A Szervdonációs és Transzplantációs Európa Nap alkalmából sajtódíjat kapott egyetemünk tavaly végzett hallgatója, a Heti Napló riportere, Berecz Péter Junior Prima díjas szerkesztő-riporter, rendező. Péter a Heti Napló Sváby Andrással című műsor szerkesztő-riportere, aki már szakmai gyakorlatát is az ATV-ben végezte.
Az Európa Tanács által kezdeményezett Szervdonációs és Transzplantációs Európa Nap első alkalommal 1996-ban, Genfben került megrendezésre. Magyarországon 2007 óta ünneplik együtt – szervre várók, szervátültetettek, donorok, donor hozzátartozók, orvosok, nővérek – a Szervdonáció és Transzplantáció Napját.
2020-tól „Média a szervátültetésért” díjat is átad ezen a napon a Transzplantációs Alapítvány olyan újságíróknak, akik munkájukkal a szervátültetés ügyét támogatják. Az idén az elismerést egykori hallgatónk, a Junior Prima díjas Berecz Péter, a Heti Napló riportere kapta. Péter már középiskolai tanulmányai alatt elkezdett ismerkedni a televíziózással. Később párhuzamos tanulmányokat folytatott az Eötvös Loránd Tudományegyetemen a kommunikáció- és médiatudomány, továbbá a Színház- és Filmművészeti Egyetemen televíziós műsorkészítő szakokon, ahol Kolosi Péter és Zilahy Tamás voltak az osztályvezetői.
Berecz Péter elismeréséhez nem kisebb név, mint Vitray Tamás írt laudációt:
„A mi emberünk (Berecz Péter) nagyon fiatal ember. Huszonnégy éves. Az általam látott művei, sokkal idősebbet sejtetnek. Sokkal érettebb és sokkal mélyebben gondolkodó, lényeglátó. Jól érti, érzi, hogy nem neki kell elérzékenyülnie, meghatódnia, ámulnia, gyönyörködnie, hanem mindezt kiváltania kell nézőiből. Tetszenek tudni, milyen kevesek képessége ez?! Filmje és általában téma választásai nyomán, gazdag érzelmi skálán visznek végig, de nem egyszer a józan megértetéssel vált ki belőlünk, nézőiből hatást. Kevés szóval, tiszta beszéddel szól, vagy – és ez megint nagy vívmány és ritka képesség – hallgat. Ez a mostani alkalom nem ad lehetőséget a példálózásra, elemzésre. Példákkal nem lehet megtámasztanom, bemutatnom, amiket tapasztaltam műveit figyelve, legfeljebb azt bizonygathatom, hogy fiatal kora ellenére, mennyire érett mestere szakmájának” – fogalmazott Vitray Tamás.
„Amikor egy riporter belekezd egy történet forgatásába, akkor nem arra gondol, hogy azt egyszer majd elismerik és abból egy díj lesz, viszont ilyenkor meg lehet egy kicsit állni és ünnepelni” – mondta az elismerésről Berecz Péter.
„Számomra a legfelemelőbb pillanat a díjátadó után következett. Egy hölgy könnyes szemmel jött oda hozzám, ő júniusban adta oda egyik veséjét férjének. Azt mondta, hogy ötször megnézte az erről szóló Heti Naplós filmemet és azután döntötte el, hogy megteszi ezt a lépést. Nekem ez volt az igazi díj.”
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.