Az SZFE tanévnyitó és díszoklevél-átadó ünnepsége a múltra és jövőre építve: Arany-, Gyémánt- és Rubinoklevelek átadása

szeptember 12., csütörtök 08:03
Share

A több évtizedes alkotói pályák ünneplése a Kommunikációs és Marketingigazgatóság, valamint a Karrieriroda szervezésében megrendezett díszoklevél-átadó ünnepségen.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem idén is méltó módon nyitotta meg a tanévet a hagyományos díszoklevél-átadó ünnepséggel, melyet a Karrieriroda szervezett. Az esemény különleges jelentőséggel bír az egyetem életében, hiszen a múlt találkozik a jelennel: a több évtizedes sikeres művészi pályát befutott alkotók ünnepelve találkoznak az egyetem gólyáival, akik még csak most teszik meg első, óvatos lépéseiket a művészvilág felé. A rendezvényen a rektor, Prof. dr. Sepsi Enikő adta át az Arany-, Gyémánt- és Rubinokleveleket azoknak a művészeknek, akik 50, 60, vagy 70 évvel ezelőtt végeztek az egyetemen, és kiemelkedő pályát futottak be.

A múlt nagyjai: kiemelkedő alkotók pályaképei

A rendezvény során idén rekordszámú oklevelet adott át az egyetem: harminc neves művész részesült elismerésben, akik művészi pályafutásuk során maradandó nyomot hagytak a színházi és filmes világban.

A művészet örök híd a generációk között

Az SZFE ünnepsége mindannyiunkat emlékeztetett arra, hogy a művészet határok nélküli és időtlenül összeköti a generációkat. A jövő művészei tanulhatnak a múlt nagyjaitól, inspirálódhatnak sikereikből, így pedig tovább formálhatják a magyar művészeti világot a következő évtizedekben is. Az idei rendezvény különleges mértékben mutatta meg a magyar kulturális örökség gazdagságát és sokszínűségét, valamint az SZFE jelentőségét ebben az örökségben.

Aranyokleveles művészek

Babiczky László adásrendező, miután megszerezte bölcsészdiplomáját, a Magyar Televíziónál helyezkedett el és közel 30 éven át tevékenykedett az MTV rendezőjeként. Munkájáért 2009-ben Balázs Béla-díjat kapott.

Benkóczy Zoltán színművész 1972-től volt a Budapesti Operettszínház oszlopos tagja, majd alapító tagja lett a Rock Színháznak. A Kálmán Imre-emlékplakett és a Magyar Arany Érdemkereszt birtokosa.

Czeilik Mária filmvágó 1971–1974 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola filmvágó szakán tanult. 2001–2004 között szabadúszó vágóként dolgozott. 2002 óta a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karának óraadó tanára. 1998-ban Balázs Béla-díjat kapott.

Csákány Zsuzsa filmvágó  1973-tól a Mafilm vágójaként dolgozott olyan filmekben, mint a Mephisto, a Redl ezredes, a Jézus Krisztus horoszkópja és az Ismeretlen ismerős. 1998-ban Balázs Béla-díjat kapott.

Csongrádi Kata színművésznő a Budapesti Operettszínház tagjaként vált ismertté, majd a Mikroszkóp Színpad és a Budapesti Kamaraszínház színpadán aratott sikereket. Legutóbbi díjai között szerepel a 2023-ban kapott Életműdíj.

Domonkos Zsuzsa színművésznő nemcsak színpadon, hanem oktatóként is bizonyított a magyar operett és opera világában. Az Operettszínház Stúdiójában és az SZFE-n is tanított, 2017-ben pedig Életműdíjat kapott.

Gothár Péter film- és televíziórendező 1975–1979 között a Magyar Televízió rendezője, 1979–1992 között a kaposvári Csiky Gergely Színház főrendezője, majd 1993-2019 között a budapesti Katona József Színház rendezője volt.

Erős Péter film- és televíziós operatőr az MTV Híradó operatőreként kezdte pályáját, majd számos hazai és külföldi produkcióban dolgozott. 2004-től a Gondolat TV vezető operatőre volt.

Galántai Alíz színművésznő külföldön folytatta karrierjét, miután az Operettszínház tagjaként ismertté vált Magyarországon.

Hidvégi Miklós színművész pályafutása a kecskeméti Katona József Színháztól ívelt a Fővárosi Operettszínházig, ráadásul magánszínházat is alapított.

Jancsó Sarolta a Győri Nemzeti Színház művészeként vált a színházi világ elismert tagjává, amiért 2010-ben Csokonai Alkotói- díjat kapott.

Jónás Gabriella a Vajdaság egyik legkiemelkedőbb színművésznője, aki számos díjat nyert a Vajdasági Színházak Találkozóján.

Juhász István dramaturg a színművek és filmforgatókönyvek világában alkotott maradandót; műveit több külföldi színház is sikerrel mutatta be.

Kálmánné Sándor Éva filmvágó olyan ikonikus gyerekfilmek vágója volt, mint a Tündér Lala és Az eltüsszentett birodalom.

Kokas László színművész a Fővárosi Operettszínház tagjaként kezdte, és 1992-ig volt állandó szereplője az intézménynek.

Kollányi Judit filmvágó több száz rövidfilm és dokumentumfilm vágójaként vált ismertté; munkásságáért Balázs Béla-díjat kapott.

Kulics Ágnes filmvágó közel félezer film vágójaként tevékenykedett, melyek számos hazai és nemzetközi díjat nyertek.

Oszvald Marika a magyar operett meghatározó alakja, aki napjainkig a Fővárosi Operettszínház tagja. 2015-ben Kossuth-díjat kapott.

