Idén 25. alkalommal hirdetik meg a Kárpát-medencei Kossuth-szónokversenyt, amelyre 16 és 30 év közötti fiatalok jelentkezését várják. A versenyre október 15-éig önállóan lehet nevezni egyperces, a közösségi médiába vagy a YouTube-ra feltöltött videóval. A verseny döntője november 9-én, a Nemzeti Színházban lesz.
A bírálóbizottság elnöke: Hegedűs D. Géza, a Nemzet Színésze, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész
Bizottsági tagok:
Aczél Petra, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektorhelyettese,
Balázs Géza, az SZFE Doktori Iskolájának vezetője,
Czine Ágnes alkotmánybíró, a Károli Gáspár Református Egyetem professzora,
Kiss Róbert Richard, a Kodolányi János Egyetem dékánja és
Merényi Hajnalka, az ELTE TÓK docense.
A szónokverseny idei témája: Tettre érett gondolatok, amellyel aktuális társadalmi kérdésekre kívánják fölhívni a figyelmet, egyúttal tisztelegni szeretnének a reformkor nagyjai előtt is. A legjobban teljesítő versenyzők pénzjutalmat, a résztvevők pedig különdíjakat kaphatnak.
A részletes versenykiírást itt találják: Már lehet jelentkezni a Kossuth-szónokversenyre (kultura.hu)
A 2000-ben alapított versenyt 2022-től a Nemzeti Színházban rendezik meg, a szakmai lebonyolításban részt vesz a Színház- és Filmművészeti Egyetem is.
A korábbi évek filmes összefoglalóit itt tekinthetik meg:
2022: 23. Kossuth-szónokverseny (Petőfi vs. Kossuth) (youtube.com)
2023: „Ha mindig mindenki egyetértene velünk, akkor sosem lenne fejlődés.” (youtube.com)
A verseny szervezőtitkára, dr. Pölcz Ádám tanszékvezető docens a polcz.adam@tok.elte.hu címen válaszol a kérdésekre.
Szabó Lőrinc születésének 125. évfordulója alkalmából Lázár Balázs színész, Bella Istvàn-dìjas költő, a harmadéves dramaturg osztály társosztályvezetője vezényelte le a magyarországi együtt szavalás Guiness rekordjának megdöntését a költő Nyitnikék című versének részletével, a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Közép-Budai Tankerület szervezésében.
Molnár Ferenc klasszikusát, a Liliomot a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs állította színpadra a Nemzeti Színházban. A fiatal alkotó, aki korábban több vizsgaelőadásban is megmutatta rendezői gondolkodásmódját, ezúttal személyes hangvételű és a jelenhez is szorosan kapcsolódó értelmezéssel nyúlt a legendás műhöz. Az előadás kapcsán rendezői látásmódjának alakulásáról, színészi bizalomról és belső verklidallamokról beszélgettünk.
Egyetemünk ismét külföldi vendégelőadót köszönthetett: április 14-én Adam J. Ledger, rendező és színházi teoretikus tartott újabb előadást doktori iskolánkban. A Birminghami Egyetem oktatója mostani előadásának fókuszpontjában a színház egyfajta ökologikus megközelítése állt, emellett szemléletes példákon keresztül világította meg a színházi előadás és a sport meglepő összefonódásait.
A Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) Művészeti, Színház- és Filmtudományi Osztálya április 11-én egyetemünkön rendezte meg az I. DOSZ Arts Művészeti és Művészettudományi Napot. Intézményünk doktorandusz hallgatói nemcsak a szervezésben vállaltak szerepet, hanem előadóként is aktívan közreműködtek a programban.
Az MTVA kínál lehetőséget színművészhallgatóinknak, hogy jövőbeli külsős produkcióinkban szerepeljenek.
Különleges vizsgafeladat vár ebben a félévben mesterszakos operatőr hallgatóinkra: 35 mm-es filmre kell forgatniuk egy jelenetet. Miért kulcsfontosságú a hagyományos filmkészítési eljárások elsajátítása? – erről beszélgettünk Babos Tamással, Balázs Béla-díjas operatőr oktatónkkal.
Április 9-én, Herskó János születésének 99. évfordulóján különleges vetítéssel emlékeztek meg Berlinben a legendás magyar filmrendezőről és tanárról. A programban egykori tanítványainak rövidfilmjei – köztük Böszörményi Géza vizsgafilmje – idézték meg a Mester szellemiségét és pedagógiai örökségét.
A költészet napjára, József Attila születésnapjára időzítették a költő és Gyömrői Edit terápiás kapcsolatát feldolgozó Reménytelenül című film premierjét. A költő szerepét egykori hallgatónk, Sütő András alakítja, aki évek óta szavalja színpadon József Attila műveit, köztük a Szabad ötletek jegyzéke című gondolatfolyamot. A főszereplővel a bemutató után beszélgettünk.