SZFE Alkotóműhelyek Hete – 2025. szeptember

Kezdjük együtt az őszi félévet!

Téged is vár az Alkotóműhelyek Hete, ami a közös élmények mellett számos lehetőséget kínál, hogy más intézetek és szakok képzéseibe is bepillantást nyerj.

Szakmai előadások, gyakorlati foglalkozások, mesterkurzusok és egy tankönyvbemutató is gazdagítják az négynapos programot.

Gyere el, és legyünk együtt az Alkotóműhelyek Hetén!

Időpont: 2025. szeptember 1-4.

A folyamatosan frissülő részletes programért görgess lejjebb!

2025. szeptember 1. (hétfő)

10:00

Előadó: Kiss József
A kurzus címe: Világalkotó és világromboló művészet
Témája (rövid, tájékoztató leírás): Hamvas Béla és Márai Sándor esztétikája, mindez a színház- és filmművészet vonatkozásában.

Hossza: 90 perc

Terem:

 

10:00

Előadó: Bódi Zoltán
A kurzus címe: Szimbólumok, képek, történetek workshop
Témája: A workshopon olyan kompetenciák használatát gyakoroljuk, amelyek a színházi, előadóművészeti, filmes szakmában kifejezetten fontosak: a vizuális kompetenciákat, a jelek és jelentések értelmezését, a történetalkotás és történetmesélés, az előadás akusztikus és retorikai kompetenciáit.

Az a célunk, hogy a színészi, a dramaturgi, drámainstruktori és rendezői, valamint a filmes szakterület hallgatói együtt, csoportos munkában alkossanak meg és adjanak elő egy olyan jelenetet, amelyet helyben, a workshopon alkotnak meg.

  1. Néhány szemiotikai, történetalkotási, prozódiai és retorikai alapismeret gyors felelevenítése
  2. A történetalkotás kiindulásának szolgáló kép bemutatása
  3. Instrukciók, megbeszélés
  4. Csoportos munkával a jelenet vagy történet megalkotása
  5. Előadás
  6. Elemzés és értékelés

Létszám: 10-15 fő között

 

12:00

Előadó: Dr. Radetzky András
A kurzus címe: Média, jog, etika. Avagy miért és hogyan szabályozzuk a médiát?
Témája: Az előadás azt a kérdést járja körbe, feltétlenül szükséges-e, és ha igen, miért fontos a média működésének jogi és erkölcsi szabályok mentén történő szabályozása. Választ keresünk arra, hogyan lett a sajtó a demokrácia „közműve”.? Röviden megvizsgáljuk, milyen újságírói szerepek léteznek a világ kortárs médiarendszereiben, és konkrét példákon keresztül bemutatjuk a legfontosabb erkölcsi döntési helyzeteket, amelyekkel az újságírók szembesülhetnek a munkájuk során.

 

13:00

Előadó: Lázár Balázs
A kurzus címe: A színházi maszkhasználat alapjai
Témája: A maszk és a maszkhasználat egyidős az emberiséggel, de ma is rendszeresen, tudatosan vagy tudattalanul használunk külső és belső maszkokat. E rövid, gyakorlati műhelymunka során semleges maszkok segítségével fedezzük fel e „titokzatos és szörnyűséges rekvizítum” (Giorgio Strehler) színházi használatának alapjait.

Létszám: 4-13 fő között

Eszközigény: A hallgatók hozzanak magukkal fekete próbaruhát és váltócipőt. A maszkokról Balázs gondoskodik.

 

15:00

Előadó: Smid Róbert és Keszei Borbála
A kurzus címe: Bevezetés Wagner dramaturgiájába
Témája: A kurzusalkalmon a hallgatók megismerkedhetnek a wagneri innovációkkal és az életmű alakulásának főbb jellemzőivel. Néhány meghatározó rendezés rövid elemzésének segítségével feltárjuk a bayreuthi produkciótörténet főbb mérföldköveit, illetve előadói szempontból is szolgáltatunk adalékokat a wagneri zenedráma műfaji sajátosságaihoz.

Hossza: 2*45 perc

Terem: Nagyvetítő

2025. szeptember 2. (kedd)

9:00

Előadó: Zilahy Tamás
A kurzus címe: Vágjunk jó képet
Témája: A „jó” és „rossz” mozgóképpel való találkozás tapasztalati úton, saját mozgókép kép létrehozása, kontextusba helyezése. A kép és az alkotó párbeszéde, a kép „önálló” akarata.

