A Magyar Állami Operaház a Színház- és Filmművészeti Egyetem elsőéves televíziós műsorkészítő szakos hallgatóit kérte fel bemutatói trailer-videóinak elkészítéséhez. Az SZFE és az Operaház közötti együttműködés valódi párbeszéd, amelynek során mindkét fél meríthet a másik kreativitásából és megoszthatja egymással szakmai tapasztalatait.
A Magyar Állami Operaház mint a hazai kulturális élet meghatározó szereplője, felismerte a SZFE filmes és televíziós műsorkészítő szakos hallgatóiban rejlő lehetőséget, és a továbbiakban tudatosan is igyekszik építeni azoknak tehetségére és elkötelezettségére a művészi igényű tartalomgyártás terén. Az együttműködés hátterében a fiatal tehetségek támogatása áll, valamint ezzel párhuzamosan az SZFE hallgatóinak bevonása a magyar művészeti színtér alakításába. A másodéves filmesek immár a vizsga- és diplomafilmjeikre koncentrálnak, helyüket az SZFE elsőéves televíziós műsorkészítő szakos hallgatói vették át, akik egy olyan platformon dolgozhatnak, amely a hazai és nemzetközi színtéren is érzékelhető, ezáltal növelve a szakmai láthatóságukat és tapasztalatszerzésüket.
A lehetőség, hogy az SZFE hallgatói feleljenek az Operaház trailereinek elkészítéséért, számukra is egyedülálló alkalmat biztosít, hogy a valóságos művészeti projektekben való részvételen keresztül betekintést nyerjenek a zenés színházi produkciók létrehozásába, azoknak próbafolyamataiba is. A hallgatóknak lehetőségük nyílik megmutatni kreativitásukat, tehetségüket és szakmai hozzáértésüket egy olyan közegben, amely már csak az általa képviselt műfajból fakadóan is nagy múltra visszatekintő hagyományokkal rendelkezik, ráadásul munkájukat is szélesebb körben ismerhetik meg az Operaház bemutatóin keresztül.
„Az eddigi részvételük alapján kiválóan teljesítettek az SZFE hallgatói. A tehetséges fiatalok kiemelkedően alkalmasak arra, hogy méltó módon reprezentálják az Operaházat.”- mondta el Zilahy Tamás osztályvezető oktató. Fontos kiemelni, hogy az Operaház ezzel az együttműködéssel elismeri és támogatja a zenei képzések mellett más művészetoktatási intézmények tehetségeit is, ez a példa pedig más (dal)színházak és egyetemek számára is inspirációul szolgálhat arra, hogyan lehet hatékonyan egyesíteni az oktatást a szakmai gyakorlattal a művészeti szféra keretein belül.
A Magyar Állami Operaház csapata mentorokként segíti az SZFE fiatal tehetségeit, így nemcsak a projekt, hanem a jövőbeni karrierjük építése során is segítséget nyújthatnak nekik. A hallgatók kapcsolatokat építhetnek, valamint tapasztalatokat szerezhetnek a televíziós műsorkészítés és az operaelőadások létrejöttének folyamatába való betekintés terén, ami később kulcsfontosságú lehet a pályán való elhelyezkedésük során. Ugyanakkor az Operaház társulata is friss és innovatív szemléletű fiatalokkal gazdagodik, akik segíthetik az intézményt a modern művészeti kifejezésmódok és médiumok felé történő nyitásban.
A trailer-eket Szikora Emese vágta.
Az István, a király trailer ITT nézhető meg.
A Ruszalka trailer ITT nézhető meg.
Fotó: Berecz Valter, Nagy Attila
Koltai Lajos rendező osztályában végez Somossy Barbara, akit már jól ismer a közönség műsorvezetőként, de a jövőben bizonyosan sokat hallunk majd róla a filmezés világából is.
2024. szeptember 17. és 22. között hetedik alkalommal rendezik meg a Budapesti Klasszikus Film Maratont, a restaurált filmklasszikusok és a filmtörténeti ritkaságok, gyöngyszemek nemzetközi fesztiválját.
Idén is lesznek népszerű szabadtéri vetítések és élőzenés filmkoncertek, számos szakmai program, közönségtalálkozó, mesterkurzus, diákvetítés, a legkisebbeket pedig a klasszikus rajzfilmek mellett filmes játszóház várja.
14 170 néző előtt elevenedett meg Dobó István legendás esküje az Egri csillagok előadása alatt az MVM Dome-ban megismételhetetlen színháztörténeti pillanatként.
Hivatalosan is megnyitotta a 2024/-25-ös tanévet a megújult Színház- és Filmművészeti Egyetem. Prof. dr. Sepsi Enikő, az intézmény rektorának ünnepi beszédét a Papageno változtatás nélkül közölte.
Az elmúlt években egyre több nagyberuházású nemzetközi filmet forgatnak itthon, ezért időszerűvé vált a filmes képzés magasabb szintre emelése.
Idén elsőként Magyarországon a Naphegyen oktatnak úgynevezett second unit-rendezőket, a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben, Gulyás Buda Balázs Béla-díjas operatőr, a Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjas alkotója vezetésével.
A művésszel nemcsak a képzés mibenlétéről beszélgetett a Várnegyed, de arról is szó esett, hogy közel negyven éve él a Várban, és soha nem költözne el onnan.
A több évtizedes alkotói pályák ünneplése a Karrieriroda szervezésében megrendezett díszoklevél-átadó ünnepségen.
Szeptember 19-től mutatja be a magyar mozikban Keleti Márton A tizedes meg a többiek című klasszikusát digitálisan felújított formában a Pannonia Entertainment és a Nemzeti Filmintézet.
A Filmarchívum digitális felújítási programjának keretében a magyar filmtörténet klasszikusa 4K felbontásban, eddig nem látott minőségben kerül a közönség elé a mozikban – emelik ki a Pannonia Entertainment hétfői közleményében.
2024. szeptember 2-án hétfőn elkezdődtek Pejtsik Péter zeneszerző és Orbán János Dénes Kossuth-díjas drámaíró Hamupipőke című operettmusicaljének olvasópróbái a Budapesti Operettszínházban. A Nagymező utcai teátrum 2024/25-ös évadának első bemutatóját november 15-én, 16-án és 17-én láthatja majd a nagyközönség. A darab díszlet- és látványtervezője Ferenczfy-Kovács Attila Kossuth-díjas díszlettervező, iparművész; a kosztümök Berzsenyi Krisztina jelmeztervező munkái; a nagyívűnek ígérkező előadás rendező-koreográfusa Bozsik Yvette Kossuth-díjas színházi alkotó.