A Szervdonációs és Transzplantációs Európa Nap alkalmából sajtódíjat kapott egyetemünk tavaly végzett hallgatója, a Heti Napló riportere, Berecz Péter Junior Prima díjas szerkesztő-riporter, rendező. Péter a Heti Napló Sváby Andrással című műsor szerkesztő-riportere, aki már szakmai gyakorlatát is az ATV-ben végezte.
Az Európa Tanács által kezdeményezett Szervdonációs és Transzplantációs Európa Nap első alkalommal 1996-ban, Genfben került megrendezésre. Magyarországon 2007 óta ünneplik együtt – szervre várók, szervátültetettek, donorok, donor hozzátartozók, orvosok, nővérek – a Szervdonáció és Transzplantáció Napját.
2020-tól „Média a szervátültetésért” díjat is átad ezen a napon a Transzplantációs Alapítvány olyan újságíróknak, akik munkájukkal a szervátültetés ügyét támogatják. Az idén az elismerést egykori hallgatónk, a Junior Prima díjas Berecz Péter, a Heti Napló riportere kapta. Péter már középiskolai tanulmányai alatt elkezdett ismerkedni a televíziózással. Később párhuzamos tanulmányokat folytatott az Eötvös Loránd Tudományegyetemen a kommunikáció- és médiatudomány, továbbá a Színház- és Filmművészeti Egyetemen televíziós műsorkészítő szakokon, ahol Kolosi Péter és Zilahy Tamás voltak az osztályvezetői.
Berecz Péter elismeréséhez nem kisebb név, mint Vitray Tamás írt laudációt:
„A mi emberünk (Berecz Péter) nagyon fiatal ember. Huszonnégy éves. Az általam látott művei, sokkal idősebbet sejtetnek. Sokkal érettebb és sokkal mélyebben gondolkodó, lényeglátó. Jól érti, érzi, hogy nem neki kell elérzékenyülnie, meghatódnia, ámulnia, gyönyörködnie, hanem mindezt kiváltania kell nézőiből. Tetszenek tudni, milyen kevesek képessége ez?! Filmje és általában téma választásai nyomán, gazdag érzelmi skálán visznek végig, de nem egyszer a józan megértetéssel vált ki belőlünk, nézőiből hatást. Kevés szóval, tiszta beszéddel szól, vagy – és ez megint nagy vívmány és ritka képesség – hallgat. Ez a mostani alkalom nem ad lehetőséget a példálózásra, elemzésre. Példákkal nem lehet megtámasztanom, bemutatnom, amiket tapasztaltam műveit figyelve, legfeljebb azt bizonygathatom, hogy fiatal kora ellenére, mennyire érett mestere szakmájának” – fogalmazott Vitray Tamás.
„Amikor egy riporter belekezd egy történet forgatásába, akkor nem arra gondol, hogy azt egyszer majd elismerik és abból egy díj lesz, viszont ilyenkor meg lehet egy kicsit állni és ünnepelni” – mondta az elismerésről Berecz Péter.
„Számomra a legfelemelőbb pillanat a díjátadó után következett. Egy hölgy könnyes szemmel jött oda hozzám, ő júniusban adta oda egyik veséjét férjének. Azt mondta, hogy ötször megnézte az erről szóló Heti Naplós filmemet és azután döntötte el, hogy megteszi ezt a lépést. Nekem ez volt az igazi díj.”
A Színház- és Filmművészeti Egyetem másodéves színészhallgatói nagy sikerrel mutatták be vizsgaelőadásukat az Avignoni Fesztivál OFF programjában. A produkció a Szegedi Pinceszínház ajánlására jutott el a nemzetközi eseményre, ahol a fiatal művészek az európai kortárs színház egyik legfontosabb fórumán szerezhettek értékes szakmai tapasztalatokat.
Egy nagyszabású külföldi turné, Az átváltozás bemutatója és egy sikeres, de egyben megterhelő felvételi időszak – Herczeg Tamásnak, a Színházművészeti Intézet vezetőjének nem kevés elfoglaltságot hozott az elmúlt pár hónap és a kihívásokból a továbbiakban sem lesz hiány. Szeptembertől az elsőéves drámajátékosok osztályvezetője lesz, majd januártól a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója. A felvételin tapasztaltakról, a színészoktatás helyzetéről és az alkotói pályájának alakulásáról is beszélgettünk.
Negyedik alkalommal szervezte meg az Educatio+ Konferenciát a HÖOK (Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) 2025. július 9-én, Kápolnásnyéken, ahol egyetemünket a Karrieriroda és diáktanácsadó vezetője, Wild Mónika képviselte a fiatalok és a kultúra kapcsolatát boncolgató kerekasztal-beszélgetésen.
A fennállásának 160. évfordulóját ünneplő Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. július 15-én tartotta tanévzáróval egybekötött diplomaátadó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A kiemelkedően sikeres 2024/2025-ös tanév végén 185 hallgató fejezte be tanulmányait és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek.
Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.