A Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány Tehetséggondozó Programja keretében pályázatot hirdet a széles látókörű, magasan kvalifikált, a közszolgálatiság elvei iránt elhivatott közszolgálati médiaszolgáltatás szakmai utánpótlásának támogatására. Jelentkezési határidő október 4.
A Közmédia Alapítvány Tehetséggondozó Programja évek óta sikerrel működik. Milyen tapasztalatokat gyűjtöttek, és hogyan látja belülről a Program eredményeit?
Valóban, nagy örömmel mondhatom, hogy ez a Tehetséggondozó Program már évek óta töretlen sikerrel zajlik. A résztvevőknek a közmédia egyes szerkesztőségeinek mindennapi működésébe, dinamizmusába kell bekapcsolódniuk, így ez nem egy hagyományos tantermi oktatás, hanem egy gyakorlatközpontú képzés. A program nyertesei már az első naptól kezdve aktívan részt vesznek a csatornák, szerkesztőségek értekezletein, témajavaslatokat dolgoznak ki; mindezt pedig egy tapasztalt mentor útmutatásával. A cél az, hogy a résztvevőket felkészítsük a valós, éles munkahelyi feladatokra. Bár a fiatalok közvetlenül még nem végeznek önálló feladatokat, de különféle „mi lenne, ha” jellegű szimulációkon keresztül megtapasztalhatják, milyen lehetőségek és kihívások várnak rájuk. Részt vehetnek előkészített forgatásokon, testközelből láthatják és megélhetik, milyen a mindennapi élet az MTVA-ban. A különböző területeken mindenki más-más részlegre kerül: legyen az sport, kultúra, vagy hírszerkesztés.
Egy különösen aktuális példát is említhetek. Nemrégiben forgattuk az idei Tehetséggondozó Program reklámfilmjét, amelyhez olyan fiatalokat választottunk, akik ezen a programon keresztül kerültek hozzánk. Már minden készen állt a forgatásra, amikor az egyik résztvevő jelezte, hogy a kijelölt napon mégsem tud jelen lenni, mert a köztársasági elnök úrral Bécsbe utazik. Óriási büszkeség számunkra, hogy ez a fiatal, aki két évvel ezelőtt még friss tehetségként érkezett hozzánk, ma már komoly feladatokat lát el. Ez is remek példa arra, hogy a fiatalok nálunk nem kávéfőzéssel, vagy fénymásolással töltik az idejüket.
Eszembe jut egy másik, szintén friss és inspiráló példa: a 2022-es Sportkommentátor program néhány résztvevője az idei párizsi olimpián tudósíthatott. Ez is jól mutatja, milyen lehetőségek nyílnak meg a tehetséges fiatalok előtt ezen a programon keresztül.
Mit lehet tudni a mentorokról? A programban résztvevő fiatalok maguk választhatnak mentort, vagy ezt a Program határozza meg?
A mentorok kijelölése a Program keretében történik, szoros együttműködésben a csatornaigazgatóságokkal. A pályázati folyamat részeként a fiatalok egy személyes meghallgatáson is részt vesznek, amelynek során már kirajzolódik egy kép arról, hogy mi iránt érdeklődnek leginkább, illetve, hogy mely területeken érzik magukat a legerősebbnek. Ennek megfelelően igyekszünk őket a legmegfelelőbb irányba terelni. Természetesen a mentor kijelölését az is befolyásolja, hogy az adott időszakban hol van a legnagyobb igény az utánpótlás nevelésére. A mentorok kiválasztására különös figyelmet fordítunk, emellett olyan szakembereket igyekszünk bevonni, akik nemcsak kiemelkedő tapasztalattal rendelkeznek, hanem valóban szeretnek és képesek is tanítani. Az eddigi évek visszajelzései alapján a résztvevők rendkívül pozitívan nyilatkoztak mentoraikról, akiktől saját elmondásuk szerint is rengeteget tanultak. A Program rugalmas keretek között működik, ha szükséges, akár a mentor személyén is változtatunk, hiszen nem lehet eléggé hangsúlyozni, mennyire fontos, hogy ebben a néhány hónapban a mentor és mentoráltja közös hangra találjon, illetve, hogy hatékonyan tudjanak együttműködni.
Milyen elfoglaltságra számíthat az, aki bekerül ebbe a Programba?