Hossza: 180 perc

Létszám: 7-10 fő

Terem: TV Stúdió

 

10:00

Előadó: Falussy Lilla
A kurzus címe: Pilátus figurájának megjelenítése a színpadon
Témája:

Hossza: 90 perc

Terem:

 

11:00

Előadó: Dr. Murai András
A kurzus címe: A besúgó és az elképzelt Kádár-korszakok
Témája: Figyelemre méltó sikert ért el a 2022-ben bemutatott magyar sorozat, a ’80-as évek közepén játszódó A besúgó. Nem csupán azok körében volt népszerű, akik megélték ezt a korszakot, hanem a fiatal generáció is lelkesen fogadta. Mindeközben komoly kritikák is érték a történelmi hitelesség hiánya miatt. Mit tud A besúgó, amit a többi, a Kádár-rendszerről készült film nem? Milyen kép rajzolódik ki a 80-as évekről a sorozat alapján, és baj-e, ha ez a kép torzít? Mi a viszonya egy múltat ábrázoló alkotásban a történelmi hűségnek és a szórakoztató, műfaji jegyeknek? Az előadás ezekkel a kérdésekkel foglalkozik.

Hossza: 80 perc

Terem: Nagy Vetítő

 

14:00

Előadó: Ellinger Edina és Ács Norbert
A kurzus címe: Papírtest, nejlon lélek: a tárgyjáték anyagismereti alapjai
Témája: Hogyan válik a homokból emlékezet? A nejlonból félelem? A papírból sóhaj? És hogyan tudja az absztrakció nyelve az anyagot jelentéshordozóvá, sőt: szereplővé alakítani?

Ez a kurzus olyan kísérleti terep, ahol a hallgatók megtapasztalhatják a különféle anyagok – homok, víz, nejlon, papír, fa… – színpadi megszólaltatásának lehetőségeit. Célunk nem a hagyományos kellékhasználat, hanem egy mélyebb, belső kapcsolat keresése az anyag és az emberi gesztus, az animáció és a jelenlét között.

A kurzus alapját a tárgyjáték szemlélete képezi, amely nem csupán az élettelen tárgy “életre keltéséről” szól, hanem arról a finom érzékenységről, amely a játszó és az anyag között létrejövő viszonyt képes színpadi költészetté alakítani. Tehát nemcsak az anyag fizikai tulajdonságait vizsgáljuk, hanem annak dramaturgiai lehetőségeit is. Azt keressük, hogyan válnak az absztrakt gondolkodásmódunk segítségével az anyagok partnerekké, történetmesélőkké, karakterekké.

A résztvevők csoportos és egyéni etűdökön keresztül sajátíthatják el a tárgyjáték érzékenységét, valamint lehetőséget kapnak arra is, hogy saját anyag-dramaturgiájukat fejlesszék, kísérletezzenek, felfedezzenek.

Hossza: 180 perc

Létszám: 5-15 fő

Terem: Nagy Vetítő

2025. szeptember 3. (szerda)

10:00

 

Előadó: Makó Andrea
A kurzus címe:A televízió legendás alakjai
Témája: Az előadás célja bemutatni a tévés legendákat, híres műsoraikat, szállóigévé vált mondataikat. Elsősorban a kezdő TV-s osztálynak ajánlott.

Hossza: 2*45 perc

Terem: TV Stúdió

 

12:00

 

Előadó: Gleason-Nagy Natália
A kurzus címe: A Celebratory Lecture of Robert Wilson
Témája: In rememberance of the great director the lecture will give an introductory overview of an artistic life beautifully lived. 

