Elindult az SZFE Nyári Akadémiája Debrecenben, mely a Csokonai Nemzeti Színházban nyílt meg augusztus 11-én, péntek délután. A haon.hu írása.
Egy hétig Debrecenben és Debrecennel ismerkednek a Színház-és Filmművészeti Egyetem, valamint a MATE gólyái. A résztvevő 144 hallgatót pénteken a Csokonai Nemzeti Színházban Mátyássy Szabolcs igazgató köszöntötte ? ahogy fogalmazott ? dupla örömmel, mivel ősztől nemcsak a megújult teátrum első színházi évadát, hanem az egyetem zenés színész szakos osztályát is elindítja. Bemutatta a cívisváros öt színházi játszóhelyét, színházfejlesztési beruházásait, majd úgy összegzett: Debrecen ezentúl egyszerre akár kétezer-kétszáz színházlátogatót is fogadhat.
A tábort immár harmadik alkalommal rendezi meg Debrecenben Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház főigazgatója, egyben a SZFE-t fenntartó kuratórium elnöke. Először felidézte a debreceni színház élén töltött kilenc évét, majd a hallgatókhoz szólt.
„Olyan egyetemre jutottatok be, mely Európa egyik legrégebbi színművészeti egyeteme” ? kezdte köszöntőjét. Úgy fogalmazott: színházat, filmet csinálni a teremtői gesztus emberi megismétlése a mesék, történetek átadásával. Elmondta, hogy a magyar színházi és filmes élet az egyik leggazdagabb Európában, míg világszinten harmadik helyen vagyunk a színházkedvelők arányát illetően. A Covid előtti évben itthon nyolcmillió belépőjegy kelt el. Kitért arra is, hogy a színészhallgatók nagyon nehéz időszakban érkeznek a pályára a szomszédban dúló háború miatt.
Ez a világ van most körülöttünk, melyben tanulni, tapasztalni kell – jegyezte meg.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy az egyetemi színművészeti képzés Magyarországon a legjobb, Közép-Európa néhány országán kívül mindenhol tandíjért lehet csak elsajátítani a szakmát.
„Amikor kitaláltam, hogy a frissen felvett hallgatókat Debrecenbe hozom, azért volt, mert fontos megismerni azokat az embereket, akikkel később dolgozni fognak. Debrecen ezen belül is maga a csoda: alig lehet találni olyan költőt, írót, aki valamilyen módon ne kapcsolódott volna ehhez a városhoz. Fontos tudatában lenni azzal a kulturális körrel is, melyet a külhoni honfitársainkkal közösen alkotunk” – mutatott rá.
Tőle Antal Zsolt, a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektorhelyettese vette át a szót, aki elsőként Debrecennek a magyar történelemben betöltött meghatározó szerepét emelte ki, majd a Nagyerdő spirituális erejét, ahol majd a szeptemberben kezdő első évfolyamos hallgatók a következő napokban töltekezhetnek. Az új tanév egyben új tantervet is jelent az SZFE hallgatóinak, melyről a rektorhelyettes elmondta, olyanná dolgozták ki kollégáival az elmúlt egy évben, hogy szellemi és szakmai tartalmisága biztos és használható tudást adjon majd.
Bagány Márton, az SZFE Brand és Minőségmenedzsment igazgatója, a Nyári Akadémia főszervezője köszöntőjében hangsúlyozta: az SZFE és a MATE hallgatói az osztatlan képzés évei alatt nemcsak a szakmát tanulják meg, hanem a jövő értelmiségének meghatározó szereplőivé is válnak. Az elhangzottak után kulisszajárása invitálták a hallgatókat, akiknek Vranyecz Artúr és Bakota Árpád színművészek, valamint Mátyássy Szabolcs mutatta be a teátrumot.
A Nyári Akadémia, az elsőéves hallgatókat megszólító tábor, szakmai, kulturális és közösségépítő programokkal, Debrecen immár harmadik éve ad otthont az egyhetes eseménysorozatnak. Az idei találkozóra 144 hallgató érkezett az ország minden pontjáról azzal a céllal, hogy a szeptemberben induló tanévet csapatként kezdjék a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, valamint a MATE Kaposvári Campus Rippl-Rónai Művészeti Karán.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.