Görbe tükörből a világ

május 17., péntek 10:45
Share

Medveczky Balázs, az SZFE osztályvezető gyártásvezető oktatója, új könyve Csináljunk pártot! címmel jelent meg. A regény szatirikusan ábrázolja a politikai világot, ahol a főszereplő, Peti, pénzszerzési célból lép politikai pályára. Medveczky Balázs regényeivel olyan sci-fikbe illő párhuzamos világokba repíti az olvasót, ahol a könnyed, ironikus humorral átszőtt, fordulatos történetek a világ gyarlóságaival szembesítenek bennünket. Megtanítanak felülemelkedni a gondokon, és mosollyal az arcunkon szemlélni a világ visszásságait.

Medveczky Balázs legújabb regénye, a Csináljunk pártot! egy ironikus és szatirikus tükröt tart a mai politikai világ elé. A könyv főszereplője, Peti egy tipikus példa arra, hogyan lehet pusztán pénzszerzési céllal politikai pályára lépni, valódi elhivatottság nélkül. Peti alakja, bár nem egyetlen valós személy mása, több jelenkori közéleti szereplőt is magában hordoz. A történet központi konfliktusa Peti és Zoli, a pozitív karakterű újságíró közötti ellentét köré épül, amely során Zoli folyamatosan hezitál  szakmai elvei és kettejük gyerekkori barátsága között. A regény egyik helyszíne a Bugyu-Tatu bolygó, ahol a Lüke Császár figurája, Peti tudatalattijának megtestesülése egy álomszerű környezetben jelenik meg. Lüke Császár karaktere szimbolikus tanácsokat ad Petinek, amelyeken keresztül az olvasók nevethetnek a politikai abszurditásokon.

Medveczky Balázs saját tapasztalatait és megfigyeléseit építi be a karakterekbe, amelyek mélységet és hitelességet adnak a történetnek. Az író elmondta, hogy számára fontos az isteni igazság keresése, és ez a regényben is érvényesül: a gyors meggazdagodás csak ideig-óráig tarthat, a végén pedig a történet csúnya véget ér. Ez az isteni igazság vagy a karma szabályainak egy példája.

A könyv stílusa és hangvétele Kurt Vonnegut hatását tükrözi, akinek művei nagy hatással voltak Medveczkyre. Emellett pedig Rejtő Jenő is inspirálta a szerzőt, akiknek az írásaiért  gyermekkora óta rajong Medveczky Balázs sokoldalú alkotó: közgazdász, televíziós szakember, író, forgatókönyvíró és színműíró. Az írás számára szervezettséget igénylő folyamat, amelyben minden karakter és történetszál alaposan kidolgozott. A televíziós és színházi munkái pedig a kommunikáció és a történetmesélés különböző formáit képviselik, ahol közös alkotói munka zajlik rendezőkkel és stábokkal. A Csináljunk pártot! nemcsak a politikai világ visszásságaira világít rá, hanem szórakoztató módon tanít meg bennünket arra, hogy a nehézségeken mosolyogva lépjünk túl.

„Valamikor hallgattam egy vitaműsort, ahol négy író volt meghívott vendég. A műsorvezető az alkotói válság témájára terelte a szót, amire mindegyik író reagálhatott. A három férfi író különféle példákat és megoldásokat sorolt fel az alkotói válság leküzdésére, de az egyetlen női író csak nevetett. Ő ugyanis négygyermekes édesanya volt, aki lopott félórákban írta meg a könyvét, és nem tudta, mi az az alkotói válság, mert erre egyszerűen nem volt ideje. Valahogy én is így vagyok ezzel: a sokirányú elfoglaltságom mellett csak lopott időkben tudom a történeteimet megírni. Úgy tűnhet, a jelenlegi politikai helyzet adta az új könyvem inspirációját. Ez érthető is, hiszen a regény főhősének neve, Peti, ami valóban félelmetes egybeesés az elmúlt hónapokban kialakult helyzettel. Az igazság ezzel szemben az, hogy a könyv kéziratát már 2023-ban, egy másikkal együtt leadtam a kiadónak. Ők pedig ezt a történetet választották ki a kettő közül, így végül ez a könyv jelent meg. A látszólagos párhuzamok tehát csupán a véletlen művei.” – mondta el kérdésünkre Medveczky Balázs.

