A veszélyeztetett nyelv virágzik ki igazán – nagyinterjú Balázs Gézával

május 2., csütörtök 07:00
Share

„Panaszkodó nyelvhasználat jellemzi a magyarokat. Sokkal inkább, mint másokat” – mondta többek között a Magyar7-nek adott interjújában Dr. Balázs Géza, az SZFE Doktori Iskolájának vezetője, a felvidéki ősökkel rendelkező nyelvészprofesszor, aki arról is beszélt, hogy mit tehetünk ez ellen a hétköznapokban.

Mennyire értenénk meg egy ezer vagy egy kétszáz évvel ezelőtti magyar beszédet?

A magyar nyelv páratlanul egységes. A Halotti beszéd és az Ómagyar Mária-siralom megszólaltatható és érthető, de nem tudjuk, hogy az átlagemberek hogyan beszéltek.

Az ötszáz évvel ezelőtti szövegeket már többnyire értenénk, és ha föltámadna mondjuk Károli Gáspár, akkor jól eldiskurálnánk vele bármiről.

Világos, hogy a XIX. század még inkább közelebb áll hozzánk, hiszen a Kazinczy-féle nyelvreform nyelvét beszéljük, és az már nagyon mai nyelv.

Hogyan fejlődik nyelvünk a jövőben?

A nyelvi változások az elmúlt ötven évben a média, az internet és az informatika hatására felgyorsultak, ez a folyamat pedig nem áll meg. Mindazonáltal a végtelenségig nem gyorsíthatók a nyelvi változások, mert akkor megszakad a generációk közötti kapcsolat. Lehet, hogy ez meg fog történni, és az nagyon rossz világ lesz. Azt nevezik összeomlásnak. Mintha efelé haladna a világunk. De történhet más is.

A történelemben nagyon sokszor voltak olyan szakaszok, amikor előreszaladt a fejlődés, de azután megnyugodott.

 

A teljes interjú ITT olvasható.

Egyéb hírek

Interjú Koltai Lajos tanítványával, Somossy Barbarával

Koltai Lajos rendező osztályában végez Somossy Barbara, akit már jól ismer a közönség műsorvezetőként, de a jövőben bizonyosan sokat hallunk majd róla a filmezés világából is.

Szeptember 17-én indul a 7. Budapesti Klasszikus Film Maraton

2024. szeptember 17. és 22. között hetedik alkalommal rendezik meg a Budapesti Klasszikus Film Maratont, a restaurált filmklasszikusok és a filmtörténeti ritkaságok, gyöngyszemek nemzetközi fesztiválját.

Idén is lesznek népszerű szabadtéri vetítések és élőzenés filmkoncertek, számos szakmai program, közönségtalálkozó, mesterkurzus, diákvetítés, a legkisebbeket pedig a klasszikus rajzfilmek mellett filmes játszóház várja.

Az Egri vár hősei újra életre keltek

14 170 néző előtt elevenedett meg Dobó István legendás esküje az Egri csillagok előadása alatt az MVM Dome-ban megismételhetetlen színháztörténeti pillanatként.

 

A nemzetköziesítés jegyében indul a tanév az SZFE-n

Hivatalosan is megnyitotta a 2024/-25-ös tanévet a megújult Színház- és Filmművészeti Egyetem. Prof. dr. Sepsi Enikő, az intézmény rektorának ünnepi beszédét a Papageno változtatás nélkül közölte.

Rá kell kattanni a filmezésre - Interjú az SZFE új képzéséről Gulyás Budával

Az elmúlt években egyre több nagyberuházású nemzetközi filmet forgatnak itthon, ezért időszerűvé vált a filmes képzés magasabb szintre emelése.

Idén elsőként Magyarországon a Naphegyen oktatnak úgynevezett second unit-rendezőket, a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben, Gulyás Buda Balázs Béla-díjas operatőr, a Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjas alkotója vezetésével.

A művésszel nemcsak a képzés mibenlétéről beszélgetett a Várnegyed, de arról is szó esett, hogy közel negyven éve él a Várban, és soha nem költözne el onnan.

Az SZFE tanévnyitó és díszoklevél-átadó ünnepsége a múltra és jövőre építve: Arany-, Gyémánt- és Rubinoklevelek átadása

A több évtizedes alkotói pályák ünneplése a Karrieriroda szervezésében megrendezett díszoklevél-átadó ünnepségen.

Szeptember közepétől látható digitálisan felújítva a mozikban a Tizedes meg a többiek

Szeptember 19-től mutatja be a magyar mozikban Keleti Márton A tizedes meg a többiek című klasszikusát digitálisan felújított formában a Pannonia Entertainment és a Nemzeti Filmintézet.

 

A Filmarchívum digitális felújítási programjának keretében a magyar filmtörténet klasszikusa 4K felbontásban, eddig nem látott minőségben kerül a közönség elé a mozikban – emelik ki a Pannonia Entertainment hétfői közleményében.

Elkezdődtek a Hamupipőke olvasópróbái az Operettszínházban

2024. szeptember 2-án hétfőn elkezdődtek Pejtsik Péter zeneszerző és Orbán János Dénes Kossuth-díjas drámaíró Hamupipőke című operettmusicaljének olvasópróbái a Budapesti Operettszínházban. A Nagymező utcai teátrum 2024/25-ös évadának első bemutatóját november 15-én, 16-án és 17-én láthatja majd a nagyközönség. A darab díszlet- és látványtervezője Ferenczfy-Kovács Attila Kossuth-díjas díszlettervező, iparművész; a kosztümök Berzsenyi Krisztina jelmeztervező munkái; a nagyívűnek ígérkező előadás rendező-koreográfusa Bozsik Yvette Kossuth-díjas színházi alkotó.

 

Több betöltése Több betöltése