A film szimbolikája – beszámoló a 23. Semiotica Agriensis konferenciáról

2024 október 9., szerda 20:55.
Share

Király Jenő filmesztéta tiszteletére rendeztek országos jeltudományi konferenciát Egerben, amelynek témája a fim szimbolikája volt. Az SZFE-t négy hallgató, kilenc doktorandusz és három oktató képviselte előadóként, a hallgatói szekciót Veress Ferenc, míg a doktorit Balázs Géza vezette. Az esemény célja a tudásátadás mellett egy jövőbeli együttműködés kidolgozása a mozgóképpel foglalkozó egyetemek között.

Október 4-én nagy érdeklődés mellett zajlott le a 23. Semiotica Agriensis konferencia Egerben. Az eseményt évente szervezi meg a Magyar Szemiotikai Társaság – szoros együttműködésben az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetemmel, és immár harmadik éve a Színház- és Filmművészeti Egyetemmel közösen.

A háromnapos programot M. Tóth Éva egyetemi tanár, az EKKE Mozgóképművészeti és Kommunikációs Intézetének igazgatója, Juhász Tibor, az EKKE tudományos rektorhelyettese és Balázs Géza, az SZFE Doktori Iskolájának vezetője nyitotta meg. A közvetlen, barátságos hangulat és a különböző szakterületekről érkező előadók egymás iránti érdeklődése, nyitottsága határozta meg a továbbiakban is a tartalmas, érdekes előadássorozatot. A hazai és külföldi előadók Király Jenő munkásságra alapozva egymástól függetlenül érintették a gondolatalakzatok nyelvi és képi megjelenési formáit, a különböző filmműfajokat, mítoszokat, valóság, dokumentum és fikció viszonyát, a költészet, a sport, a könyv, a kötelező olvasmányok és a film kapcsolatát.

M. Tóth Éva egyetemi tanár, az EKKE Mozgóképművészeti és Kommunikációs Intézetének igazgatója

A program különlegessége Traub Viktória új animációs filmjének elemző beszélgetéssel kísért vetítése volt, amelyen a film társírója, Bak Zsuzsanna is részt vett. A vendégeket a szombat esti fogadáson Pintér Márta, a Bölcsészettudományi és Művészeti Kar dékánja köszöntötte. Az előző konferencia tanulmánykötetben megjelent anyagát (A könyv szemiotikája) Pölcz Ádám és Terdikné Takács Szilvia szerkesztők mutatták be.

A nagy múltú konferenciasorozat összegzésében a szervezők kiemelték a további konstruktív és egyre sokrétűbb együttműködés fontosságát a társegyetemek közt, és üdvözölték az élő, egymást támogató helyzetek, lehetőségek erősítését a Eszterházy Károly Katolikus Egyetem mozgóképes, kommunikációs, valamint a Színház- és Filmművészeti Egyetem filmes képzései, illetve doktori iskolája között. Mivel nagy számban képviseltették magukat a Budapesti Gazdasági Egyetem, valamint a Budapesti Metropolitan Egyetem oktatói és hallgatói, a következő évi konferencia tervezésében és lebonyolításában már rájuk is számítunk.

Balázs Géza nyelvész, néprajzkutató, egyetemi tanár, az SZFE Doktori Iskolájának vezetője

Egyéb hírek

Guiness rekord született dr. Lázár Balázs, egyetemünk adjunktusának közreműködésével

Szabó Lőrinc születésének 125. évfordulója alkalmából Lázár Balázs színész, Bella Istvàn-dìjas  költő, a harmadéves dramaturg osztály társosztályvezetője vezényelte le a magyarországi együtt szavalás Guiness rekordjának megdöntését a költő Nyitnikék című versének részletével, a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Közép-Budai Tankerület szervezésében.

„A verkli bennem szól” – Fejes Szabolcs Liliom-rendezéséről az alkotóval beszélgettünk

Molnár Ferenc klasszikusát, a Liliomot a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs állította színpadra a Nemzeti Színházban. A fiatal alkotó, aki korábban több vizsgaelőadásban is megmutatta rendezői gondolkodásmódját, ezúttal személyes hangvételű és a jelenhez is szorosan kapcsolódó értelmezéssel nyúlt a legendás műhöz. Az előadás kapcsán rendezői látásmódjának alakulásáról, színészi bizalomról és belső verklidallamokról beszélgettünk.

Készség, interakció, virtuozitás – Adam J. Ledger az SZFE Doktori Iskolájában

Egyetemünk ismét külföldi vendégelőadót köszönthetett: április 14-én Adam J. Ledger, rendező és színházi teoretikus tartott újabb előadást doktori iskolánkban. A Birminghami Egyetem oktatója mostani előadásának fókuszpontjában a színház egyfajta ökologikus megközelítése állt, emellett szemléletes példákon keresztül világította meg a színházi előadás és a sport meglepő összefonódásait.

Az SZFE adott otthont az I. DOSZ Arts konferenciának

A Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) Művészeti, Színház- és Filmtudományi Osztálya április 11-én egyetemünkön rendezte meg az I. DOSZ Arts Művészeti és Művészettudományi Napot. Intézményünk doktorandusz hallgatói nemcsak a szervezésben vállaltak szerepet, hanem előadóként is aktívan közreműködtek a programban.

Castinglehetőség színművészhallgatóknak

Az MTVA kínál lehetőséget színművészhallgatóinknak, hogy jövőbeli külsős produkcióinkban szerepeljenek.

Új fotólaborban sajátítják el az analóg filmkészítés alapjait az SZFE operatőr hallgatói

Különleges vizsgafeladat vár ebben a félévben mesterszakos operatőr hallgatóinkra: 35 mm-es filmre kell forgatniuk egy jelenetet. Miért kulcsfontosságú a hagyományos filmkészítési eljárások elsajátítása? – erről beszélgettünk Babos Tamással, Balázs Béla-díjas operatőr oktatónkkal.

Herskó Jánosra emlékeztek a Collegium Hungaricum Berlinben

Április 9-én, Herskó János születésének 99. évfordulóján különleges vetítéssel emlékeztek meg Berlinben a legendás magyar filmrendezőről és tanárról. A programban egykori tanítványainak rövidfilmjei – köztük Böszörményi Géza vizsgafilmje – idézték meg a Mester szellemiségét és pedagógiai örökségét.

Reménytelenül várni a csodát - Bemutatták a József Attila-filmet

A költészet napjára, József Attila születésnapjára időzítették a költő és Gyömrői Edit terápiás kapcsolatát feldolgozó Reménytelenül című film premierjét. A költő szerepét egykori hallgatónk, Sütő András alakítja, aki évek óta szavalja színpadon József Attila műveit, köztük a Szabad ötletek jegyzéke című gondolatfolyamot. A főszereplővel a bemutató után beszélgettünk.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020