A Magyar Állami Operaház a Színház- és Filmművészeti Egyetem elsőéves televíziós műsorkészítő szakos hallgatóit kérte fel bemutatói trailer-videóinak elkészítéséhez. Az SZFE és az Operaház közötti együttműködés valódi párbeszéd, amelynek során mindkét fél meríthet a másik kreativitásából és megoszthatja egymással szakmai tapasztalatait.
A Magyar Állami Operaház mint a hazai kulturális élet meghatározó szereplője, felismerte a SZFE filmes és televíziós műsorkészítő szakos hallgatóiban rejlő lehetőséget, és a továbbiakban tudatosan is igyekszik építeni azoknak tehetségére és elkötelezettségére a művészi igényű tartalomgyártás terén. Az együttműködés hátterében a fiatal tehetségek támogatása áll, valamint ezzel párhuzamosan az SZFE hallgatóinak bevonása a magyar művészeti színtér alakításába. A másodéves filmesek immár a vizsga- és diplomafilmjeikre koncentrálnak, helyüket az SZFE elsőéves televíziós műsorkészítő szakos hallgatói vették át, akik egy olyan platformon dolgozhatnak, amely a hazai és nemzetközi színtéren is érzékelhető, ezáltal növelve a szakmai láthatóságukat és tapasztalatszerzésüket.
A lehetőség, hogy az SZFE hallgatói feleljenek az Operaház trailereinek elkészítéséért, számukra is egyedülálló alkalmat biztosít, hogy a valóságos művészeti projektekben való részvételen keresztül betekintést nyerjenek a zenés színházi produkciók létrehozásába, azoknak próbafolyamataiba is. A hallgatóknak lehetőségük nyílik megmutatni kreativitásukat, tehetségüket és szakmai hozzáértésüket egy olyan közegben, amely már csak az általa képviselt műfajból fakadóan is nagy múltra visszatekintő hagyományokkal rendelkezik, ráadásul munkájukat is szélesebb körben ismerhetik meg az Operaház bemutatóin keresztül.
„Az eddigi részvételük alapján kiválóan teljesítettek az SZFE hallgatói. A tehetséges fiatalok kiemelkedően alkalmasak arra, hogy méltó módon reprezentálják az Operaházat.”- mondta el Zilahy Tamás osztályvezető oktató. Fontos kiemelni, hogy az Operaház ezzel az együttműködéssel elismeri és támogatja a zenei képzések mellett más művészetoktatási intézmények tehetségeit is, ez a példa pedig más (dal)színházak és egyetemek számára is inspirációul szolgálhat arra, hogyan lehet hatékonyan egyesíteni az oktatást a szakmai gyakorlattal a művészeti szféra keretein belül.
A Magyar Állami Operaház csapata mentorokként segíti az SZFE fiatal tehetségeit, így nemcsak a projekt, hanem a jövőbeni karrierjük építése során is segítséget nyújthatnak nekik. A hallgatók kapcsolatokat építhetnek, valamint tapasztalatokat szerezhetnek a televíziós műsorkészítés és az operaelőadások létrejöttének folyamatába való betekintés terén, ami később kulcsfontosságú lehet a pályán való elhelyezkedésük során. Ugyanakkor az Operaház társulata is friss és innovatív szemléletű fiatalokkal gazdagodik, akik segíthetik az intézményt a modern művészeti kifejezésmódok és médiumok felé történő nyitásban.
A trailer-eket Szikora Emese vágta.
Az István, a király trailer ITT nézhető meg.
A Ruszalka trailer ITT nézhető meg.
Fotó: Berecz Valter, Nagy Attila
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.
Kotsis Gergely vizsgafilmje, a Ha átkelsz majd a nagy hegyen bekerült az idei MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál versenyprogramjába, és három kategóriában is jelölést kapott a Magyar Mozgókép Díjakra: a legjobb kisjátékfilm, a legjobb férfi főszereplő és a legjobb férfi mellékszereplő kategóriájában. A rendezővel többek között arról beszélgettünk, mit jelentett számára filmre vinni saját forgatókönyvét, valamint, hogy milyen érzés olyan mesterek tanítványának lenni, mint Koltai Lajos és Novák Emil.