Az Alkotóműhelyek Hete nyitja az SZFE új tanévét. A program során az újonnan érkező és a felsőbbéves hallgatóinknak egyaránt lehetőségük lesz betekintést nyerni a különböző szakok kurzusaiba.
A tanév nulladik hetének programsorozata számos lehetőséget kínál a kreatív kibontakozásra és a művészeti területek széles skálájának felfedezésére. Az eseményeket áttekintve, rendkívül izgalmas és gazdag hétnek nézünk elébe. Alább, a teljesség igénye nélkül, említünk meg néhány ígéretes programot, amivel reményeink szerint felkeltjük új hallgatóink érdeklődését. A teljes és részletes programterv az alábbi linken érhető el: https://szfe.hu/alkotomuhelyek-hete/
Az eseménysorozat nyitónapja mozgással indul – hétfőn reggel a résztvevőknek lehetőségük lesz részt venni Szirtes Balázs jóga kurzusán, ami a test és a lélek harmóniájának fontosságát hangsúlyozza. A nap további részében olyan előadások és műhelyfoglalkozások várnak a résztvevőkre, mint a Nagy Anikó Mária és Lukácsy György által tartott „1968 – Egy hibrid film utómunkája”, amely a kreatív dokumentumfilm készítésének folyamatát mutatja be, vagy a Timár András vezette foglalkozás, ahol a kortárs színház hagyományairól, tradíciókról és újításokról folyik a gondolkodás. A hétfői nap egyik legígéretesebb programjának Vidnyánszky Attila színházesztétikai kerekasztal-beszélgetése ígérkezik, amelyen a résztvevők a színház aktualitásairól és kihívásairól cserélhetnek véleményt az Ódry Színpadon.
A program a további napokon is folytatódik, többek között olyan témákkal foglalkozva, mint a filmfinanszírozás és marketing, a színházi maszkhasználat, a hangtervezés, a dokumentumfilm és az Új Hollywood korai évei. A résztvevők lehetőséget kapnak olyan neves előadóktól tanulni, akik mögött sokéves szakmai tapasztalat és munka áll a színházi és filmes szakma különböző területein.
A második nap reggel 9 órától Prof. Paulo Leite, nemzetközi forgatókönyvíró és film marketing szakember előadásán lehet részt venni „Film Financing and Marketing” témakörben. Az előadó a filmfinanszírozás és marketing különböző aspektusait mutatja be a hallgatóknak. Ezt követően Dr. Balázs Géza „Miért omlanak össze és miként élnek tovább a kultúrák?” című előadására kerül sor. Vecsernyés János „Tanítunk-e ízlést?” című kurzusa a filmnyelvi eszközök szociális identitását és ízlésvilágát járja körül. Vidnyánszky Attila „Műelemzés” órája kihagyhatatlannak ígérkezik, illetve Komár István „Zsigmond Vilmos – Egy lövés, egy kompozíció: tudjuk, hogy jó, de van-e mód arra, hogy jobbá tegyük?” témájú előadásáról sem érdemes lemondani, ahogyan Szabó Borbála: Hogyan írjunk Bánk bánt? (… és hogy csinálta Katona József és Erkel Ferenc?) és Kiss Csaba: Macbeth – a királygyilkosság rekonstrukciója című előadásáról sem.
Külföldi vendégelőadóink örömmel fogadták el a felkérést és az SZFE Alkotóműhelyek Hete kedvéért utaznak hazánkba, fedezd fel egyedi kurzusaikat:
Prof. Paulo Leite: Film Financing and Marketing – A filmvilág pénzügyei és piaci sikereiben fog minket 4 előadás erejéig elkalauzolni,
Prof. Vera Carmo: Video Art History and Curating – A videóművészet történetét és kurátori munkát ismerteti meg a hallgatókkal szintén 4 előadásban, és
Dr. Debora Hardt: Documentary Film and New Hollywood – Új Hollywood és dokumentumfilm kurzust tart 4 előadásban.
A vendégelőadók mellett az SZFE kiváló oktatói a hét többi napján is izgalmas előadásokat tartanak. Hallgasd meg Stőhr Lóránt: Játék és valóság – A kortárs magyar film rejtelmei című előadását, vagy meríts ihletet a kreatív írás világából, és hozz létre egyedi történeteket Bódi Zoltán vezetésével, de alkalom nyílik még Győrei Zsolt, Janca Ákos, Katona Imre és Kulcsár Edit előadásaira is ellátogatni.
Az Alkotóműhelyek Hete az SZFE-n igazi lehetőséget teremt a jelenlegi és az újonnan érkező hallgatóknak, hogy széles körben megismerjék az egyetem által kínált művészeti területeket és képzéseket. A gazdag és változatos programok garantáltan emlékezetessé és inspirálóvá teszik az új tanév kezdetét.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.
Kotsis Gergely vizsgafilmje, a Ha átkelsz majd a nagy hegyen bekerült az idei MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál versenyprogramjába, és három kategóriában is jelölést kapott a Magyar Mozgókép Díjakra: a legjobb kisjátékfilm, a legjobb férfi főszereplő és a legjobb férfi mellékszereplő kategóriájában. A rendezővel többek között arról beszélgettünk, mit jelentett számára filmre vinni saját forgatókönyvét, valamint, hogy milyen érzés olyan mesterek tanítványának lenni, mint Koltai Lajos és Novák Emil.