Különleges látogatás a Nemzetiben

2024 február 23., péntek 17:09.
Share

Mintegy nyolcvan gimnazistát és kísérőtanáraikat köszöntötte pénteken a Nemzeti Színházban Prof. Dr. Sepsi Enikő, a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektora. A diákok az egyetem szervezésében vehettek részt kulisszajáráson, mielőtt az Egri csillagok c. előadást nézték meg a színházban.

A Nemzeti Színház iskoláknak szóló programján vettek részt a sárbogárdi Petőfi Sándor Gimnázium diákjai, mielőtt azonban megnézték volna az Egri csillagok pénteki előadását, rendhagyó fogadtatásban és programban volt részük. Sepsi Enikő, az SZFE rektora várta és köszöntötte az érdeklődőket mint a gimnázium alumnija. Felidézte, hogy ő többek között az irodalom és a színház szeretetét köszönheti ennek az iskolának és egykori tanárainak, de a francia nyelv és kultúra iránti elköteleződése is nagyban kötődik alma materéhez. „Nagy öröm sárbogárdi gimnazistákat fogadni, örülök, hogy valamit visszaadhatunk abból, amit mi is kaptunk diákként. A lehető legjobb helyen vannak ahhoz, hogy egy szerető közegben magukba szívják azt a stabilitást és tudást, ami szükséges ahhoz, hogy a maguk módján és helyén majd helyt tudjanak állni.” – fogalmazott Sepsi Enikő. Kiemelte, hogy az egyetem, amelynek vezetője, színészeket, rendezőket, forgatókönyvírókat, látványtervezőket, dramaturgokat képez, akik közül többen a Nemzeti Színházban is fellépnek, vagy ott dolgoznak.

Az épületbejárást a Gobbi Hilda Színpadnál kezdték a vendégek, ahol a Nemzeti Színház munkatársai hozták közel számukra a színjátszás rejtelmeit, így a színház működését és a különleges díszleteket is megismerhették a diákok. A bejárás során a kulisszák mögött sétálva betekintést nyerhettek abba, hogy milyen anyagokból és hogyan épülnek fel a díszletek, hol készülnek fel a színészek az előadásra, valamint, hogy milyen technikai megoldásokkal hozzák létre a modern színpadi látványvilágot. A nézőtér felé vezető lépcsőházból kitekintve az antik színjátszásra utaló elemeket is tartalmazó kertet, valamint az épület tervezésének és kivitelezésének érdekességeit mutatták be számukra. Az Egri csillagok előadására már úgy ülhettek be a gimnazisták, mint akik ismerősen és értően figyelik a nemzet színházának működését, miközben a magyar történelem egy meghatározó epizódjáról szóló történetet olyan színészek előadásában ismerhették meg, mint Trill Zsolt, Berettyán Nándor, Barta Ágnes és Schnell Ádám.

Egyéb hírek

Elindult a Nemzetközi Színházi Műhely Sopronban - Hat ország fiatal művészei dolgoznak együtt az alkotótáborban

A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.

„Nem adom tovább” – Női sorsok és családi örökségek Hevesi Fanni rendezésében

Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.

Nemzetközi Színházi Műhelyt szervez az SZFE, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem

A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.

Múzeumszínház Esztergomban a Múzeumok Éjszakáján

A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.

Meghívó Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.

Négy díjat is elhoztak az SZFE alkotói a Magyar Mozgókép Fesztiválról

A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.

Két oktatónk is átvehette a Magyar Filmakadémia életműdíját a MOZ.GO - Magyar Mozgókép Fesztiválon

Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.

Elindult az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál

Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020