A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem tavaly januárban indított együttműködése új szakaszba lép: a három intézmény vezetői 2025. május 8-án határozatlan időre szóló megállapodást írtak alá, folytatva és megerősítve a korábbi, egyéves időtartamra kötött szakmai partnerséget.
Az együttműködés még 2024. január 19-én kezdődött, amikor az egyetemek és a színház első alkalommal vállaltak közös szerepet olyan programok megvalósításában, mint a közös képzések indítása, nyári alkotótáborok szervezése, hallgatói kulturális rendezvények lebonyolítása, valamint színházi előadások létrehozása. Ezeken az eseményeken az SZFE hallgatói és a Nemzeti Színház művészei léptek fel a Soproni Egyetem hallgatósága előtt. Az eddigi tapasztalatok alapján a résztvevők az együttműködést sikeresnek értékelték, ezért döntöttek annak kiszélesítéséről és meghosszabbításáról.
A mostani megállapodással a három intézmény megerősíti elköteleződését amellett, hogy közösen valósítsanak meg művészeti és oktatási kezdeményezéseket, amelyek teret adnak a kreativitásnak, a párbeszédnek és a közös alkotásnak. A Soproni Egyetem biztosítja a helyszínt az SZFE által szervezett, egyhetes Nemzetközi Színházi Műhely számára, míg a Nemzeti Színház és az SZFE vállalják, hogy szemeszterenként több előadással készülnek a „Természetesen színház” bérletsorozat részeként a soproni közönség számára.
Az együttműködést Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója, Prof. Dr. Sepsi Enikő, a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektora, valamint Prof. Dr. Fábián Attila Gábor, a Soproni Egyetem rektora írták alá.
Az intézmények célja továbbra is közös: magas színvonalú művészeti képzés biztosítása, a fiatal tehetségek szakmai fejlődésének támogatása, a gyakorlati tapasztalatszerzés lehetőségeinek bővítése, valamint a hazai kulturális élet aktív gazdagítása értékteremtő együttműködéseken és közönséghez eljuttatott, színvonalas előadásokon keresztül.
A megállapodás aláírását követően az aláíró felek megnyitották a Soproni Egyetem Kreatívipari Intézete hallgatóinak kiállítását, amely Madách Imre Az ember tragédiája című műve által inspirált színházi díszletmaketteket mutat be. A hallgatókat Tóth Kázmér készítette fel. A kiállítás a Nemzeti Színház harmadik emeletén tekinthető meg.
Az idei soproni Nemzetközi Színházi Műhely időpontjáról és programjáról hamarosan bővebb információval jelentkezünk.
A Cannes-i Filmfesztivál a világ legismertebb és legnagyobb presztízsértékkel bíró fesztiválja, melyet minden év májusának második felében tartanak Cannes-ban. A fődíjért, az Arany Pálmáért versenyző filmek vetítésének legfőbb helyszíne a Croisette körúton fekvő Fesztivál- és Kongresszusi Palota. Idén az SZFE 25 diákja utazott ki a programra; közülük két televíziós műsorkészítő szakos hallgatónkkal, az elsőéves Hegedüs Katával és a másodéves Simon Eszterrel beszélgettünk az élményeikről.
A francia színházi rendező, költő, festő és drámaíró, Valère Novarina látogatott el május 5-én a Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori Iskolájába az intézmény felkérésére. A neves kortárs képzőművész ezúttal a színház és festészet viszonyáról tartott előadást a jelenlévő érdeklődőknek.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Liszka Tamás DLA disszertációjának nyilvános védésére.
Franco Nero érkezett Magyarországra az SZFE osztályvezető oktatója, Oberfrank Pál által vezetett Veszprémi Petőfi Színház meghívására. Az olasz világsztár élete során eddig 250 filmben vállalt szerepet, melyeknek műfaji sokszínűsége elképesztő: az alkotások között ugyanúgy vannak művészfilmek, mint politikai krimik, spagetti-westernek és történelmi tablók. Az életmű ez utóbbi kategóriába sorolható darabjai közül ráadásul a legjelentősebbek közé tartozik a magyar Julianus barát, a Honfoglalás és a Sacra Corona is. Franco Nero volt már magyar, lengyel és orosz; több mint harminc eltérő nemzet hőseit keltette életre a filmvásznon.
Ács Vanessza, az SZFE harmadéves televíziós műsorszerkesztő hallgatója a Pannónia Ösztöndíjprogram keretén belül két hónapot töltött egy különleges szigeten, ahol mind szakmailag, mind emberileg sokat fejlődött.
Az Országos Színházi Találkozó, amely a magyar színházi élet egyik legfontosabb ünnepe, idén is sokszínű és izgalmas előadásokkal várja a közönséget. A találkozón a Színház- és Filmművészeti Egyetem is képviselteti magát. Június 12-én a Spoon River-i holtak, június 16-án pedig a Parasztopera látható majd az OSZT Off programjában.
„Egyszerűen nem vesszük észre, hogy a múlt mennyire körbelengi ezt az országot és nem tudjuk elengedni, nem tudunk továbblépni. Fel kell ismernünk, hogy vannak olyan dolgok, amikről beszélnünk kell” – ötödéves fizikai színházrendező hallgatónk, Regős Simon nem félt családja legintimebb történeteit színre vinni, egyfajta korlenyomatot is adva a második világháború utáni évtizedekről. A Hisztéria üzenőfüzete-t még júniusban is elcsíphetjük a Bethlen Téri Színházban.
Domokos Éva Lili, a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves színművészhallgatója egy különleges lehetőséggel indította pályáját: szerepet kapott a nagy sikerű Pokoli rokonok című sorozatban. Az egyetemi kurzustól a castingon át a forgatás élményeiig, majd a színházi és filmes felkérésekig tartó út nemcsak szakmai áttörést hozott számára, hanem önismereti fordulóponttá is vált.