Az Alkotóműhelyek Hete nyitja az SZFE új tanévét. A program során az újonnan érkező és a felsőbbéves hallgatóinknak egyaránt lehetőségük lesz betekintést nyerni a különböző szakok kurzusaiba.
A tanév nulladik hetének programsorozata számos lehetőséget kínál a kreatív kibontakozásra és a művészeti területek széles skálájának felfedezésére. Az eseményeket áttekintve, rendkívül izgalmas és gazdag hétnek nézünk elébe. Alább, a teljesség igénye nélkül, említünk meg néhány ígéretes programot, amivel reményeink szerint felkeltjük új hallgatóink érdeklődését. A teljes és részletes programterv az alábbi linken érhető el: https://szfe.hu/alkotomuhelyek-hete/
Az eseménysorozat nyitónapja mozgással indul – hétfőn reggel a résztvevőknek lehetőségük lesz részt venni Szirtes Balázs jóga kurzusán, ami a test és a lélek harmóniájának fontosságát hangsúlyozza. A nap további részében olyan előadások és műhelyfoglalkozások várnak a résztvevőkre, mint a Nagy Anikó Mária és Lukácsy György által tartott „1968 – Egy hibrid film utómunkája”, amely a kreatív dokumentumfilm készítésének folyamatát mutatja be, vagy a Timár András vezette foglalkozás, ahol a kortárs színház hagyományairól, tradíciókról és újításokról folyik a gondolkodás. A hétfői nap egyik legígéretesebb programjának Vidnyánszky Attila színházesztétikai kerekasztal-beszélgetése ígérkezik, amelyen a résztvevők a színház aktualitásairól és kihívásairól cserélhetnek véleményt az Ódry Színpadon.
A program a további napokon is folytatódik, többek között olyan témákkal foglalkozva, mint a filmfinanszírozás és marketing, a színházi maszkhasználat, a hangtervezés, a dokumentumfilm és az Új Hollywood korai évei. A résztvevők lehetőséget kapnak olyan neves előadóktól tanulni, akik mögött sokéves szakmai tapasztalat és munka áll a színházi és filmes szakma különböző területein.
A második nap reggel 9 órától Prof. Paulo Leite, nemzetközi forgatókönyvíró és film marketing szakember előadásán lehet részt venni „Film Financing and Marketing” témakörben. Az előadó a filmfinanszírozás és marketing különböző aspektusait mutatja be a hallgatóknak. Ezt követően Dr. Balázs Géza „Miért omlanak össze és miként élnek tovább a kultúrák?” című előadására kerül sor. Vecsernyés János „Tanítunk-e ízlést?” című kurzusa a filmnyelvi eszközök szociális identitását és ízlésvilágát járja körül. Vidnyánszky Attila „Műelemzés” órája kihagyhatatlannak ígérkezik, illetve Komár István „Zsigmond Vilmos – Egy lövés, egy kompozíció: tudjuk, hogy jó, de van-e mód arra, hogy jobbá tegyük?” témájú előadásáról sem érdemes lemondani, ahogyan Szabó Borbála: Hogyan írjunk Bánk bánt? (… és hogy csinálta Katona József és Erkel Ferenc?) és Kiss Csaba: Macbeth – a királygyilkosság rekonstrukciója című előadásáról sem.
Külföldi vendégelőadóink örömmel fogadták el a felkérést és az SZFE Alkotóműhelyek Hete kedvéért utaznak hazánkba, fedezd fel egyedi kurzusaikat:
Prof. Paulo Leite: Film Financing and Marketing – A filmvilág pénzügyei és piaci sikereiben fog minket 4 előadás erejéig elkalauzolni,
Prof. Vera Carmo: Video Art History and Curating – A videóművészet történetét és kurátori munkát ismerteti meg a hallgatókkal szintén 4 előadásban, és
Dr. Debora Hardt: Documentary Film and New Hollywood – Új Hollywood és dokumentumfilm kurzust tart 4 előadásban.
