Görbe tükörből a világ

2024 május 17., péntek 10:45.
Share

Medveczky Balázs, az SZFE osztályvezető gyártásvezető oktatója, új könyve Csináljunk pártot! címmel jelent meg. A regény szatirikusan ábrázolja a politikai világot, ahol a főszereplő, Peti, pénzszerzési célból lép politikai pályára. Medveczky Balázs regényeivel olyan sci-fikbe illő párhuzamos világokba repíti az olvasót, ahol a könnyed, ironikus humorral átszőtt, fordulatos történetek a világ gyarlóságaival szembesítenek bennünket. Megtanítanak felülemelkedni a gondokon, és mosollyal az arcunkon szemlélni a világ visszásságait.

Medveczky Balázs legújabb regénye, a Csináljunk pártot! egy ironikus és szatirikus tükröt tart a mai politikai világ elé. A könyv főszereplője, Peti egy tipikus példa arra, hogyan lehet pusztán pénzszerzési céllal politikai pályára lépni, valódi elhivatottság nélkül. Peti alakja, bár nem egyetlen valós személy mása, több jelenkori közéleti szereplőt is magában hordoz. A történet központi konfliktusa Peti és Zoli, a pozitív karakterű újságíró közötti ellentét köré épül, amely során Zoli folyamatosan hezitál  szakmai elvei és kettejük gyerekkori barátsága között. A regény egyik helyszíne a Bugyu-Tatu bolygó, ahol a Lüke Császár figurája, Peti tudatalattijának megtestesülése egy álomszerű környezetben jelenik meg. Lüke Császár karaktere szimbolikus tanácsokat ad Petinek, amelyeken keresztül az olvasók nevethetnek a politikai abszurditásokon.

Medveczky Balázs saját tapasztalatait és megfigyeléseit építi be a karakterekbe, amelyek mélységet és hitelességet adnak a történetnek. Az író elmondta, hogy számára fontos az isteni igazság keresése, és ez a regényben is érvényesül: a gyors meggazdagodás csak ideig-óráig tarthat, a végén pedig a történet csúnya véget ér. Ez az isteni igazság vagy a karma szabályainak egy példája.

A könyv stílusa és hangvétele Kurt Vonnegut hatását tükrözi, akinek művei nagy hatással voltak Medveczkyre. Emellett pedig Rejtő Jenő is inspirálta a szerzőt, akiknek az írásaiért  gyermekkora óta rajong Medveczky Balázs sokoldalú alkotó: közgazdász, televíziós szakember, író, forgatókönyvíró és színműíró. Az írás számára szervezettséget igénylő folyamat, amelyben minden karakter és történetszál alaposan kidolgozott. A televíziós és színházi munkái pedig a kommunikáció és a történetmesélés különböző formáit képviselik, ahol közös alkotói munka zajlik rendezőkkel és stábokkal. A Csináljunk pártot! nemcsak a politikai világ visszásságaira világít rá, hanem szórakoztató módon tanít meg bennünket arra, hogy a nehézségeken mosolyogva lépjünk túl.

„Valamikor hallgattam egy vitaműsort, ahol négy író volt meghívott vendég. A műsorvezető az alkotói válság témájára terelte a szót, amire mindegyik író reagálhatott. A három férfi író különféle példákat és megoldásokat sorolt fel az alkotói válság leküzdésére, de az egyetlen női író csak nevetett. Ő ugyanis négygyermekes édesanya volt, aki lopott félórákban írta meg a könyvét, és nem tudta, mi az az alkotói válság, mert erre egyszerűen nem volt ideje. Valahogy én is így vagyok ezzel: a sokirányú elfoglaltságom mellett csak lopott időkben tudom a történeteimet megírni. Úgy tűnhet, a jelenlegi politikai helyzet adta az új könyvem inspirációját. Ez érthető is, hiszen a regény főhősének neve, Peti, ami valóban félelmetes egybeesés az elmúlt hónapokban kialakult helyzettel. Az igazság ezzel szemben az, hogy a könyv kéziratát már 2023-ban, egy másikkal együtt leadtam a kiadónak. Ők pedig ezt a történetet választották ki a kettő közül, így végül ez a könyv jelent meg. A látszólagos párhuzamok tehát csupán a véletlen művei.” – mondta el kérdésünkre Medveczky Balázs.

Fotó: Bach Máté

Egyéb hírek

Karrier, közösségi élmény és világraszóló események – Várja a jelentkezőket a közmédia tehetséggondozó programja

Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.

Szeptemberben debütálnak az SZFE végzős second unit rendezőinek vizsgafilmjei

Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.

Elindult a Nemzetközi Színházi Műhely Sopronban - Hat ország fiatal művészei dolgoznak együtt az alkotótáborban

A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.

„Nem adom tovább” – Női sorsok és családi örökségek Hevesi Fanni rendezésében

Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.

Nemzetközi Színházi Műhelyt szervez az SZFE, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem

A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.

Múzeumszínház Esztergomban a Múzeumok Éjszakáján

A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.

Meghívó Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.

Négy díjat is elhoztak az SZFE alkotói a Magyar Mozgókép Fesztiválról

A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020