Az SZFE Karrierirodájának szervezésében valósult meg az a szakmai látogatás, amely során a filmvágó szak végzős hallgatói átfogó képet kaphattak az MTVA televíziós posztprodukció-munkafolyamatairól és más karrierlehetőségeiről.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem filmvágó szakjának harmadéves hallgatói rendkívül informatív és gyakorlatorientált szakmai látogatáson vettek részt a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) budapesti központjában osztályvezető tanárukkal, Koncz Gabriellával. A látogatás elsődleges célja az volt, hogy a végzős hallgatók megismerhessék a televíziós ipar működését, valamint felmérhessék a szakmai elhelyezkedés lehetőségeit. A hallgatók Breitner Tamás vezető vágó vezetésével követhették végig a televíziós produkció teljes posztprodukciós folyamatát. A látogatás során megtudhatták, hogy milyen lépéseken keresztül jutnak el a leforgatott anyagok addig a pillanatig, amíg adásba kerülnek. A szakmai túra különböző munkaállomásokat érintett, ahol a hallgatók részletes tájékoztatást kaptak ezeknek egyes fázisairól. Kiemelték, hogy érdekesnek tartották a sportközvetítések anyagainak kezelését, amelynek során megismerhették a valós idejű feldolgozás specifikumait, valamint a gyors döntéshozatal fontosságát.
Ez a munkafolyamat jellemzően a vezető vágók vagy a speciálisan képzett kollégák kompetenciájába tartozik, viszont a hallgatók az eddigiekben már megszerzett tudásuk révén könnyen átlátták a bemutatott rendszereket és munkafolyamatokat.
A látogatás végén Lukács Gabriella, az MTVA alkotói irodájának vezetője hangsúlyozta az MTVA fiatal szakemberek irányában tanúsított nyitottságát. Kiemelte, hogy az intézmény szívesen fogad gyakornokokat és pályakezdő szakembereket, támogatva ezzel a hallgatók szakmai fejlődését, illetve karrierépítését.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.
Kotsis Gergely vizsgafilmje, a Ha átkelsz majd a nagy hegyen bekerült az idei MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál versenyprogramjába, és három kategóriában is jelölést kapott a Magyar Mozgókép Díjakra: a legjobb kisjátékfilm, a legjobb férfi főszereplő és a legjobb férfi mellékszereplő kategóriájában. A rendezővel többek között arról beszélgettünk, mit jelentett számára filmre vinni saját forgatókönyvét, valamint, hogy milyen érzés olyan mesterek tanítványának lenni, mint Koltai Lajos és Novák Emil.