Király Jenő filmesztéta tiszteletére rendeztek országos jeltudományi konferenciát Egerben, amelynek témája a fim szimbolikája volt. Az SZFE-t négy hallgató, kilenc doktorandusz és három oktató képviselte előadóként, a hallgatói szekciót Veress Ferenc, míg a doktorit Balázs Géza vezette. Az esemény célja a tudásátadás mellett egy jövőbeli együttműködés kidolgozása a mozgóképpel foglalkozó egyetemek között.
Október 4-én nagy érdeklődés mellett zajlott le a 23. Semiotica Agriensis konferencia Egerben. Az eseményt évente szervezi meg a Magyar Szemiotikai Társaság – szoros együttműködésben az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetemmel, és immár harmadik éve a Színház- és Filmművészeti Egyetemmel közösen.
A háromnapos programot M. Tóth Éva egyetemi tanár, az EKKE Mozgóképművészeti és Kommunikációs Intézetének igazgatója, Juhász Tibor, az EKKE tudományos rektorhelyettese és Balázs Géza, az SZFE Doktori Iskolájának vezetője nyitotta meg. A közvetlen, barátságos hangulat és a különböző szakterületekről érkező előadók egymás iránti érdeklődése, nyitottsága határozta meg a továbbiakban is a tartalmas, érdekes előadássorozatot. A hazai és külföldi előadók Király Jenő munkásságra alapozva egymástól függetlenül érintették a gondolatalakzatok nyelvi és képi megjelenési formáit, a különböző filmműfajokat, mítoszokat, valóság, dokumentum és fikció viszonyát, a költészet, a sport, a könyv, a kötelező olvasmányok és a film kapcsolatát.
A program különlegessége Traub Viktória új animációs filmjének elemző beszélgetéssel kísért vetítése volt, amelyen a film társírója, Bak Zsuzsanna is részt vett. A vendégeket a szombat esti fogadáson Pintér Márta, a Bölcsészettudományi és Művészeti Kar dékánja köszöntötte. Az előző konferencia tanulmánykötetben megjelent anyagát (A könyv szemiotikája) Pölcz Ádám és Terdikné Takács Szilvia szerkesztők mutatták be.
A nagy múltú konferenciasorozat összegzésében a szervezők kiemelték a további konstruktív és egyre sokrétűbb együttműködés fontosságát a társegyetemek közt, és üdvözölték az élő, egymást támogató helyzetek, lehetőségek erősítését a Eszterházy Károly Katolikus Egyetem mozgóképes, kommunikációs, valamint a Színház- és Filmművészeti Egyetem filmes képzései, illetve doktori iskolája között. Mivel nagy számban képviseltették magukat a Budapesti Gazdasági Egyetem, valamint a Budapesti Metropolitan Egyetem oktatói és hallgatói, a következő évi konferencia tervezésében és lebonyolításában már rájuk is számítunk.
Szabó Lőrinc születésének 125. évfordulója alkalmából Lázár Balázs színész, Bella Istvàn-dìjas költő, a harmadéves dramaturg osztály társosztályvezetője vezényelte le a magyarországi együtt szavalás Guiness rekordjának megdöntését a költő Nyitnikék című versének részletével, a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Közép-Budai Tankerület szervezésében.
Molnár Ferenc klasszikusát, a Liliomot a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs állította színpadra a Nemzeti Színházban. A fiatal alkotó, aki korábban több vizsgaelőadásban is megmutatta rendezői gondolkodásmódját, ezúttal személyes hangvételű és a jelenhez is szorosan kapcsolódó értelmezéssel nyúlt a legendás műhöz. Az előadás kapcsán rendezői látásmódjának alakulásáról, színészi bizalomról és belső verklidallamokról beszélgettünk.
Egyetemünk ismét külföldi vendégelőadót köszönthetett: április 14-én Adam J. Ledger, rendező és színházi teoretikus tartott újabb előadást doktori iskolánkban. A Birminghami Egyetem oktatója mostani előadásának fókuszpontjában a színház egyfajta ökologikus megközelítése állt, emellett szemléletes példákon keresztül világította meg a színházi előadás és a sport meglepő összefonódásait.
A Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) Művészeti, Színház- és Filmtudományi Osztálya április 11-én egyetemünkön rendezte meg az I. DOSZ Arts Művészeti és Művészettudományi Napot. Intézményünk doktorandusz hallgatói nemcsak a szervezésben vállaltak szerepet, hanem előadóként is aktívan közreműködtek a programban.
Az MTVA kínál lehetőséget színművészhallgatóinknak, hogy jövőbeli külsős produkcióinkban szerepeljenek.
Különleges vizsgafeladat vár ebben a félévben mesterszakos operatőr hallgatóinkra: 35 mm-es filmre kell forgatniuk egy jelenetet. Miért kulcsfontosságú a hagyományos filmkészítési eljárások elsajátítása? – erről beszélgettünk Babos Tamással, Balázs Béla-díjas operatőr oktatónkkal.
Április 9-én, Herskó János születésének 99. évfordulóján különleges vetítéssel emlékeztek meg Berlinben a legendás magyar filmrendezőről és tanárról. A programban egykori tanítványainak rövidfilmjei – köztük Böszörményi Géza vizsgafilmje – idézték meg a Mester szellemiségét és pedagógiai örökségét.
A költészet napjára, József Attila születésnapjára időzítették a költő és Gyömrői Edit terápiás kapcsolatát feldolgozó Reménytelenül című film premierjét. A költő szerepét egykori hallgatónk, Sütő András alakítja, aki évek óta szavalja színpadon József Attila műveit, köztük a Szabad ötletek jegyzéke című gondolatfolyamot. A főszereplővel a bemutató után beszélgettünk.