Szabó Lőrinc születésének 125. évfordulója alkalmából Lázár Balázs színész, Bella István-díjas költő, a harmadéves dramaturg osztály társosztályvezetője vezényelte le a magyarországi együtt szavalás Guiness rekordjának megdöntését a költő Nyitnikék című versének részletével, a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Közép-Budai Tankerület szervezésében.
A Mátyás-templom és Halászbástya előtti téren mintegy 3000 gyerek szavalta egyszerre Szabó Lőrinc Nyitnikék című versét. A különleges eseményt a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium kezdeményezte névadójuk születésnapjának 125., gimnáziumi tagozatuk létrejöttének 30. évfordulója alkalmából. „Ez vers a tavasz eljövetelét, a szeretet erejét hirdeti, ezért választottuk” – mondta el Tóth Mátyásné Zuggó Tünde, az intézmény vezetője.
A nagy versmondást Lázár Balázs színművész, Bella István-díjas költő, a Színház-és Filmművészeti Egyetem oktatója vezényelte le, fuvolán a Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskolai diákjai szólaltatták meg a „nyitnikék” jellegzetes madárdallamát.
Az eseményen részt vett Szabó Lőrinc unokája, Gáborjáni Szabó Réka, valamint Szabó Lőrinc fiának, Lócinak özvegye, Szabó Lőrincné Blazovits Éva, illetve Böröcz László, az I. kerület polgármestere, a tankerület vezetői, Hajnissné Anda Éva, dr. Kalina Katalin, dr. Csapó Ildikó és a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársai.
A rekord hitelességét a helyszínen Sebestyén István, a magyar Guinness-rekordok regisztrátora ellenőrizte, és a szavalás után hivatalosan is megállapította: a korábbi tömeges versszavalás 1995-ös, nyíregyházi magyar rekordja ezúttal valóban megdőlt.
Fotó: Budai Polgár
A felvételire jelentkezhet a Színház- és Filmművészeti Egyetem bármely BA, MA és osztatlan képzésében résztvevő és minimum egy éves aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója.
Közel 1 éve indult útjára a Pannónia Ösztöndíjprogram, amely az SZFE hallgatói, oktatói és munkatársai számára kínál nemzetközi tapasztalatszerzési lehetőségeket. Az elmúlt időszakban több mint 150 mobilitás valósult meg, a program pedig rugalmas, az egyetem művészeti képzéséhez igazított kereteket biztosít. Dr. Huszár Orsolyával, az SZFE Nemzetközi Igazgatóságának vezetőjével beszélgettünk az ösztöndíjprogram eddigi eredményeiről és a jövőbeli tervekről.
Bagó Gizella professor emerita, az SZFE művésztanára szervezésének köszönhetően immáron 43. alkalommal vehettek részt hallgatóink az egyetem dalversenyén, melyet Neményi Lili (1902–1988) operaénekesnő alapított.
Molnár Ferenc klasszikusát, a Liliomot a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs állította színpadra a Nemzeti Színházban. A fiatal alkotó, aki korábban több vizsgaelőadásban is megmutatta rendezői gondolkodásmódját, ezúttal személyes hangvételű és a jelenhez is szorosan kapcsolódó értelmezéssel nyúlt a legendás műhöz. Az előadás kapcsán rendezői látásmódjának alakulásáról, színészi bizalomról és belső verklidallamokról beszélgettünk.
Egyetemünk ismét külföldi vendégelőadót köszönthetett: április 14-én Adam J. Ledger, rendező és színházi teoretikus tartott újabb előadást doktori iskolánkban. A Birminghami Egyetem oktatója mostani előadásának fókuszpontjában a színház egyfajta ökologikus megközelítése állt, emellett szemléletes példákon keresztül világította meg a színházi előadás és a sport meglepő összefonódásait.
A Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) Művészeti, Színház- és Filmtudományi Osztálya április 11-én egyetemünkön rendezte meg az I. DOSZ Arts Művészeti és Művészettudományi Napot. Intézményünk doktorandusz hallgatói nemcsak a szervezésben vállaltak szerepet, hanem előadóként is aktívan közreműködtek a programban.
Az MTVA kínál lehetőséget színművészhallgatóinknak, hogy jövőbeli külsős produkcióinkban szerepeljenek.
Különleges vizsgafeladat vár ebben a félévben mesterszakos operatőr hallgatóinkra: 35 mm-es filmre kell forgatniuk egy jelenetet. Miért kulcsfontosságú a hagyományos filmkészítési eljárások elsajátítása? – erről beszélgettünk Babos Tamással, Balázs Béla-díjas operatőr oktatónkkal.