Március 15-e alkalmából átadták a Vigadóban a legmagasabb állami kitüntetéseket, a Kossuth-díjakat. A nagydíjat idén a 86 éves Koncz Gábor színművésznek ítélték oda, Lajos Tamás, a Színház- és Filmművészeti Egyetemért Alapítvány kuratóriumának tagja pedig Kossuth-díjban részesült.
Koncz Gábor 1938. július 8-án született Mezőkeresztesen, 1959 és 1963 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatója volt, pályáját vidéki színházaknál kezdte, majd 1965-től a József Attila Színház, 1974-től a Vígszínház társulatának tagja volt. 1984-től a Madách Színház színésze, 1992-től pedig szabadfoglalkozású művészként dolgozott több társulatban is. A színjátszás mellett színpadi rendezőként és filmszínészként is elismert lett. Láthattuk többek közt az Egri csillagokban (1968), címszereplőként a Gyula vitéz télen-nyáron (1970) című szatírában és a Fekete gyémántokban (1976). Pályája során számos díjjal ismerték el munkásságát: Jászai Mari-díj (1968), Érdemes művész (1982), Kossuth-díj (1997) és a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (2007).
Lajos Tamás producer a Semmelweis című film forgatásán. Fotó: Balogh Zoltán / MTI
Lajos Tamás Balázs Béla-díjas operatőr, producer 1964. április 19-én született Pécsen. 1989-ben végzett a Janus Pannonius Tudományegyetem jogi karán, majd 1991-ben a Színház és Filmművészeti Egyetem operatőr szakán diplomázott. 1982–1989 között a Magyar Televízió, 1989-ben a MAFILM operatőre volt, reklámokat, televíziós- és játékfilmeket is készített. Alapítója és társtulajdonosa a Service Film Positive Kft.-nek. 2016 és 2018 között a Nemzeti Kulturális Alap filmművészeti kollégiumának vezetője. 2001-től a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanára volt, 2020 óta a Színház- és Filmművészeti Egyetemért Alapítvány kuratóriumának tagja. Producere volt többek közt A berni követ, az Örök tél, a Blokád, a Semmelweis című játékfilmeknek, valamint a Hosszú Katinká pályafutását bemutató Katinka, a Krausz Ferenc – Az elektronok nyomában és A legpompásabb emberi elme – Neumann János élete című dokumentumfilmeknek. Munkásságának elismeréseként többek között 2018-ban Balázs Béla-díjjal tüntették ki, 2019-ben megkapta a Magyar Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozatának kitüntetését, 2021-ben pedig érdemes művész lett.
Bagó Gizella professor emerita, az SZFE művésztanára szervezésének köszönhetően immáron 43. alkalommal vehettek részt hallgatóink az egyetem dalversenyén, melyet Neményi Lili (1902–1988) operaénekesnő alapított.
Szabó Lőrinc születésének 125. évfordulója alkalmából Lázár Balázs színész, Bella Istvàn-dìjas költő, a harmadéves dramaturg osztály társosztályvezetője vezényelte le a magyarországi együtt szavalás Guiness rekordjának megdöntését a költő Nyitnikék című versének részletével, a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Közép-Budai Tankerület szervezésében.
Molnár Ferenc klasszikusát, a Liliomot a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs állította színpadra a Nemzeti Színházban. A fiatal alkotó, aki korábban több vizsgaelőadásban is megmutatta rendezői gondolkodásmódját, ezúttal személyes hangvételű és a jelenhez is szorosan kapcsolódó értelmezéssel nyúlt a legendás műhöz. Az előadás kapcsán rendezői látásmódjának alakulásáról, színészi bizalomról és belső verklidallamokról beszélgettünk.
Egyetemünk ismét külföldi vendégelőadót köszönthetett: április 14-én Adam J. Ledger, rendező és színházi teoretikus tartott újabb előadást doktori iskolánkban. A Birminghami Egyetem oktatója mostani előadásának fókuszpontjában a színház egyfajta ökologikus megközelítése állt, emellett szemléletes példákon keresztül világította meg a színházi előadás és a sport meglepő összefonódásait.
A Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) Művészeti, Színház- és Filmtudományi Osztálya április 11-én egyetemünkön rendezte meg az I. DOSZ Arts Művészeti és Művészettudományi Napot. Intézményünk doktorandusz hallgatói nemcsak a szervezésben vállaltak szerepet, hanem előadóként is aktívan közreműködtek a programban.
Az MTVA kínál lehetőséget színművészhallgatóinknak, hogy jövőbeli külsős produkcióinkban szerepeljenek.
Különleges vizsgafeladat vár ebben a félévben mesterszakos operatőr hallgatóinkra: 35 mm-es filmre kell forgatniuk egy jelenetet. Miért kulcsfontosságú a hagyományos filmkészítési eljárások elsajátítása? – erről beszélgettünk Babos Tamással, Balázs Béla-díjas operatőr oktatónkkal.
Április 9-én, Herskó János születésének 99. évfordulóján különleges vetítéssel emlékeztek meg Berlinben a legendás magyar filmrendezőről és tanárról. A programban egykori tanítványainak rövidfilmjei – köztük Böszörményi Géza vizsgafilmje – idézték meg a Mester szellemiségét és pedagógiai örökségét.