Idén 25. alkalommal hirdetik meg a Kárpát-medencei Kossuth-szónokversenyt, amelyre 16 és 30 év közötti fiatalok jelentkezését várják. A versenyre október 15-éig önállóan lehet nevezni egyperces, a közösségi médiába vagy a YouTube-ra feltöltött videóval. A verseny döntője november 9-én, a Nemzeti Színházban lesz.
A bírálóbizottság elnöke: Hegedűs D. Géza, a Nemzet Színésze, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész
Bizottsági tagok:
Aczél Petra, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektorhelyettese,
Balázs Géza, az SZFE Doktori Iskolájának vezetője,
Czine Ágnes alkotmánybíró, a Károli Gáspár Református Egyetem professzora,
Kiss Róbert Richard, a Kodolányi János Egyetem dékánja és
Merényi Hajnalka, az ELTE TÓK docense.
A szónokverseny idei témája: Tettre érett gondolatok, amellyel aktuális társadalmi kérdésekre kívánják fölhívni a figyelmet, egyúttal tisztelegni szeretnének a reformkor nagyjai előtt is. A legjobban teljesítő versenyzők pénzjutalmat, a résztvevők pedig különdíjakat kaphatnak.
A részletes versenykiírást itt találják: Már lehet jelentkezni a Kossuth-szónokversenyre (kultura.hu)
A 2000-ben alapított versenyt 2022-től a Nemzeti Színházban rendezik meg, a szakmai lebonyolításban részt vesz a Színház- és Filmművészeti Egyetem is.
A korábbi évek filmes összefoglalóit itt tekinthetik meg:
2022: 23. Kossuth-szónokverseny (Petőfi vs. Kossuth) (youtube.com)
2023: „Ha mindig mindenki egyetértene velünk, akkor sosem lenne fejlődés.” (youtube.com)
A verseny szervezőtitkára, dr. Pölcz Ádám tanszékvezető docens a polcz.adam@tok.elte.hu címen válaszol a kérdésekre.
Az SZFE Hevesi termében az Első hangon – Kortárs Drámafordító Kollekció című felolvasószínházi est keretében mutatták be kortárs írónők angol nyelven írott drámaszövegeinek részleteit, először magyar nyelven. Az idáig vezető útról a projektben részt vevő negyedéves dramaturg hallgatókkal beszélgettünk egy-egy interjú keretében.
A Pécsi Nemzeti Színházban megtartották a Hazám, hazám című operabeavató ősbemutatóját. Az előadást negyedéves rendezőhallgatónk, Fejes Szabolcs állította színpadra, akivel arról is beszélgettünk, hogy miért is annyira nehéz műfaj az opera.
Hevesi Fanni: „Csodálatos érzés, ahogyan a színpadon megszületik az, ami addig a fejemben élt” – Az ötödéves fizika színházrendező szakos hallgató gondolt egy merészet és itthon elsőként vitte színre a számos díjjal elismert kortárs brit drámaíró, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című alkotását. Hevesi Fanninak nemcsak a darabválasztása bátor, a megvalósítás is: koncentrálóképességünket folyamatosan teszteli, ugyanis három generáció történetét egyidőben láthatjuk a színpadon. A rendezővel a Bethlen Téri Színházban a bemutató előtt beszélgettünk.
A kecskeméti Neumann János Egyetem adott otthont a Férfi-női futsal MEFOB 1. fordulójának, ahol két nemben összesen 6 egyetemi csapat mérte össze erejét. Az SZFE most először vett részt a megmérettetésen.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Vizkeleti Dániel DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A magyar-török kulturális kapcsolatokat felidéző T’örökségünk című novelláskötetet ünnepélyes keretek között mutatták be októberben a Műcsarnokban. A kötet öt történetét harmadéves rendező hallgatónk, Kepics Mihály és elsőéves, már turkológia szakon végzett rendező hallgatónk, Miklós-Kovács Bernát állította színpadra. A darabot most bemutatták Isztambulban is, az SZFE-vel a Madách-projekt óta szorosan együttműködő Istanbul Aydin Unvesity-n.
Az Egyetem 2024. november 29-én megtartotta Tudományos Diákköri Konferenciáját. A konferencián a délelőtti filmművészeti és a délutáni színházművészeti szekcióban 11-11 pályázati munkát mutattak be a résztvevők.
Magyarország legrangosabb tudományos diákrendezvényét, az Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK) egyetemünk két másodéves prózai színművész hallgatójának, Benyó Klárának és Balog Zsoltnak a közreműködésével készülő reklámfilm népszerűsíti, akik első alkalommal tapasztalhatták meg a professzionális filmkészítés kulisszatitkait.