A vendégelőadók mellett az SZFE kiváló oktatói a hét többi napján is izgalmas előadásokat tartanak. Hallgasd meg Stőhr Lóránt: Játék és valóság – A kortárs magyar film rejtelmei című előadását, vagy meríts ihletet a kreatív írás világából, és hozz létre egyedi történeteket Bódi Zoltán vezetésével, de alkalom nyílik még Győrei Zsolt, Janca Ákos, Katona Imre és Kulcsár Edit előadásaira is ellátogatni.
Az Alkotóműhelyek Hete az SZFE-n igazi lehetőséget teremt a jelenlegi és az újonnan érkező hallgatóknak, hogy széles körben megismerjék az egyetem által kínált művészeti területeket és képzéseket. A gazdag és változatos programok garantáltan emlékezetessé és inspirálóvá teszik az új tanév kezdetét.
Idén is helyet kaptak az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában az SZFE vizsgafilmjei. A Megértésüket köszönjük! című blokk filmjeit június 20-án 15 órától láthatják az érdeklődők a veszprémi Expresszóban.
Az OSZT, a magyar színházi élet egyik legfontosabb ünnepe, amely idén is sokszínű előadásokkal várja a közönséget a Szolnoki Szigligeti Színházban. A találkozón a Színház- és Filmművészeti Egyetem is képviselteti magát: Lehel Vilmos ötödéves fizikairendező-hallgatónk darabja, a Spoon River-i holtak, június 12-én látható az OSZT Off programjában.
„Mi nők ma is ugyanúgy éljük meg az első szerelmet, a testiséget, az elhagyást, a minket ért igazságtalanságokat, mint Esterházy Péter Csokonai Lilije” – vallja Nadrai Zita harmadéves prózai színész- és Kondákor Ajsa Panka ötödéves fizikaiszínházrendező-hallgatónk, a Tizenhét hattyúk alkotópárosa. A monodrámát április végén mutatták be a közönségnek. Aki még nem látta, az a nyári szünet előtti utolsó előadást még elcsípheti!
Kiégés, fenntarthatóság és mesterséges intelligencia – ezek a 21. századi jelenségek inspirálták az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) idei SZFE-s pályázóit, de olyan klasszikus témák is előkerültek, mint a Shakespeare vagy Pilinszky János munkássága. A hallgatók kutatásuk eredményeit az EKÖP Konferencia 2025 elnevezésű szakmai eseményen mutatták be a Mészáros utcai kampuszon.
A közönség egyik legkedveltebb színésze, valamint az SZFE Alumni-díszokleveles művésze, Reviczky Gábor Kossuth- és Jászai Mari-díjas előadóművész lett a Halhatatlanok Társulatának új tagja.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem 160 éves jubileumához kapcsolódva rendhagyó vizsgaelőadással tisztelegtek a harmadéves prózai színművész szakos hallgatók a magyar színművészet nagyjai előtt. A Színészportrék című produkciót március 14-én mutatták be az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet kiállítóhelyén, a Bajor Gizi Színészmúzeumban.
Nemzetközi sikert aratott a Magyar Művészeti Akadémia Szegedi Regionális Munkacsoportjának támogatásával létrejött színházi produkció: az SZFE intézetvezetője, Herczeg T. Tamás által rendezett és eredetileg a Békéscsabai Jókai Színházban bemutatott Idegenek és ismerősök című előadást vastaps fogadta Európában – sőt, még a tengerentúlon is.
A Friss Hús csapata negyedik éve hívja fel a figyelmet olyan fiatal, ígéretes színészekre és színésznőkre, akik már sok mindent letettek az asztalra, de a nagy kiugrás még előttük áll. Idén a Friss Csillag elismerést két végzős prózaiszínművész-hallgatónk, Bukovszky Orsolya és Pigler Emília nyerte el.