Elindult az SZFE Nyári Akadémiája Debrecenben, mely a Csokonai Nemzeti Színházban nyílt meg augusztus 11-én, péntek délután. A haon.hu írása.
Egy hétig Debrecenben és Debrecennel ismerkednek a Színház-és Filmművészeti Egyetem, valamint a MATE gólyái. A résztvevő 144 hallgatót pénteken a Csokonai Nemzeti Színházban Mátyássy Szabolcs igazgató köszöntötte ? ahogy fogalmazott ? dupla örömmel, mivel ősztől nemcsak a megújult teátrum első színházi évadát, hanem az egyetem zenés színész szakos osztályát is elindítja. Bemutatta a cívisváros öt színházi játszóhelyét, színházfejlesztési beruházásait, majd úgy összegzett: Debrecen ezentúl egyszerre akár kétezer-kétszáz színházlátogatót is fogadhat.
A tábort immár harmadik alkalommal rendezi meg Debrecenben Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház főigazgatója, egyben a SZFE-t fenntartó kuratórium elnöke. Először felidézte a debreceni színház élén töltött kilenc évét, majd a hallgatókhoz szólt.
„Olyan egyetemre jutottatok be, mely Európa egyik legrégebbi színművészeti egyeteme” ? kezdte köszöntőjét. Úgy fogalmazott: színházat, filmet csinálni a teremtői gesztus emberi megismétlése a mesék, történetek átadásával. Elmondta, hogy a magyar színházi és filmes élet az egyik leggazdagabb Európában, míg világszinten harmadik helyen vagyunk a színházkedvelők arányát illetően. A Covid előtti évben itthon nyolcmillió belépőjegy kelt el. Kitért arra is, hogy a színészhallgatók nagyon nehéz időszakban érkeznek a pályára a szomszédban dúló háború miatt.
Ez a világ van most körülöttünk, melyben tanulni, tapasztalni kell – jegyezte meg.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy az egyetemi színművészeti képzés Magyarországon a legjobb, Közép-Európa néhány országán kívül mindenhol tandíjért lehet csak elsajátítani a szakmát.
„Amikor kitaláltam, hogy a frissen felvett hallgatókat Debrecenbe hozom, azért volt, mert fontos megismerni azokat az embereket, akikkel később dolgozni fognak. Debrecen ezen belül is maga a csoda: alig lehet találni olyan költőt, írót, aki valamilyen módon ne kapcsolódott volna ehhez a városhoz. Fontos tudatában lenni azzal a kulturális körrel is, melyet a külhoni honfitársainkkal közösen alkotunk” – mutatott rá.
Tőle Antal Zsolt, a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektorhelyettese vette át a szót, aki elsőként Debrecennek a magyar történelemben betöltött meghatározó szerepét emelte ki, majd a Nagyerdő spirituális erejét, ahol majd a szeptemberben kezdő első évfolyamos hallgatók a következő napokban töltekezhetnek. Az új tanév egyben új tantervet is jelent az SZFE hallgatóinak, melyről a rektorhelyettes elmondta, olyanná dolgozták ki kollégáival az elmúlt egy évben, hogy szellemi és szakmai tartalmisága biztos és használható tudást adjon majd.
Bagány Márton, az SZFE Brand és Minőségmenedzsment igazgatója, a Nyári Akadémia főszervezője köszöntőjében hangsúlyozta: az SZFE és a MATE hallgatói az osztatlan képzés évei alatt nemcsak a szakmát tanulják meg, hanem a jövő értelmiségének meghatározó szereplőivé is válnak. Az elhangzottak után kulisszajárása invitálták a hallgatókat, akiknek Vranyecz Artúr és Bakota Árpád színművészek, valamint Mátyássy Szabolcs mutatta be a teátrumot.
A Nyári Akadémia, az elsőéves hallgatókat megszólító tábor, szakmai, kulturális és közösségépítő programokkal, Debrecen immár harmadik éve ad otthont az egyhetes eseménysorozatnak. Az idei találkozóra 144 hallgató érkezett az ország minden pontjáról azzal a céllal, hogy a szeptemberben induló tanévet csapatként kezdjék a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, valamint a MATE Kaposvári Campus Rippl-Rónai Művészeti Karán.
A Színház- és Filmművészeti egyetem 2025 februárjában három 12 hetes mesterkurzust indít: mozgás, hangképzés és egy kombinált mozgás-hangképzés tematika mentén. A mozgás mesterkurzus képzési felelőse Vidáné Szent-Ivány Kinga Harangozó Gyula-díjas egyetemi docens, míg a hangképzésé Keszei Borbála Liszt Ferenc-díjas egyetemi adjunktus.
A 42 éves Jancsó Dávid legendás filmes dinasztia tagja, Jancsó Miklós filmrendező és Csákány Zsuzsa vágó gyermeke. Nemzetközi filmes pályafutását 2012-ben kezdte és az elmúlt években olyan hollywoodi produkciókban dolgozott, mint a Pieces of a Woman, A zsúfolt szoba vagy A Majomember.
Fájdalommal értesültünk a Színház- és Filmművészeti Egyetem egykori oktatója, Mádi Szabó Katalin haláláról, aki 95 éves korában hunyt el. Mádi Szabó Katalin húsz évig dolgozott énektanárként az akkor még főiskolán, mely tevékenységet egészen nyolcvan éves koráig folytatta, csupán a 2010-es évek elején vonult vissza.
Mi a kultúra haszna, és hogyan lehet az irodalmi műveltség értékeit átadni a mai hallgatóknak? Mi jelenti korunkban a nagyobb kihívást: az eredetiség vagy az arra való igény eltűnése? – többek között erről is beszélgettünk Győrei Zsolt drámaíró, műfordító és dramaturg oktatónkkal a magyar kultúra napja alkalmából.
„Nem rendezni akartam, hanem egy közös történetet megalkotni, amire mindig emlékezni fogunk” – mondja Szarvas József, a negyedéves prózai színészosztály vezetője, aki Dosztojevszkij egyik örök érvényű darabját, a Karamazov testvéreket vitte az osztállyal színpadra. Az egyik összpróbán mi is ott voltunk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Karrierirodája a művészeti tehetségek és szakmai lehetőségek közötti kapcsolat kiépítését szolgálja. Célja, hogy támogassa a hallgatók karrierépítését és elősegítsék az együttműködést a művészeti ökoszisztéma szereplőivel.
Egyetemünk impozáns standdal és izgalmas programkínálattal várta a látogatókat a január 9-11. között megrendezett felsőoktatási expón. A három nap során nemcsak képzéseinket és oktatóinkat ismerhették meg az ország minden részéről érkező érdeklődők, de kipróbálhatták magukat különböző szerepekben is: lehettek hírbemondók, bábművészek vagy előadók a színpadon.
A Budapest Bábszínház a Kulturális és Innovációs Minisztériummal és Budapest Főváros Önkormányzatával közös fenntartásban működik, a kinevezést a kulturális tárca jelentette be. Ellinger Edina bábművész, rendező 2020-ben vette át a színház vezetését Meczner Jánostól.