Pap Ferenc operatőr a dokumentarista játékfilmek újításainak egyik úttörője, aki Balázs Béla-díjat és Arany Kamera-díjat nyert.

Poór Péter színművész külföldön is jelentős karriert futott be: fellépett Kanadában és az USA-ban is, 1998-ban pedig Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztet kapott.

Sára Bernadett színművésznő a Nemzeti Színház társulatának tagja volt – 2020-ban Jászai Mari-díjat kapott.

Sófalvi Melánia filmvágó a Magyar Televízió egyik legelismertebb szakembere volt, aki 1997-ben Életmű Nívódíjat kapott.

Sörös Sándor színművész az SZFE után a Vígszínház tagjaként vált ismertté, majd szabadúszóként dolgozott. 1993-ban Őze Lajos-díjat kapott.

Udvarias Katalin a Budapesti Operettszínház meghatározó alakja, akit televíziós sorozatokban is láthatott a közönség.

Gyémántokleveles művészek

Béres Ilona színművésznő  a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színésznő, érdemes és kiváló művész, a Nemzeti Színház és a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.

Dobos Ildikó színművésznő (posztumusz oklevélben részesült) 1960-1964 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatója volt. 1964-1970 között a Miskolci Nemzeti Színház, 1970-1991 között a Veszprémi Petőfi Színház, 1991-1992 között ismét a Miskolci Nemzeti Színház, 1992-1993 között a Szegedi Nemzeti Színház, majd 1993-1995 között a szolnoki Szigligeti Színház tagja volt. 1977-ben Jászai Mari-díjat kapott.

Halász Judit színművésznő Kossuth- és Jászai Mari-díjas, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.

Tordai Teri színművésznő Kossuth- és Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész.

Rubinokleveles művészek

Tatár Eszter Jászai Mari-díjas színházrendező, műfordító, játékmester, színész.

Kálmán Tibor  Jászai Mari-díjas rendező, érdemes művész.

Egyéb hírek

A film szimbolikája – beszámoló a 23. Semiotica Agriensis konferenciáról

Király Jenő filmesztéta tiszteletére rendeztek országos jeltudományi konferenciát Egerben, amelynek témája a fim szimbolikája volt. Az SZFE-t négy hallgató, kilenc doktorandusz és három oktató képviselte előadóként, a hallgatói szekciót Veress Ferenc, míg a doktorit Balázs Géza vezette. Az esemény célja a tudásátadás mellett egy jövőbeli együttműködés kidolgozása a mozgóképpel foglalkozó egyetemek között.

Ajánló: Különóra és A kopasz énekesnő – Ionesco-drámák Rátóti Zoltán rendezésében

Rátóti Zoltán: „Sokszor nem értjük egymást, csak a saját fontosságunkkal foglalkozunk. Nem tudunk figyelni a másikra, csak eljátsszuk, hogy figyelünk, de valójában nem értjük, hogy a másik mit mond. Erről is szólnak Ionesco abszurd drámái, amelyek semmit nem vesztettek aktualitásukból.” A Kossuth-díjas színész és rendező negyedéves prózai színészművész osztályával ezúttal a Különórát és A kopasz énekesnőt állította színpadra. A főpróbán mi is részt vettünk.

Kossuth-szónokverseny 2024.

Idén 25. alkalommal hirdetik meg a Kárpát-medencei Kossuth-szónokversenyt, amelyre 16 és 30 év közötti fiatalok jelentkezését várják.  A versenyre október 15-éig önállóan lehet nevezni egyperces, a közösségi médiába vagy a YouTube-ra feltöltött videóval. A verseny döntője november 9-én, a Nemzeti Színházban lesz.

Liber Ágoston: Egy forgatáson a színész egy csomó egyéb alkotó munkaeszköze is

Idén ősszel menthetetlenül beleszeretünk az ifjú Arany Jánosba, amiről a hazai filmes szakma egyik ígéretes tehetsége, az ábrándos tekintetű Liber Ágoston gondoskodik. Az október 3-án mozikba kerülő új romantikus kosztümös film, a Bolond Istók főszerepét a 23 éves színművész játssza. A héten vele randiztunk.

Elhunyt Ozsváth Sándor, aki generációkat tanított a szép beszédre

Hetvennégy éves korában elhunyt Ozsváth Sándor beszédtanár, művelődéstörténész, drámainstruktor és újságíró.

A Színháztörténeti Múzeum is izgalmas programokkal vár mindenkit a Kutatók Éjszakáján

Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI)  színháztörténeti sétával és előadással várja az érdeklődőket szeptember 27-én Budapesten, a Horváth-kertben, a Kutatók éjszakájának keretében.

Fejetlen test az Inga Kultúrkávézóban

Czene-Polgár Donát III. évfolyamos dramaturgszakos hallgató vizsgarendezése, a Fejetlen test október 12-én este 19:00-kor lesz látható az Inga Kultúrkávézóban. Az előadással kapcsolatos pódiumbeszélgetésre szeptember 21-én, az Inga Kultúrkávézó megnyitóján kerül majd sor az előadás rendezője, Czene-Polgár Donát és a darab dramaturgja, Tóth Anna Orsolya II. évfolyamos dramaturgszakos hallgató  részvételével.

A Magyar Dráma Napján tart nyílt napot a Nemzeti Színház

Szeptember 21-én, szombaton tartja hagyományos Nyílt Napját a Nemzeti Színház: a Magyar Dráma Napján kulisszajárással, ifjúsági programokkal, nyílt próbával és kedvezményes jegyvásárlással várják az érdeklődőket.

Több betöltése Több betöltése