Az SZFE hallgatói önkormányzati választását az Új Híd nyerte. Balog Péterrel az Új Híd HÖK elnökével beszélgettünk terveiről és ambícióiról.
Gratulálok a megválasztásodhoz! Először is, mesélj nekünk egy kicsit magadról és arról, miért indultál az elnöki pozícióért?
Köszönöm szépen! Pontosabban köszönjük szépen. Fontos a többesszám, hiszen a közösség nem engem választott meg, hanem minket, az Új Híd nevű csapatot. Az egyetem HÖK-választásán ugyanis csoportos pályázatokkal lehet indulni. Boldog vagyok, hogy lelkes, értelmes, tehetséges és jószívű emberekkel dolgozhatok együtt.
Engem 2021-ben vettek fel az SZFE-re filmrendező BA szakra, de előtte 4 évig folyamatosan próbálkoztam a felvételiken. Amikor bekerültünk, nehéz helyzetben találtuk magunkat, ugyanis a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben gyakorlatilag nem voltak felsőbb évesek, ezért egyedül éreztük magunkat. Akkor Ferenczy-Nagy Bogi vezetésével alakult meg az új Hallgatói Önkormányzat „Szép Híd” néven, amely igyekezett feltámasztani a közösségi életet. Ez akkor nehéz feladatnak számított, ezért az ő munkájuk előtt tisztelegve neveztük el a csapatunkat Új Hídnak.
Az elmúlt két évben nem vettem részt aktívan a HÖK-ben, viszont számos megoldatlan feladat és probléma állt a diákság előtt, és mindenről megvolt a véleményem. Aztán tavaly egyik éjjel felhívott egy osztálytársam, hogy hamarosan választás lesz, és kérdezte, hogy nem akarok-e indulni. Először bizonytalan voltam, majd rájöttem, hogy ha ennyire foglalkoztat a közösségünk érdekképviselete, akkor cselekednem kell. Rögtön belekezdtem a csapat verbuválásába, és konkrétan könnyekig hatódtam, amikor realizáltam, hogy nem vagyok egyedül. Jópáran akadtak, akik szintén tenni akarnak a közösségünkért, és csak arra vártak, hogy valaki kezdeményezzen.
Fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy a HÖK elsősorban egy érdekvédelmi képviselet, ami minden esetben a hallgatók mellett áll. Emellett még sok-sok feladatunk van a kulturális programoktól az ösztöndíjak koordinálásáig, és még hosszan sorolhatnám.
Az SZFE hallgatói idejük nagy részét az intézmény falain belül töltik, le vannak terhelve. Milyen terveid vannak a kulturális és művészeti események, valamint a diákok közösségi életének támogatására?
Szeretnénk közelebb hozni egymáshoz a három intézetet. Mivel külön épületekben tanulunk, ritkán találkozik egymással mondjuk egy filmrendező és egy színész hallgató, de a Drámaelméleti Intézet hallgatói is szeretnének szorosabb kapcsolatot ápolni a színműsökkel. Ösztönözni szeretnénk a filmeseket, hogy járjanak el a színész osztályok előadásaira, ezáltal pedig szerezzenek új szakmai kapcsolatokat. Ha utána még egy sört is megisznak valahol együtt, akkor új barátságok is szövődhetnek.
A HÖK Kulturális Bizottságával az ilyen jellegű találkozókat szeretnénk megsokszorozni. Fontos, hogy a szabadidőnkben gyakran találkozzunk azokkal is, akikkel nem egy épületben tanulunk. Ezért főként gerillaprogramokat fogunk szervezni. Emellett szükség van a szervezettebb, nagyszabásúbb egyetemi bulikra is, de ilyeneket csak ritkábban tudunk összehozni. Természetesen mi is tartunk majd Dionüsziát áprilisban, ami már régi SZFE-s hagyománynak számít, illetve decemberben Mikulás-bulival készül a Kulturális Bizottság.
Azonban ennél sűrűbben kell összerántani a csapatot, és itt jönnek a képbe a gerillaprogramok. Azt tapasztaltam, hogy a legjobb bulik általában spontán alakulnak. Erre szeretnénk rásegíteni azzal, hogy minden hónapban kezdeményezünk egy egyszerű, kötetlen, közös iszogatást.
A gerillaprogramok megrendezésében melyik helyszínt tudná biztosítani az Új híd a hallgatók számára?
Olyan bárokban tervezzük ezeket megvalósítani, amiket amúgy is szeretnek a hallgatók. Az egyik ilyen a Rácskert, ami már szinte nem hivatalos SZFE-s törzshelynek számít. Szeptemberben például több mint 80-an összegyűltünk ott, csak SZFE-sek. Szeretnénk még felvenni a kapcsolatot a Grinzingi Borozóval, a Manyival, az Úri Murival és az Aurórával is.
Melyek azok a feladatok, amiket eddig nem csináltál, viszont elnökként helyt kell állnod bennük?
