A forgatókönyvírás különböző területeinek nemzetközi szaktekintélyei tartottak mesterkurzust a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Szekeres Csaba, a másodéves filmírók osztályfőnökének meghívására a brüsszeli, lisszaboni és párizsi intézményekből érkezett vendégelőadók töltöttek egy-egy hetet Budapesten.
Az írás és újraírás elméleti és gyakorlati folyamatáról tartott workshopot az SZFE-n Professor Gert Embrechts. A brüsszeli LUCA School of Arts tanára kreatív producerként, forgatókönyvíróként és filmrendezőként nagy tapasztalattal bíró szakember, számos televíziós és filmprodukció elismert alkotója. A műhelymunka alkalmával a hallgatók saját forgatókönyvük fejlesztésével foglalkoztak.
Az Instituto Politécnico de Lisboa – Escola Superior de Teatro e Cinema (ESTC) tanára, Prof. Paulo Leite a horror műfajáról tartott inspiráló workshopot. Témái között szerepelt a zsáner története, a jó horrortörténet létrehozásának alapjai, a különböző horror típusok és a horror forgatókönyvének megírása. Az egyhetes kurzus során a professzor kiemelt figyelmet fordított a hallgatók horrorprojektjeinek megvitatására.
A másodéves filmírók osztályfőnökének meghívására szintén Budapestre érkezett Prof. John McNulty az adaptációkészítés folyamatáról osztotta meg tanácsait a hallgatókkal. A párizsi École Internationale de Création Audiovisuelle et de Réalisation (EICAR) tanára elismert íróként számos televíziós és animációs produkcióban vett részt. Az ő nevéhez fűződik a Capitaine Marleau című népszerű francia televíziós sorozat két epizódja, a Sang et Lumiere és a Claire Obscure, amelyekben David Suchet és Laura Smet játszotta a főszerepeket. A New York-i Filmakadémia egykori tanára korábban a Párizsi Amerikai Egyetemen és az ENS Louis Lumière-en is tanított. A három nemzetközi szinten is elismert professzorok előadásai nemcsak a szakmai ismeretek bővítését szolgálták, hanem inspirációt és új nézőpontokat is kínáltak a hallgatóknak, elősegítve az SZFE hallgatóinak alkotói fejlődését.
Koltai Lajos rendező osztályában végez Somossy Barbara, akit már jól ismer a közönség műsorvezetőként, de a jövőben bizonyosan sokat hallunk majd róla a filmezés világából is.
2024. szeptember 17. és 22. között hetedik alkalommal rendezik meg a Budapesti Klasszikus Film Maratont, a restaurált filmklasszikusok és a filmtörténeti ritkaságok, gyöngyszemek nemzetközi fesztiválját.
Idén is lesznek népszerű szabadtéri vetítések és élőzenés filmkoncertek, számos szakmai program, közönségtalálkozó, mesterkurzus, diákvetítés, a legkisebbeket pedig a klasszikus rajzfilmek mellett filmes játszóház várja.
14 170 néző előtt elevenedett meg Dobó István legendás esküje az Egri csillagok előadása alatt az MVM Dome-ban megismételhetetlen színháztörténeti pillanatként.
Hivatalosan is megnyitotta a 2024/-25-ös tanévet a megújult Színház- és Filmművészeti Egyetem. Prof. dr. Sepsi Enikő, az intézmény rektorának ünnepi beszédét a Papageno változtatás nélkül közölte.
Az elmúlt években egyre több nagyberuházású nemzetközi filmet forgatnak itthon, ezért időszerűvé vált a filmes képzés magasabb szintre emelése.
Idén elsőként Magyarországon a Naphegyen oktatnak úgynevezett second unit-rendezőket, a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben, Gulyás Buda Balázs Béla-díjas operatőr, a Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjas alkotója vezetésével.
A művésszel nemcsak a képzés mibenlétéről beszélgetett a Várnegyed, de arról is szó esett, hogy közel negyven éve él a Várban, és soha nem költözne el onnan.
A több évtizedes alkotói pályák ünneplése a Karrieriroda szervezésében megrendezett díszoklevél-átadó ünnepségen.
Szeptember 19-től mutatja be a magyar mozikban Keleti Márton A tizedes meg a többiek című klasszikusát digitálisan felújított formában a Pannonia Entertainment és a Nemzeti Filmintézet.
A Filmarchívum digitális felújítási programjának keretében a magyar filmtörténet klasszikusa 4K felbontásban, eddig nem látott minőségben kerül a közönség elé a mozikban – emelik ki a Pannonia Entertainment hétfői közleményében.
2024. szeptember 2-án hétfőn elkezdődtek Pejtsik Péter zeneszerző és Orbán János Dénes Kossuth-díjas drámaíró Hamupipőke című operettmusicaljének olvasópróbái a Budapesti Operettszínházban. A Nagymező utcai teátrum 2024/25-ös évadának első bemutatóját november 15-én, 16-án és 17-én láthatja majd a nagyközönség. A darab díszlet- és látványtervezője Ferenczfy-Kovács Attila Kossuth-díjas díszlettervező, iparművész; a kosztümök Berzsenyi Krisztina jelmeztervező munkái; a nagyívűnek ígérkező előadás rendező-koreográfusa Bozsik Yvette Kossuth-díjas színházi alkotó.