összeget minimálisan kellett kiegészítenünk saját keretből. Rengeteg váratlan helyzet adódott a két hónap alatt, amit meg kellett oldanunk úgy, hogy spanyolul nem is beszéltünk.
Miért ajánlod a Pannónia Ösztöndíjprogramot más hallgatóknak?
A szakmai fejlődésen túl azért is ajánlom ezt a programot, mert nagyfokú önállóságra nevelt, mind szakmailag, mind magánéletileg. Már rögtön az érkezésünkkor előállt egy helyzet, amit nehezen, de meg tudtam oldani: leszálltam a gépről és nagyon fájt a szemem, bementem a patikába gyógyszert kérni, ott szembesültem vele, hogy nem nagyon beszélnek angolul, én pedig nem beszélek spanyolul. Végül szerencsésen megoldódott a dolog, mert nagyon kedvesek és segítőkészek voltak. Jó volt átvenni azt a nyugodtabb életstílust, amiben ők élnek. Rengeteg emberrel ismerkedtünk meg, két hónap alatt bejártuk a teljes szigetet, olyan helyekre is eljuthattunk, ahova turistaként nincs lehetőséged. Nekem is mindig azt mondták korábban, hogy ha van egy ilyen ösztöndíjprogram, akkor élni kell a lehetőséggel. Most, hogy részt vettem a Pannónia Ösztöndíjprogramban bátran mondhatom, hogy ez egy szuper lehetőség, rengeteget lehet fejlődni, ajánlom mindenkinek, hogy próbálja ki, nem fog csalódni.
Pannónia Ösztöndíjprogram
A Pannónia Ösztöndíjprogram az egyetemek hallgatói, oktatói és munkatársai számára biztosít mobilitási lehetőséget arra, hogy támogatott keretek között tanuljanak, kutassanak, oktassanak, vagy szakmai gyakorlatot teljesítsenek külföldön. Az elmúlt időszakban az SZFE-n több mint 150 mobilitás valósult meg, a program pedig rugalmas, az egyetem művészeti képzéséhez igazított kereteket biztosít.
Az Országos Színházi Találkozó, amely a magyar színházi élet egyik legfontosabb ünnepe, idén is sokszínű és izgalmas előadásokkal várja a közönséget. A találkozón a Színház- és Filmművészeti Egyetem is képviselteti magát. Június 12-én a Spoon River-i holtak, június 16-án pedig a Parasztopera látható majd az OSZT Off programjában.
„Egyszerűen nem vesszük észre, hogy a múlt mennyire körbelengi ezt az országot és nem tudjuk elengedni, nem tudunk továbblépni. Fel kell ismernünk, hogy vannak olyan dolgok, amikről beszélnünk kell” – ötödéves fizikai színházrendező hallgatónk, Regős Simon nem félt családja legintimebb történeteit színre vinni, egyfajta korlenyomatot is adva a második világháború utáni évtizedekről. A Hisztéria üzenőfüzete-t még júniusban is elcsíphetjük a Bethlen Téri Színházban.
Domokos Éva Lili, a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves színművészhallgatója egy különleges lehetőséggel indította pályáját: szerepet kapott a nagy sikerű Pokoli rokonok című sorozatban. Az egyetemi kurzustól a castingon át a forgatás élményeiig, majd a színházi és filmes felkérésekig tartó út nemcsak szakmai áttörést hozott számára, hanem önismereti fordulóponttá is vált.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) keretében a 2025/2026-os tanévben is meghirdette a Felsőoktatási Hallgatói Kutatói Ösztöndíj Pályázatokat. A pályázatokat kizárólag elektronikus úton, az ekop@szfe.hu e-mail címre megküldve lehet benyújtani 2025. június 6-án 12:00 óráig.
A 12. Savaria Filmszemle diákfilm kategóriájában három SZFE-s filmet is díjaztak. Az első és második hely mellett egy különdíjat is elhoztak hallgatóink, Varga Sebastien, Tóth Kristóf Zsolt és Varga Anna Boglárka alkotásai.
Tudomány éve a színházban címmel indul program a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) alapításának 200. évfordulója alkalmából. A programsorozatban magyarországi és külhoni magyar teátrumok, elsősorban a nemzeti színházak tudományos témát feldolgozó bemutatói kapnak helyet. A program részeként a Nemzeti Színház színpadán megelevenedik Semmelweiss Ignác története, a címszerepben – a Koltai Lajos rendezte filmhez hasonlóan – Vecsei H. Miklóst láthatja majd a közönség.
Keszei Bori, az SZFE egyetemi adjunktusa harminc éven át énekelte a világ legismertebb operaszerepeit, a bécsi Staatsoper színpadán Placido Domingo partnereként debütált. Az egykori Gilda, Melinda és Zerlina ma prózai színészhallgatókat tanít énekelni. Az SZFE-n végzett oktatói munkájáról, filmes élményekről és arról is beszélgettünk vele, milyen érzés, amikor valaki tudatosan mondja ki: most valami más jön.
2025 őszén ismét megrendezik a Nemzetközi Speciális Filmfesztivált, amely immár 11. alkalommal ad bemutatkozási lehetőséget a fogyatékossággal élő emberek mozgóképes önkifejezésének. A Színház- és Filmművészeti Egyetem a korábbi évekhez hasonlóan idén is két díjjal ismeri majd el az alkotókat, egyet a speciális, egyet pedig a profi kategóriában adnak át.