A Program rendkívül intenzív, ez kétségtelen, így elsősorban végzős hallgatóknak, vagy friss diplomásoknak ajánljuk. A tapasztalatok alapján ez a három hónap teljes embert kíván, hiszen a résztvevőknek rugalmasan kell alkalmazkodniuk a különböző műsorkészítési időpontokhoz. Hétvégi műsorok esetében például hétvégén is részt kell venniük, nyári műsoroknál pedig a nyári időszakban és akár vidéken is helyt kell állniuk. Mindezek mellett kiemelten fontos szerepet játszik a Közszolgálati Média Akadémia Alapítvány égisze alatt működő Montágh Testület is, amely külön figyelmet fordít a beszédkészség fejlesztésére. Már a személyes meghallgatások során jelen van egy beszédtanár, aki azonnal felméri a jelentkezők beszédkészségét. A jó hír az, hogy szinte mindenki esetében jelentős fejlődés érhető el, akár már három hónap alatt is. Ezzel is igyekszünk támogatni a Programba bekerült fiatalokat abban, hogy elérhessék céljaikat, valamint, hogy a lehető legjobban felkészüljenek szakmai pályájukra.
2025. február 16-án egész napos műhelybemutatókon hat kortárs dráma első magyar fordítását vitte színre a Színház- és Filmművészeti Egyetem Németh Antal Drámaelméleti Intézete, az ELTE Fordító- és Tolmácsképző Tanszéke, valamint a Távoli Fény Laboratórium. Az esemény három egyetem több mint ötven hallgatójának fordítói, dramaturgi, rendezői és előadói munkájával jött létre. Az idáig vezető útról a két főszervezővel, Gleason-Nagy Natáliával és Sereg Judittal beszélgettünk.
Robert Capa nevét a legtöbben ismerjük. Rengeteg kalandos történet, önellentmondásos életrajzi adatok, mendemondák övezik a 20. század egyik legjelentősebb fotósának nevét. De vajon ki volt az ember a fotók és a felépített brand mögött? Ki volt Friedmann Endre? Erre a kérdésre próbál választ adni A szerencsejátékos című monodráma. A darab premierje után annak írójával, egyetemünk negyedéves dramaturg hallgatójával, Varga-Amár Rudolffal és főszereplőjével, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem prózai színművész hallgatójával, Pazsiczki Mátéval beszélgettünk.
Az SZFE ismét megrendezte az Alkotóműhelyek Hetét a tavaszi félév első hetében, ami a közös élmények mellett számos lehetőséget kínált hallgatóinknak arra, hogy bepillantást nyerhessenek más intézetek és szakok képzéseibe is. Szakmai előadások, gyakorlati foglalkozások, mesterkurzusok és egy könyvbemutató is gazdagították az ötnapos programot.
Az SZFE negyedéves zenésszínművész-hallgatójával készített exkluzív interjút a Metropol a Budapesti Operettszínház Hamupipőke című előadása kapcsán. A darabban Nagy Alma Virág alakítja váltott szereposztásban a címszereplőt.
Az SZFE Dokumentumfilm-rendező MA hallgatói bemutatják vizsgafilmjeiket. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja február 26-a, 17:30.
Teltházas érdeklődés mellett zajlott le az SZFE Könyvek első két kötetének felolvasószínházzal egybekötött bemutatója február 12-én az Alkotóműhelyek Hetének keretében. A rendezvényen prof. dr. Kocziszky Éva legújabb művét, az Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című esszékötetet, valamint az Örkény István drámaírói ösztöndíj nyertes pályamunkáiból összeállított antológiát ismerhették meg a részvevők a Bajor Gizi Színészmúzeumban.
Hogy mi vihet rá egy anyát, hogy otthagyja a családját, azt a drámairodalom egyik legelső feminista alkotásából már megtudhattuk. Na de mi történik ezután Nórával? Három lehetséges folytatást, a feleség, a prostituált és a dolgozó nő sorsát írta meg Elfriede Jelinek Nobel-díjas osztrák írónő a hetvenes évek végén, és ezt a sorshármast vitte most színre Zsótér Sándor a harmadéves prózai színészosztállyal.
2025. február 16-án egész napos műhelybemutatók során hat dráma első magyar fordítását viszi színre a Színház- és Filmművészeti Egyetem Németh Antal Drámaelméleti Intézete, az ELTE Fordító- és Tolmácsképző Tanszéke és a Távoli Fény Laboratórium. Helyszín: az SZFE Szentkirályi utcai épületének (Budapest, Szentkirályi u. 32, 1088) 501-es terme. Az esemény három egyetem több mint 50 hallgatójának fordítói, dramaturgi, rendezői és előadói közreműködésével jön létre.