A hivatalos, formális ügyekkel eddig nem igazán foglalkoztam. Mostanában sok időt szánok arra, hogy alaposan átlássam és elsajátítsam a Hallgatói Önkormányzat szabályzatának tartalmát. Már most rengetegen keresnek meg különféle ügyekben, és – ha nem is tudok mindenre megoldást – fontos, hogy képben legyek azzal, mihez van jogunk, hogy az adott ügyben milyen szinten járhatunk el, és kik az illetékesek. A hivatalos nyelvezetű, jogi dokumentumok olvasgatása először unalmas és száraz tevékenységnek tűnt, de rájöttem, hogy kifejezetten élvezem. Szeretek rendszerben gondolkodni, és nagy biztonságérzettel jár egy alaposan kidolgozott, szabályozott demokratikus rendszert vezetni. Néha már izgatott vagyok, amikor meg kell szerkesztenem egy újabb Excel-táblázatot. Azt még gyakorolnom kell, hogy merjek kiosztani feladatokat, és ne vállaljam magamra minden ügy kommunikációját.
Hogyan látod az egyetem hosszú távú jövőjét, és milyen szerepet játszik az elnökséged ebben a jövőkép megvalósításában?
Mint már említettem, az első évünkben kissé magányosak voltunk, de azóta szerencsére újra megtelt élettel az egyetem, és ez biztató. Úgy gondolom, hogy ez a különleges közösség csak úgy lehet teljes, ha szabad és autonóm. Szerintem csodálatos élményekben van részünk, hiszen a kultúra, a színház és a film a legizgalmasabb dolgok a világon, ráadásul nagy szerepünk van abban, hogy milyen lesz a jövő művészete. Azt szeretném, hogy minden SZFE-s büszkén vállalhassa a világ előtt, amit csinál. Úgy látom, hogy a kételyek ellenére a szabad alkotás jelenleg biztosított. A HÖK-kel mindent megteszünk azért, hogy ez így is maradjon.
Mit üzensz a hallgatóknak?
Bízzatok bennünk, és ha bármiben elakadtok, vagy nem tudjátok, kihez kell fordulni, esetleg úgy érzitek, hogy valami egyedül nem megy, forduljatok hozzánk, és a lehetőségeinkhez mérten segítünk! Azt megígérem, hogy minden körülmények között a Ti érdekeitek mellett fogunk állni. Attól még, hogy tisztségviselők lettünk, nem vagyunk többek nálatok. Ugyanolyan egyetemisták vagyunk, mint mindenki más. A munkánk egyfajta szolgálat felétek. Ezért is emeltem ki a választási vitán, hogy az öltöny és a nyakkendő helyett maradok a sárga pulcsinál. Aztán ha eljön az idő, kérjetek minket számon kőkeményen!
„Nem rendezni akartam, hanem egy közös történetet megalkotni, amire mindig emlékezni fogunk” – mondja Szarvas József, a negyedéves prózai színészosztály vezetője, aki Dosztojevszkij egyik örök érvényű darabját, a Karamazov testvéreket vitte az osztállyal színpadra. Az egyik összpróbán mi is ott voltunk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Karrierirodája a művészeti tehetségek és szakmai lehetőségek közötti kapcsolat kiépítését szolgálja. Célja, hogy támogassa a hallgatók karrierépítését és elősegítsék az együttműködést a művészeti ökoszisztéma szereplőivel.
Egyetemünk impozáns standdal és izgalmas programkínálattal várta a látogatókat a január 9-11. között megrendezett felsőoktatási expón. A három nap során nemcsak képzéseinket és oktatóinkat ismerhették meg az ország minden részéről érkező érdeklődők, de kipróbálhatták magukat különböző szerepekben is: lehettek hírbemondók, bábművészek vagy előadók a színpadon.
A Budapest Bábszínház a Kulturális és Innovációs Minisztériummal és Budapest Főváros Önkormányzatával közös fenntartásban működik, a kinevezést a kulturális tárca jelentette be. Ellinger Edina bábművész, rendező 2020-ben vette át a színház vezetését Meczner Jánostól.
A magyar származású Adrien Brody főszereplésével készült, amerikai-brit-magyar koprodukcióban forgatott történelmi drámát, A brutalistát három díjjal is jutalmazták a vasárnap esti Golden Globe díjátadó gálán: a legjobb drámai film, a legjobb színész – dráma (Adrien Brody) és a legjobb rendező (Brady Corbet) kategóriákban.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem is részt vesz a 2025. január 9–11. között rendezendő Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon! Idén a “D” pavilon HF34-es számú standján találkozhatnak velünk a színházi és a filmes pálya iránt érdeklődők. Mindenkit várunk szeretettel!
Az SZFE Hevesi termében az Első hangon – Kortárs Drámafordító Kollekció című felolvasószínházi est keretében először mutatták be magyarul kortárs írónők angol nyelven írott drámaszövegeinek részleteit. Az idáig vezető útról a projektben résztvevő negyedéves dramaturghallgatókkal beszélgettünk egy-egy interjú keretében.
Az SZFE Hevesi termében az Első hangon – Kortárs Drámafordító Kollekció című felolvasószínházi est keretében először mutatták be magyarul kortárs írónők angol nyelven írott drámaszövegeinek részleteit. Az idáig vezető útról a projektben résztvevő negyedéves dramaturghallgatókkal beszélgettünk egy-egy interjú keretében.