Az SZFE adott otthont a Magyar Teátrumi Társaság közgyűlésének

B. Török Fruzsina
május 6., hétfő 16:20
Share

Az Uránia Nemzeti Filmszínházban látta vendégül a Színház- és Filmművészeti Egyetem a Magyar Teátrumi Társaság közgyűlését. A legnagyobb magyar színházi ernyőszervezet tagjait az SZFE rektora, Prof. Dr. Sepsi Enikő köszöntötte a patinás intézmény falai között. Kiemelte, hogy sokuk mint korábbi hallgató tért haza az egyetemre. Egyúttal azonban azt is hangsúlyozta, hogy bár a két szervezet között eddig nem volt intézményi szintű kapcsolat, a tevékenységük rendkívül sokoldalúan összefonódik és ezer szállal kötődik egymáshoz, amelyek közül a legszorosabb kötelék az évszázados magyar nyelvű színházi kultúra iránti elkötelezettségük.

A Színház- és Filmművészeti Egyetemen végzettek, a pályakezdő művészek megismertetését és karrierépítési lehetőségeik támogatásának fontosságát hangsúlyozta az SZFE rektora, Sepsi Enikő a Magyar Teátrumi Társaság közgyűlésén. Azt is elmondta, hogy a résztvevők által képviselt intézmények a finanszírozási formától, a mérettől és attól függetlenül, hogy Budapesten, Magyarország vidéki régióiban, vagy a határon túli területeken működnek, értékközösséget alkotnak, amellyel a Színház- és Filmművészeti Egyetem is azonosul. Mint fogalmazott: az SZFE a magyar színházi szféra utánpótlását biztosítja, az MTT tagintézményei pedig a boldogulás és a sikeres pálya lehetőségét adják az SZFE-n végzetteknek.

A jelenleg is zajló felvételi számai is alátámasztják, hogy az SZFE Magyarország egyik legnépszerűbb felsőoktatási intézménye, hiszen valamennyi szak sokszoros, akár hatvanszoros túljelentkezést könyvelhet el – közölte Sepsi Enikő. Az egyetem folyamatosan fejleszti teljes képzési kínálatát: szeptembertől a már diplomával rendelkezők számára az egyéves színházművésztanári mesterképzést, valamint a drámainstruktor képzés keretein belül a több színház igényét kielégítő művészeti szervező specializációt. A rektor kiemelte, hogy több intézkedéssel is segíti a hallgatók boldogulását, ennek érdekében alapították meg a karrierirodát, és indították el a mentálhigiénés szolgálatot.

Az MTT-közgyűlés résztvevői számára az esemény nem csupán szakmai találkozó volt, hanem lehetőség is az SZFE hallgatóinak megismerésére: a negyedéves fizikai színházrendező és koreográfus szakos, valamint az ötödéves prózai színművész szakos hallgatók előadásában láthatták a tagok a Csongor és… – Belső utazás bizonytalan úti céllal Vörösmarty Mihály nyomán című produkciót.

Az MTT éves közgyűlése és az SZFE közötti szoros együttműködés új lendületet adhat a magyar színházművészet fejlődésének és elősegítheti a szakma, valamint a képzés közötti kölcsönös megértést, illetve támogatást. Sepsi Enikő úgy fogalmazott, hogy a színházművészet ereje és jelentősége nem megkérdőjelezhető; közös felelősségünk van abban, hogy a szakmai gyakorlatukat töltő, vagy a pályakezdő művészek gyökeret eresszenek és ez a gyökér ne pusztán egy szakmai közösséghez, egy intézményhez kösse őket, hanem, hogy a nemzetközileg is elismert magyar színházi ethosz szolgálatába állítsuk őket.

Egyéb hírek

A film szimbolikája – beszámoló a 23. Semiotica Agriensis konferenciáról

Király Jenő filmesztéta tiszteletére rendeztek országos jeltudományi konferenciát Egerben, amelynek témája a fim szimbolikája volt. Az SZFE-t négy hallgató, kilenc doktorandusz és három oktató képviselte előadóként, a hallgatói szekciót Veress Ferenc, míg a doktorit Balázs Géza vezette. Az esemény célja a tudásátadás mellett egy jövőbeli együttműködés kidolgozása a mozgóképpel foglalkozó egyetemek között.

Ajánló: Különóra és A kopasz énekesnő – Ionesco-drámák Rátóti Zoltán rendezésében

Rátóti Zoltán: „Sokszor nem értjük egymást, csak a saját fontosságunkkal foglalkozunk. Nem tudunk figyelni a másikra, csak eljátsszuk, hogy figyelünk, de valójában nem értjük, hogy a másik mit mond. Erről is szólnak Ionesco abszurd drámái, amelyek semmit nem vesztettek aktualitásukból.” A Kossuth-díjas színész és rendező negyedéves prózai színészművész osztályával ezúttal a Különórát és A kopasz énekesnőt állította színpadra. A főpróbán mi is részt vettünk.

Kossuth-szónokverseny 2024.

Idén 25. alkalommal hirdetik meg a Kárpát-medencei Kossuth-szónokversenyt, amelyre 16 és 30 év közötti fiatalok jelentkezését várják.  A versenyre október 15-éig önállóan lehet nevezni egyperces, a közösségi médiába vagy a YouTube-ra feltöltött videóval. A verseny döntője november 9-én, a Nemzeti Színházban lesz.

Liber Ágoston: Egy forgatáson a színész egy csomó egyéb alkotó munkaeszköze is

Idén ősszel menthetetlenül beleszeretünk az ifjú Arany Jánosba, amiről a hazai filmes szakma egyik ígéretes tehetsége, az ábrándos tekintetű Liber Ágoston gondoskodik. Az október 3-án mozikba kerülő új romantikus kosztümös film, a Bolond Istók főszerepét a 23 éves színművész játssza. A héten vele randiztunk.

Elhunyt Ozsváth Sándor, aki generációkat tanított a szép beszédre

Hetvennégy éves korában elhunyt Ozsváth Sándor beszédtanár, művelődéstörténész, drámainstruktor és újságíró.

A Színháztörténeti Múzeum is izgalmas programokkal vár mindenkit a Kutatók Éjszakáján

Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI)  színháztörténeti sétával és előadással várja az érdeklődőket szeptember 27-én Budapesten, a Horváth-kertben, a Kutatók éjszakájának keretében.

Fejetlen test az Inga Kultúrkávézóban

Czene-Polgár Donát III. évfolyamos dramaturgszakos hallgató vizsgarendezése, a Fejetlen test október 12-én este 19:00-kor lesz látható az Inga Kultúrkávézóban. Az előadással kapcsolatos pódiumbeszélgetésre szeptember 21-én, az Inga Kultúrkávézó megnyitóján kerül majd sor az előadás rendezője, Czene-Polgár Donát és a darab dramaturgja, Tóth Anna Orsolya II. évfolyamos dramaturgszakos hallgató  részvételével.

A Magyar Dráma Napján tart nyílt napot a Nemzeti Színház

Szeptember 21-én, szombaton tartja hagyományos Nyílt Napját a Nemzeti Színház: a Magyar Dráma Napján kulisszajárással, ifjúsági programokkal, nyílt próbával és kedvezményes jegyvásárlással várják az érdeklődőket.

Több betöltése Több betöltése