 

14:00

 

Előadó: Sepsi Enikő és Szabó Attila
A kurzus címe: Mit lát a néző? Bevezetés a színházszociológiai kutatások módszertanába (Tankönyvbemutató)
Témája: 2025. áprilisában a L’Harmattan Kiadó Károli Könyvek sorozatában jelent meg Sepsi Enikő és Szabó Attila szerkesztésében az a hiánypótló módszertani kötet, mely empirikus színházi nézőkutatások megszervezéséhez ad elméleti és gyakorlati hátteret, módszereket, konkrét kérdőíveket.  A Színház- és Filmművészeti Egyetem doktori iskolájában folytatódtak a kutatások a 2024/2025-ös tanévben pontosított és célzott kérdőívekkel, és az első eredményeket az Uránia folyóiratban, illetve az SZFE Könyvekben fogjuk közzétenni. A PhD programban prioritásának tartjuk, hogy rendszeresen készüljenek a magyar színház teljes spektrumát felölelő kutatások, melyek a nézők egyéni és csoportos élményeit részletesen feltérképezik, melynek eredményei részben összevethetők lesznek a hasonló módszertannal 2013 óta készített magyarországi és európai eredményekkel. A módszertani kötet ismeretei és megközelítései az egyetem minden hallgatójának hasznosak lehetnek, nemcsak a nézői perspektíva megértése okán, hanem kifejezetten biztatni szeretnénk a hallgatókat, hogy kapcsolódjanak be a közös kutatásba vagy akár kisebb felméréseket maguk is végezzenek tudományos diákköri vagy szakdolgozati munkájuk keretében.

Hossza:

Terem: TV Stúdió

2025. szeptember 4. (csütörtök)

9:00

Előadó: Apró Georgina és Wild Mónika
Kurzus címe: A Karrieriroda bemutatja: Mit rejt az MTVA Tehetséggondozó programja?
Témája: Érdekel a televíziózás? Szívesen részt vennél rádiós műsorok készítésében? Vagy inkább a közösségi média vonz? Gyere, és tanuld a szakmát a gyakorlatban!

Az MTVA Tehetséggondozó Programját ismertetjük Veletek kötetlenül!

Hossza: 120 perc

Terem: TV Stúdió

 

11:00

 

Előadó: Sára Balázs
Kurzus címe: Vizuális effektek a filmművészetben
Témája: Vizuális effektek a filmművészetben a kezdetektől napjainkig, a vándormaszktól az AI-ig. Filmrészletek illusztrálásával, meglepő megoldások, kreatív látványteremtés, tervezett és szükséges vizuális effektek.

Hossza: 2*45 perc

Terem: DA Vinci Stúdió

 

13:00

Előadó: Sára Balázs
Kurzus címe: Vizuális effektek a filmművészetben
Témája: Vizuális effektek a filmművészetben a kezdetektől napjainkig, a vándormaszktól az AI-ig. Filmrészletek illusztrálásával, meglepő megoldások, kreatív látványteremtés, tervezett és szükséges vizuális effektek.

Hossza: 2*45 perc

Terem: Da Vinci Stúdió

 

13:00

 

Előadó: Prof. dr. Balázs Géza (Doktori Iskola vezetője)
A kurzus címe: Expedíciók a maják nyomában- Előadás és útibeszámoló a majakutatásról
Témája: Amikor húsz éve megpillantottam a guatemalai Tikalban az első maja templomvárost és templompiramist, tudtam, hogy a látványtól többé nem szabadulok. Azóta visszahívnak a maják, a leginkább indiános Guatemala, de Mexikó, Honduras, El Salvador és Belize is. Az elmúlt években öt maja expedícióval több mint harminc maja várost látogattam meg, többnyire a turisztikailag távol eső, alig látogatott, kevéssé föltárt, nehezen megközelíthető, őserdő által benőtt városokat. 2019-ben részt vettem a Guatemala és Mexikó határán lévő El Miradorba tartó expedícióban. 2025-ben megismételtem. Azt hittem, hogy jó ötlet… (De 2026-ban folytatom.)

A résztvevők száma: nincs korlátozva

 

15:00 

 

Előadó: Ilja Bocsarnikovsz
Kurzus címe: Színésztréning: Figyelem
Témája: A színésztréning a színészi szakma elsajátításának alapvető eszköze. Első lépése a figyelem, az energia, a képzelőerő és a fantázia fejlesztésére irányuló gyakorlatok. 

A figyelem aktív kognitív folyamat, amely elengedhetetlen feltétele az érzékelés segítségével végzett cselekvésnek. A képzelőerő és a fantázia pedig az a képesség, hogy nemcsak új képeket és kapcsolatokat teremtsünk a valósággal a képzeletünkben, hanem fantáziánkkal hatást gyakoroljunk a körülöttünk lévő színpadi életre. 

Hossza: 90 perc 

Létszám: 10-18 fő 

Terem: 204-es terem 

Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020