Fotó: Bach Máté

Egyéb hírek

Interjú Koltai Lajos tanítványával, Somossy Barbarával

Koltai Lajos rendező osztályában végez Somossy Barbara, akit már jól ismer a közönség műsorvezetőként, de a jövőben bizonyosan sokat hallunk majd róla a filmezés világából is.

Szeptember 17-én indul a 7. Budapesti Klasszikus Film Maraton

2024. szeptember 17. és 22. között hetedik alkalommal rendezik meg a Budapesti Klasszikus Film Maratont, a restaurált filmklasszikusok és a filmtörténeti ritkaságok, gyöngyszemek nemzetközi fesztiválját.

Idén is lesznek népszerű szabadtéri vetítések és élőzenés filmkoncertek, számos szakmai program, közönségtalálkozó, mesterkurzus, diákvetítés, a legkisebbeket pedig a klasszikus rajzfilmek mellett filmes játszóház várja.

Az Egri vár hősei újra életre keltek

14 170 néző előtt elevenedett meg Dobó István legendás esküje az Egri csillagok előadása alatt az MVM Dome-ban megismételhetetlen színháztörténeti pillanatként.

 

A nemzetköziesítés jegyében indul a tanév az SZFE-n

Hivatalosan is megnyitotta a 2024/-25-ös tanévet a megújult Színház- és Filmművészeti Egyetem. Prof. dr. Sepsi Enikő, az intézmény rektorának ünnepi beszédét a Papageno változtatás nélkül közölte.

Rá kell kattanni a filmezésre - Interjú az SZFE új képzéséről Gulyás Budával

Az elmúlt években egyre több nagyberuházású nemzetközi filmet forgatnak itthon, ezért időszerűvé vált a filmes képzés magasabb szintre emelése.

Idén elsőként Magyarországon a Naphegyen oktatnak úgynevezett second unit-rendezőket, a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben, Gulyás Buda Balázs Béla-díjas operatőr, a Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjas alkotója vezetésével.

A művésszel nemcsak a képzés mibenlétéről beszélgetett a Várnegyed, de arról is szó esett, hogy közel negyven éve él a Várban, és soha nem költözne el onnan.

Az SZFE tanévnyitó és díszoklevél-átadó ünnepsége a múltra és jövőre építve: Arany-, Gyémánt- és Rubinoklevelek átadása

A több évtizedes alkotói pályák ünneplése a Karrieriroda szervezésében megrendezett díszoklevél-átadó ünnepségen.

Szeptember közepétől látható digitálisan felújítva a mozikban a Tizedes meg a többiek

Szeptember 19-től mutatja be a magyar mozikban Keleti Márton A tizedes meg a többiek című klasszikusát digitálisan felújított formában a Pannonia Entertainment és a Nemzeti Filmintézet.

 

A Filmarchívum digitális felújítási programjának keretében a magyar filmtörténet klasszikusa 4K felbontásban, eddig nem látott minőségben kerül a közönség elé a mozikban – emelik ki a Pannonia Entertainment hétfői közleményében.

Elkezdődtek a Hamupipőke olvasópróbái az Operettszínházban

2024. szeptember 2-án hétfőn elkezdődtek Pejtsik Péter zeneszerző és Orbán János Dénes Kossuth-díjas drámaíró Hamupipőke című operettmusicaljének olvasópróbái a Budapesti Operettszínházban. A Nagymező utcai teátrum 2024/25-ös évadának első bemutatóját november 15-én, 16-án és 17-én láthatja majd a nagyközönség. A darab díszlet- és látványtervezője Ferenczfy-Kovács Attila Kossuth-díjas díszlettervező, iparművész; a kosztümök Berzsenyi Krisztina jelmeztervező munkái; a nagyívűnek ígérkező előadás rendező-koreográfusa Bozsik Yvette Kossuth-díjas színházi alkotó.

 

Több betöltése Több betöltése