Király Jenő filmesztéta tiszteletére rendeztek országos jeltudományi konferenciát Egerben, amelynek témája a fim szimbolikája volt. Az SZFE-t négy hallgató, kilenc doktorandusz és három oktató képviselte előadóként, a hallgatói szekciót Veress Ferenc, míg a doktorit Balázs Géza vezette. Az esemény célja a tudásátadás mellett egy jövőbeli együttműködés kidolgozása a mozgóképpel foglalkozó egyetemek között.
Október 4-én nagy érdeklődés mellett zajlott le a 23. Semiotica Agriensis konferencia Egerben. Az eseményt évente szervezi meg a Magyar Szemiotikai Társaság – szoros együttműködésben az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetemmel, és immár harmadik éve a Színház- és Filmművészeti Egyetemmel közösen.
A háromnapos programot M. Tóth Éva egyetemi tanár, az EKKE Mozgóképművészeti és Kommunikációs Intézetének igazgatója, Juhász Tibor, az EKKE tudományos rektorhelyettese és Balázs Géza, az SZFE Doktori Iskolájának vezetője nyitotta meg. A közvetlen, barátságos hangulat és a különböző szakterületekről érkező előadók egymás iránti érdeklődése, nyitottsága határozta meg a továbbiakban is a tartalmas, érdekes előadássorozatot. A hazai és külföldi előadók Király Jenő munkásságra alapozva egymástól függetlenül érintették a gondolatalakzatok nyelvi és képi megjelenési formáit, a különböző filmműfajokat, mítoszokat, valóság, dokumentum és fikció viszonyát, a költészet, a sport, a könyv, a kötelező olvasmányok és a film kapcsolatát.
A program különlegessége Traub Viktória új animációs filmjének elemző beszélgetéssel kísért vetítése volt, amelyen a film társírója, Bak Zsuzsanna is részt vett. A vendégeket a szombat esti fogadáson Pintér Márta, a Bölcsészettudományi és Művészeti Kar dékánja köszöntötte. Az előző konferencia tanulmánykötetben megjelent anyagát (A könyv szemiotikája) Pölcz Ádám és Terdikné Takács Szilvia szerkesztők mutatták be.
A nagy múltú konferenciasorozat összegzésében a szervezők kiemelték a további konstruktív és egyre sokrétűbb együttműködés fontosságát a társegyetemek közt, és üdvözölték az élő, egymást támogató helyzetek, lehetőségek erősítését a Eszterházy Károly Katolikus Egyetem mozgóképes, kommunikációs, valamint a Színház- és Filmművészeti Egyetem filmes képzései, illetve doktori iskolája között. Mivel nagy számban képviseltették magukat a Budapesti Gazdasági Egyetem, valamint a Budapesti Metropolitan Egyetem oktatói és hallgatói, a következő évi konferencia tervezésében és lebonyolításában már rájuk is számítunk.
A Pécsi Nemzeti Színházban megtartották a Hazám, hazám című operabeavató ősbemutatóját. Az előadást negyedéves rendezőhallgatónk, Fejes Szabolcs állította színpadra, akivel arról is beszélgettünk, hogy miért is annyira nehéz műfaj az opera.
Hevesi Fanni: „Csodálatos érzés, ahogyan a színpadon megszületik az, ami addig a fejemben élt” – Az ötödéves fizika színházrendező szakos hallgató gondolt egy merészet és itthon elsőként vitte színre a számos díjjal elismert kortárs brit drámaíró, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című alkotását. Hevesi Fanninak nemcsak a darabválasztása bátor, a megvalósítás is: koncentrálóképességünket folyamatosan teszteli, ugyanis három generáció történetét egyidőben láthatjuk a színpadon. A rendezővel a Bethlen Téri Színházban a bemutató előtt beszélgettünk.
A kecskeméti Neumann János Egyetem adott otthont a Férfi-női futsal MEFOB 1. fordulójának, ahol két nemben összesen 6 egyetemi csapat mérte össze erejét. Az SZFE most először vett részt a megmérettetésen.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Vizkeleti Dániel DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A magyar-török kulturális kapcsolatokat felidéző T’örökségünk című novelláskötetet ünnepélyes keretek között mutatták be októberben a Műcsarnokban. A kötet öt történetét harmadéves rendező hallgatónk, Kepics Mihály és elsőéves, már turkológia szakon végzett rendező hallgatónk, Miklós-Kovács Bernát állította színpadra. A darabot most bemutatták Isztambulban is, az SZFE-vel a Madách-projekt óta szorosan együttműködő Istanbul Aydin Unvesity-n.
Az Egyetem 2024. november 29-én megtartotta Tudományos Diákköri Konferenciáját. A konferencián a délelőtti filmművészeti és a délutáni színházművészeti szekcióban 11-11 pályázati munkát mutattak be a résztvevők.
Magyarország legrangosabb tudományos diákrendezvényét, az Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK) egyetemünk két másodéves prózai színművész hallgatójának, Benyó Klárának és Balog Zsoltnak a közreműködésével készülő reklámfilm népszerűsíti, akik első alkalommal tapasztalhatták meg a professzionális filmkészítés kulisszatitkait.
Végzős hallgatónk, Pásztor Ádám főszereplésével látható a Magyar Színház Sinkovits Imre Stúdiószínpadán mesteroktatónk, Nagybaczoni Nagy Kati rendezésében a Jó estét nyár, jó estét szerelem című zenés színmű.