Az SZFE Dokumentumfilm-rendező MA hallgatói bemutatják vizsgafilmjeiket. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja február 26-a, 17:30.
Dózsa Endre: Hitért (versfilm)
Gyóni Géza: Hitért című verse alapján készült
Gyóni Géza 1904-ben, húszévesen írta meg Hitért című versét, melyben az ember Istentől való eltávolodását, bolyongását és visszatérését láttatja. A téma transzcendens emelkedettsége miatt a film a szabad szemmel nem látható, mikroszkopikus világokon keresztül, szimbolikus képekben tárja fel a kapcsolatot Isten és teremtményei között.
Rendező, operatőr, vágó: Dózsa Endre
Producer: Csáky Attila
Skultéti Péter: A zenéről
Mi a zene? Nehéz megfogalmazni, talán még senkinek sem sikerült. Mi is tettünk rá egy 8 perces kísérletet a legremekebb gitáros segítségével.
Rendező: Skultéti Péter
Operatőr: Kriskó Gergely, Dózsa Endre
Vágó: Szikora Emese Pindur
Producer: Csáky Attila
Sós Miklós Vilmos: Nem vagy Más Világ (versfilm)
Radnóti Miklós: Tétova Óda és Tajtékos Ég című versei alapján
Radnóti Miklós belső vívódása, az élethez való ragaszkodása, a halál árnyékában érzett félelem a történetünk mozgató rugója. A közelgő végzet, a kibontakozó tragédia komor valósága árnyékolta be a boldogabb érzéseket. De a tragédia közelsége egyszersmind súlyossá tette a vallomást, megteremtette a szerelmi kapcsolat különös pátoszát, így a kiszolgáltatott emberi sorson keresztül jutunk el a reményhez, egy olyan szerelemi vallomáshoz, melyben a szerelem örökkévalósága és az emberi kapcsolatok meghittsége áll a középpontban. A költő a végzet szemébe néz, kétségbeesetten ragaszkodik a szerelemhez, mely egy méltó élet reménysugarát hozhatja el számára.
Szereplők:
Antalicz Zalán és Kovács Kitti
Koreográfus: Kovács Kitti
Rendező: S. Miklós Vilmos
Operatőr: Bokros Dániel. Szűcs Gábor
Vágó: Bokros Dániel
Producer: Csáky Attila
Szvitek Attila: Eszmélet (versfilm)
József Attila: Eszmélet című verse alapján
1948-ban a Rákosi-hatalomátvétel idején egy fiatal nőt bíznak meg egy József Attila életéről szóló film átírására, hogy megfeleljen a kommunista ideológiának. A nő szembeszáll a kommunistákkal és bosszút áll szülei gyilkosán.
Szereplők:
Bodor Géza, Csók Imre, Geréb János, Juhász Jázmin, Puskás Dávid, Lajcsik Domonkos, Nagyváradi Erzsébet
Rendező: Szvitek Attila
Operatőr: Grátz Márk
Látványtervező: Katona Bálint
Producer: Csáky Attila
Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött:
Robert Capa nevét a legtöbben ismerjük. Rengeteg kalandos történet, önellentmondásos életrajzi adatok, mendemondák övezik a 20. század egyik legjelentősebb fotósának nevét. De vajon ki volt az ember a fotók és a felépített brand mögött? Ki volt Friedmann Endre? Erre a kérdésre próbál választ adni A szerencsejátékos című monodráma. A darab premierje után annak írójával, egyetemünk negyedéves dramaturg hallgatójával, Varga-Amár Rudolffal és főszereplőjével, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem prózai színművész hallgatójával, Pazsiczki Mátéval beszélgettünk.
Az SZFE ismét megrendezte az Alkotóműhelyek Hetét a tavaszi félév első hetében, ami a közös élmények mellett számos lehetőséget kínált hallgatóinknak arra, hogy bepillantást nyerhessenek más intézetek és szakok képzéseibe is. Szakmai előadások, gyakorlati foglalkozások, mesterkurzusok és egy könyvbemutató is gazdagították az ötnapos programot.
Az SZFE negyedéves zenésszínművész-hallgatójával készített exkluzív interjút a Metropol a Budapesti Operettszínház Hamupipőke című előadása kapcsán. A darabban Nagy Alma Virág alakítja váltott szereposztásban a címszereplőt.
Teltházas érdeklődés mellett zajlott le az SZFE Könyvek első két kötetének felolvasószínházzal egybekötött bemutatója február 12-én az Alkotóműhelyek Hetének keretében. A rendezvényen prof. dr. Kocziszky Éva legújabb művét, az Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című esszékötetet, valamint az Örkény István drámaírói ösztöndíj nyertes pályamunkáiból összeállított antológiát ismerhették meg a részvevők a Bajor Gizi Színészmúzeumban.
Hogy mi vihet rá egy anyát, hogy otthagyja a családját, azt a drámairodalom egyik legelső feminista alkotásából már megtudhattuk. Na de mi történik ezután Nórával? Három lehetséges folytatást, a feleség, a prostituált és a dolgozó nő sorsát írta meg Elfriede Jelinek Nobel-díjas osztrák írónő a hetvenes évek végén, és ezt a sorshármast vitte most színre Zsótér Sándor a harmadéves prózai színészosztállyal.
2025. február 16-án egész napos műhelybemutatók során hat dráma első magyar fordítását viszi színre a Színház- és Filmművészeti Egyetem Németh Antal Drámaelméleti Intézete, az ELTE Fordító- és Tolmácsképző Tanszéke és a Távoli Fény Laboratórium. Helyszín: az SZFE Szentkirályi utcai épületének (Budapest, Szentkirályi u. 32, 1088) 501-es terme. Az esemény három egyetem több mint 50 hallgatójának fordítói, dramaturgi, rendezői és előadói közreműködésével jön létre.
Az SZFE Alkotóműhelyek Hetének kiemelt eseménye lesz az a felolvasószínházzal egybekötött páros könyvbemutató, amelyen a Színház- és Filmművészeti Egyetem, valamint a L’Harmattan Kiadó közös kiadásában megjelenő SZFE Könyvek sorozat két, közelmúltban megjelent kötetét ismerhetik meg az érdeklődők. A szóban forgó két mű Kocziszky Éva Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című esszékötete, valamint az OSZMI-val együttműködésben megszületett Százhúszból hét – Válogatás az Örkény István drámaírói ösztöndíj színműveiből című antológia. Az eseménynek a Bajor Gizi Színészmúzeum ad otthont február 12-én, 15 órától.
Hogyan írjunk vígjátékot? Gyors beszéd és hadarás javítása, Othello megfojtásjelenete, Interaktív filmkészítés – csak néhány cím az SZFE tavaszi szemeszterét indító Alkotóműhelyek Hete programsorozatából. Február 10. és 14. között az SZFE hallgatói egyedülálló szakmai előadásokon, gyakorlati foglalkozásokon, mesterkurzusokon és az SZFE-könyvek újabb köteteinek bemutatóján is részt vehetnek. Az ötnapos esemény nem csupán az egyes intézetek képzéseinek megismerésére kínál lehetőséget, hanem teret ad a különböző szakokon tanuló hallgatók közös gondolkodására, valamint a művészeti folyamatok mélyebb megértésére és felfedezésére is.