Koncz Gábor kapta az idei Kossuth-nagydíjat

március 17., hétfő 14:30
Share

Március 15-e alkalmából átadták a Vigadóban a legmagasabb állami kitüntetéseket, a Kossuth-díjakat. A nagydíjat idén a 86 éves Koncz Gábor színművésznek ítélték oda, Lajos Tamás, a Színház- és Filmművészeti Egyetemért Alapítvány kuratóriumának tagja pedig Kossuth-díjban részesült.

Koncz Gábor 1938. július 8-án született Mezőkeresztesen, 1959 és 1963 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatója volt, pályáját vidéki színházaknál kezdte, majd 1965-től a József Attila Színház, 1974-től a Vígszínház társulatának tagja volt. 1984-től a Madách Színház színésze, 1992-től pedig szabadfoglalkozású művészként dolgozott több társulatban is. A színjátszás mellett színpadi rendezőként és filmszínészként is elismert lett. Láthattuk többek közt az Egri csillagokban (1968), címszereplőként a Gyula vitéz télen-nyáron (1970) című szatírában és a Fekete gyémántokban (1976). Pályája során számos díjjal ismerték el munkásságát: Jászai Mari-díj (1968), Érdemes művész (1982), Kossuth-díj (1997) és a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (2007).

Lajos Tamás producer a Semmelweis című film forgatásán. Fotó: Balogh Zoltán / MTI

Lajos Tamás Balázs Béla-díjas operatőr, producer 1964. április 19-én született Pécsen. 1989-ben végzett a Janus Pannonius Tudományegyetem jogi karán, majd 1991-ben a Színház és Filmművészeti Egyetem operatőr szakán diplomázott. 1982–1989 között a Magyar Televízió, 1989-ben a MAFILM operatőre volt, reklámokat, televíziós- és játékfilmeket is készített. Alapítója és társtulajdonosa a Service Film Positive Kft.-nek. 2016 és 2018 között a Nemzeti Kulturális Alap filmművészeti kollégiumának vezetője. 2001-től a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanára volt, 2020 óta a Színház- és Filmművészeti Egyetemért Alapítvány kuratóriumának tagja. Producere volt többek közt A berni követ, az Örök tél, a Blokád, a Semmelweis című játékfilmeknek, valamint a Hosszú Katinká pályafutását bemutató Katinka, a Krausz Ferenc – Az elektronok nyomában és A legpompásabb emberi elme – Neumann János élete című dokumentumfilmeknek. Munkásságának elismeréseként többek között 2018-ban Balázs Béla-díjjal tüntették ki, 2019-ben megkapta a Magyar Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozatának kitüntetését, 2021-ben pedig érdemes művész lett.

Egyéb hírek

„Nem adom tovább” – Női sorsok és családi örökségek Hevesi Fanni rendezésében

Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.

Nemzetközi Színházi Műhelyt szervez az SZFE, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem

A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.

Múzeumszínház Esztergomban a Múzeumok Éjszakáján

A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.

Meghívó Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.

Négy díjat is elhoztak az SZFE alkotói a Magyar Mozgókép Fesztiválról

A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.

Két oktatónk is átvehette a Magyar Filmakadémia életműdíját a MOZ.GO - Magyar Mozgókép Fesztiválon

Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.

Elindult az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál

Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.

A pásttól a Magyar Mozgókép Fesztiválig – beszélgetés Kotsis Gergellyel, a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős filmrendező hallgatójával

Kotsis Gergely vizsgafilmje, a Ha átkelsz majd a nagy hegyen bekerült az idei MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál versenyprogramjába, és három kategóriában is jelölést kapott a Magyar Mozgókép Díjakra: a legjobb kisjátékfilm, a legjobb férfi főszereplő és a legjobb férfi mellékszereplő kategóriájában. A rendezővel többek között arról beszélgettünk, mit jelentett számára filmre vinni saját forgatókönyvét, valamint, hogy milyen érzés olyan mesterek tanítványának lenni, mint Koltai Lajos és Novák Emil.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020