Elindult az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál

2025 június 19., csütörtök 12:30.
Share

Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.

A fesztivál hivatalos megnyitóját megelőzően nyitották meg a veszprémi Foton Audiovizuális Centrumban a Játszani kell: Makk Károly munka közben című kiállítást, mely áttekintést ad a rendező pályafutásának mérföldköveiről. A Fotonban Csáky Attila fesztiváligazgató nyitotta meg a filmes seregszemlét, Káel Csaba, a magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos, a Nemzeti Filmintézet elnöke pedig Makk Károlyról idézte fel személyes emlékeit és a legendás rendező örökségéről beszélt.

Csáky Attila fesztiváligazgató a Játszani kell: Makk Károly munka közben című kiállítás megnyitóján. Fotó: MOZ.GO

A Játszani kell tárlat forgatások közben készült werkfotókon keresztül mutatja be Makk Károly éltművét a Liliomfitól a 2003-as Egy hét Pesten és Budán című filmig. A fényképeken a rendező mellett látható Dajka Margit, Törőcsik Mari, Darvas Lili, Christopher Plummer, Darvas Iván, valamint számos kamera előtti és mögötti alkotótárs, illetve a magyar filmtörténet néhány emlékezetes jelenete a megörökítésük pillanatában.

A közönségkedvenc Hogyan tudnék élni nélküled? megtöltötte a veszprémi Óváros teret. A vetítés előtt Porga Gyula, Veszprém polgármestere, Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter és Káel Csaba nyitották meg az eseményt. A film alkotói közül Törőcsik Franciska videóüzenetben, Kirády Attila producer és Goda Krisztina forgatókönyvíró a helyszínen köszöntötte a nézőket.

A Hogyan tudnék élni nélküled alkotói, Goda Krisztina forgatókönyvíró és Kirády Attila producer a fesztivál megnyitóján. Fotó: MOZ.GO

A Színház- és Filmművészeti Egyetem vizsgafilmjei idén is helyet kaptak a fesztivál programjában. Az egyetem vetítésein június 19-21. között vehetnek részt az érdeklődők Veszprémben, az Expressóban és a Foton Audiovizuális Centrumban. A fesztivál első napján – rendhagyó módon – az SZFE elsőéves film- és televíziórendező osztályának összefüggő etűd-munkái mutatkoznak be nyolc epizódban. A következő napokon BA-, illetve MA-szakos filmkészítők legfrissebb alkotásaiból válogattak tematikus bontásban Megértésüket köszönjük! és Hagyjál! – A szerelem határai címmel. A vetítések utáni közönségtalálkozón rövid beszélgetésekre is sor kerül az alkotókkal.

A fesztiválon 8 kategóriában összesen 10 SZFE-s kötődésű alkotást jelöltek a Magyar Mozgókép Díjakra. Közülük is kiemelkedő, három jelölést kapott végzős rendező hallgatónk, Kotsis Gergely Ha átkelsz majd a nagy hegyen című kisjátékfilmje, amelyet június 20-án 17 órától vetítenek a veszprémi Expresszóban. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjasai között az SZFE két oktatója, Koltai Lajos és Piroch Gábor is szerepel, a díjátadóra június 20-án kerül majd sor. A Magyar Mozgókép Díjak átadását pedig élőben közvetíti majd az M5 június 21-én a Balatonfüredi Kongresszusi Központból.

Egyéb hírek

SZFE-s hallgatókkal születik újjá A padlás Debrecenben

A titokzatos padlás, ahol mese és valóság összeér. A legsikeresebb magyar musical ezúttal új köntösben elevenedik meg Csáki Benedek, az SZFE nemrég végzett hallgatójának rendezésében. A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói aktív alkotóként vesznek részt a produkcióban, friss energiával, mai gondolatokkal és merész kérdésekkel töltve meg a darabot. A bemutató sincs fényév távolságra: január 30-án debütál a debreceni oDEon Színház színpadán.

Színes pokol: SZFE-s hallgató filmje is látható a Magyar Filmszemlén

Egyetemünk másodéves filmrendező hallgatója, Kis Xavér első önálló rövidfilmje. A Színes pokol, amely a nemek közti kommunikációról és a színészi kiszolgáltatottságról szól, már három hazai fesztivál programján szerepel, köztük a közelgő 45. Magyar Filmszemlén. Ennek kapcsán beszélgettünk vele, azt is megtudtuk, milyen út vezetett idáig.

Ló, AI és Hamvas: ilyen lesz a februári Alkotóműhelyek Hete

Hogyan lesz egy lóból kaszkadőrló? Helyettesítheti-e az AI a szinkronhangot? Van-e hasonlóság Hamvas és Márai esztétikája között? – csak néhány cím az Alkotóműhelyek Hete programjából, amely február 9. és 13. között várja az SZFE hallgatóit és munkatársait. De, aki lazábban kezdené a szemesztert és inkább énekelne, táncolna vagy filmeket nézne, az is talál kedvére való programot.

Élmezőnyben az SZFE a művészeti és művészetközvetítési képzési terület rangsorában

A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) a Művészet és művészetközvetítés képzési területen a 21 hazai rangsorolt felsőoktatási intézmény közül országos szinten a 2. helyen áll az UNIside 2026 legfrissebb egyetemi rangsora szerint. A kiadvány kiemeli, hogy az SZFE különösen erős a hallgatói kiválóság és az oktatói minőség terén, miközben színművész képzése országosan a legnépszerűbb.

Mária örök útjairól – beszélgetés dr. Tari János operatőr-filmrendezővel

Dr. Tari János, operatőr-filmrendező, az SZFE egykori hallgatója, ma elismert oktatója egy ambiciózus dokumentumfilm-projektről mesélt nekünk. A készülő alkotás a Szűz Mária-kultusz európai kultúrtörténetét dolgozza fel. Melyek voltak a film mögött álló személyes motivációk, milyen szerencsés véletlenek adódtak a forgatás során és hogyan lehet hitelesen megjeleníteni ezt a hagyományt? – Többek között ezekről is kérdeztük az alkotót.

„Dolgozzunk gyomorból!” – Szabó Réka a Himnuszról, örökölt történetekről és a jelen kérdéseiről

A Magyar Kultúra Napján Szabó Rékával, az SZFE oktatójával és a Nemzeti Színház dramaturgjával arról beszélgettünk, hogyan él tovább a Himnusz személyes emlékezetünkben, miként lehet a kollektív történelmi tapasztalatokat ma is érvényesen megszólaltatni, és hol húzódik a határ tisztelet és újraértelmezés között a kortárs színház és irodalom világában.

Meghívó Dobri Dániel Béla DLA disszertációjának nyilvános védésére

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Dobri Dániel Béla DLA disszertációjának nyilvános védésére.

Magyar siker az Egyesült Államokban: Somossy Barbara diplomafilmje a legrangosabb nyugati parti fesztiválok egyikén

Nagy büszkeséggel számolunk be arról, hogy az SZFE Filmrendező művész MA szakán 2023-ban végzett hallgatónk, Somossy Barbara Takarásban című diplomafilmje meghívást kapott az Egyesült Államok egyik legfontosabb rövidfilmes seregszemléje, a Dam Short Film Festival versenyprogramjába. Az Oscar-jelölt Koltai Lajos kreatív produceri közreműködésével készült alkotást több száz pályamű közül választották be a mindössze 12 nemzetközi filmet számláló mezőnybe.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020