A Színház- és Filmművészetért Alapítvány ahogyan a tavalyi, úgy az idei tanévre is Szakmai Pályázatot hirdet a Színház- és Filmművészeti Egyetem oktatói kutatói, művészei és elméleti szakemberei számára oktatási, művészeti vagy tudományos tevékenység támogatására.
A pályázat célja: a Színház- és Filmművészeti Egyetem oktatói, kutatói, művészei és elméleti szakemberei számára Magyarország határain belül, ill. azokon túl megvalósuló oktatási, művészeti vagy tudományos tevékenység – konferencián előadói részvétel, publikációs tevékenység, kutatásrészvétel, könyvkiadás –, vagy ezzel rokon mindazon tevékenység támogatása, mely közvetlen és kimutatható módon járul hozzá a Színház- és Filmművészeti Egyetem tudományos, művészeti vagy szakmai eredményeinek javításához, az intézmény hírnevének öregbítéséhez.
Pályázási feltételek: az ösztöndíjpályázatra mindazon, a Színház- és Filmművészeti Egyetemmel tanári, oktatói vagy kutatói jogviszonyban álló magánszemélyek, ill. az intézmény doktorandusz hallgatói jelentkezhetnek, akik:
– dokumentált publikációs vagy igazolható művészeti előélettel ill. tevékenységgel bírnak,
– oktatók esetén akkreditációs nyilatkozatukat a Színház- és Filmművészeti Egyetem részére leadták,
– nem állnak peres viszonyban sem a Színház- és Filmművészetért Alapítvánnyal, sem annak fenntartásában álló bármely szervezettel,
– nem áll fenn tartozásuk sem a Színház- és Filmművészetért Alapítvány, sem annak fenntartásában álló bármely szervezet felé,
– nem állnak felmondás alatt sem a Színház- és Filmművészeti Egyetemnél, sem a Színház- és Filmművészetért Alapítvány fenntartásában álló bármely szervezetnél.
A pályázat keretösszege: nettó 10 millió forint.
Meghirdetett helyek száma: legfeljebb tizenöt.
Az ösztöndíj mértéke: pályázóként egyszeri, legfeljebb nettó egymillió forint.
A támogatás formája: vissza nem térítendő alapítványi ösztöndíj.
Elszámolás módja: A nyertes pályázó írásbeli beszámolót készít az Alapítvány által támogatást nyert program végrehajtásáról.
A pályázati cél megvalósulásának időkerete: az ösztöndíj átutalásától számított hat hónap.
A pályázat benyújtásának módja és csatolandó mellékletek (PDF-ben):
– aláírt kérelem, melyben a pályázó ismerteti mindazon szakmai célt vagy célokat, melyeket pályázatának sikeressége esetén lehetősége nyílik elérni, továbbá ismerteti a megpályázott ösztöndíj mértékét (legfeljebb nettó egymillió forint), és indokolja azt,
– a pályázó fényképes önéletrajza (amerikai típusú), továbbá művészi vagy tudományos előéletének szöveges bemutatása, legfeljebb egy A4-es oldal terjedelemben,
– intézetvezetői ajánlás,
– publikációs jegyzék csatolása előny, elméleti oktatók esetén kifejezetten elvárt.
A pályázat beadásának határideje: a költségkeret kimerüléséig, illetve legkésőbb 2024. május 31. napjáig
A pályázati anyag benyújtása a titkarsag@szinhazesfilm.hu e-mail címre.
Részletek a pályázati hirdetményben.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.