A Merülő Szaturnusz, az SZFE harmadéves prózai színművész osztályának előadása is bekerült az idei Országos Színházi Találkozó “OFF programjába”. A seregszemlének idén a kaposvári Csiky Gergely Színház ad otthont. A június 10. és június 16. között zajló, a hazai színházi élet egyik kiemelkedő eseményén izgalmas programokkal, friss lendülettel és meghitt atmoszférával várják a színházművészet iránt érdeklődőket.
A kaposvári Csiky Gergely Színház örömmel vállalta, hogy házigazdája lesz a nagy múltú találkozónak és ebben a minőségében a színházi élet meghatározó pillanatainak új megvilágítását ígéri a résztvevőknek. A rendezvény keretében a színházaknak, az érdeklődőknek és a Kárpát-medencei színházi szakmának egyaránt lehetősége nyílik, hogy megmutassák tehetségüket és találkozzanak az ország különböző pontjairól érkező kollégáikkal.
A találkozóra hazai és határon túli állandó játszóhellyel rendelkező, kőszínházi társulatok jelentkezését várják az Országos Színházi Találkozó szakmai válogatói. A színházaktól olyan műsoron lévő, vagy jelenleg készülő előadások jelölését várják a szervezők, amelyek bemutatójának dátuma legkésőbb 2023. december 31. A korábbi évadokban bemutatott, de műsoron tartott előadások szintén jelölhetők. Egy színház esetén egy nagyszínpadi és egy kamaraszínpadi előadás ajánlására van lehetőség, műfaji megkötés nélkül.
A rendezvény célja a színházi sokszínűség megünneplése, a szakmai kapcsolatok erősítése, amely – nem utolsó sorban – felejthetetlen élményt nyújt a közönség részére is. Az Országos Színházi Találkozó 2024-es eseménye új korszakot nyit a színházi világban. A szervezők különös figyelmet fordítanak arra, hogy az Országos Színházi Találkozó ne csupán egy rendezvény legyen, hanem egy valós találkozásokra és szakmai eszmecserékre alkalmas tér. A programok teljesen megújulnak, és reagálnak az elmúlt évek rendezvényeinek tapasztalataira, egy kifinomultabb és még gazdagabb élményt ígérve a résztvevőknek és látogatóknak.
A 2024-es Találkozó azt képviseli, hogy a Színház nemcsak a művészi kifejezés kiállítótere, hanem egy olyan hely, ahol az alkotók megoszthatják gondolataikat és tapasztalataikat, együtt építve a színházi közösségek közötti erősödést.
SZEMLEPROGAMBAN SZEREPLŐ ELŐADÁSOK
NAGYSZÍNPAD
2024. június 10. 20.00 Örkény Színház: The Black Rider
2024. június 11. 20.00 Nemzeti Színház Budapest: Kurázsi mama és gyermekei
2024. június 12. 19.30 Radnóti Miklós Színház: 3tél
2024. június 13. 19.30 Vígszínház: Sirály
2024. június 14. 19.30 Pécsi Harmadik Színház: Csirkefej
2024. június 15. 19.30 Szolnoki Szigligeti Színház: A fösvény
2024. június 16. 17.00 Tamási Áron Színház-Sepsiszentgyörgy: Iráni konferencia
KAMARASZÍNPAD
2024. június 10. 17.00 Thália Színház: Ványa bá
2024. június 11. 17.30 Yorik Stúdió és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház-Tompa Miklós Társulat:
Lázadni veletek akartam
2024. június 12. 16.00 Katona József Színház: Magányos emberek
2024. június 13. 17.00 Budapest Bábszínház: Frankenstein
2024. június 14. 17.00 Békéscsabai Jókai Színház: Elvásik a veres csillag
2024. június 15. 17.00 Csokonai Nemzeti Színház Debrecen: Nincstelenek
2024. június 16. 14.00 Forte Társulat: Akár akárki
SZIVÁRVÁNY KULTÚRPALOTA
2024. június 11. 14.00 Karinthy Színház: Hamlet crazy and cool
2024. június 14. 14.00 Soproni Petőfi Színház: A pacsirta
Bagó Gizella professor emerita, az SZFE művésztanára szervezésének köszönhetően immáron 43. alkalommal vehettek részt hallgatóink az egyetem dalversenyén, melyet Neményi Lili (1902–1988) operaénekesnő alapított.
Szabó Lőrinc születésének 125. évfordulója alkalmából Lázár Balázs színész, Bella Istvàn-dìjas költő, a harmadéves dramaturg osztály társosztályvezetője vezényelte le a magyarországi együtt szavalás Guiness rekordjának megdöntését a költő Nyitnikék című versének részletével, a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Közép-Budai Tankerület szervezésében.
Molnár Ferenc klasszikusát, a Liliomot a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs állította színpadra a Nemzeti Színházban. A fiatal alkotó, aki korábban több vizsgaelőadásban is megmutatta rendezői gondolkodásmódját, ezúttal személyes hangvételű és a jelenhez is szorosan kapcsolódó értelmezéssel nyúlt a legendás műhöz. Az előadás kapcsán rendezői látásmódjának alakulásáról, színészi bizalomról és belső verklidallamokról beszélgettünk.
Egyetemünk ismét külföldi vendégelőadót köszönthetett: április 14-én Adam J. Ledger, rendező és színházi teoretikus tartott újabb előadást doktori iskolánkban. A Birminghami Egyetem oktatója mostani előadásának fókuszpontjában a színház egyfajta ökologikus megközelítése állt, emellett szemléletes példákon keresztül világította meg a színházi előadás és a sport meglepő összefonódásait.
A Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) Művészeti, Színház- és Filmtudományi Osztálya április 11-én egyetemünkön rendezte meg az I. DOSZ Arts Művészeti és Művészettudományi Napot. Intézményünk doktorandusz hallgatói nemcsak a szervezésben vállaltak szerepet, hanem előadóként is aktívan közreműködtek a programban.
Az MTVA kínál lehetőséget színművészhallgatóinknak, hogy jövőbeli külsős produkcióinkban szerepeljenek.
Különleges vizsgafeladat vár ebben a félévben mesterszakos operatőr hallgatóinkra: 35 mm-es filmre kell forgatniuk egy jelenetet. Miért kulcsfontosságú a hagyományos filmkészítési eljárások elsajátítása? – erről beszélgettünk Babos Tamással, Balázs Béla-díjas operatőr oktatónkkal.
Április 9-én, Herskó János születésének 99. évfordulóján különleges vetítéssel emlékeztek meg Berlinben a legendás magyar filmrendezőről és tanárról. A programban egykori tanítványainak rövidfilmjei – köztük Böszörményi Géza vizsgafilmje – idézték meg a Mester szellemiségét és pedagógiai örökségét.