Két oktatónk is átvehette a Magyar Filmakadémia életműdíját a MOZ.GO - Magyar Mozgókép Fesztiválon

június 21., szombat 08:35
Share

Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.

Bordán Irén színésznőt, Demjén Ferenc dalszövegírót és énekest, Gálffi László színészt, Koltai Lajos operatőrt és rendezőt, Makó Mari casting direktort, Piroch Gábor kaszkadőrszakértőt, valamint Robert Lantos producert kiemelkedő pályafutásuk elismeréseként a Magyar Mozgókép Fesztivál és a Magyar Filmakadémia életműdíjjal tüntette ki az idei MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon.

Káel Csaba, a Magyar Mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos, a Nemzeti Film Intézet elnöke köszöntőjében kijelentette: a magyar filmipar és filmgyártás szemmel láthatólag csúcsformában van. Sorra születnek a magas színvonalú alkotások, amelyekből közönségsikerek lesznek a mozikban, a tévéképernyőkön és a streaming felületeken – mondta. Ugyanilyen fontosnak nevezte a hagyományt és a gazdag örökséget, amely a magyar filmkészítés 120 éve alatt ránk maradt.

A Magyar Filmakadémia és a Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjasait méltatva úgy fogalmazott: aki a film nyelvén beszél, az az időt is képes megállítani, érzéseinkre hatni és hidat építeni nézőpontok, emberek, kultúrák és világok között. A fesztiválon az idei életműdíjasokhoz kapcsolódóan olyan alkotásokat nézhetett meg újra a közönség, mint a Hunyadi sorozat, a Szabadság, szerelem, a Kísértet Lublón, A kenguru, a Megáll az idő és a Magyar Passió.

Életműdíjasaink

Koltai Lajos

Koltai Lajos 1970-ben, Illés György tanítványaként diplomázott operatőrként a Színház – és Filmművészeti Főiskolán, pályafutása immár több mint öt évtizedet ölel fel. Rendezőként az első filmjét 2005-ben vitte vászonra az irodalmi Nobel-díjas Kertész Imre Sorstalanság című regényéből. Legutóbbi rendezése a 2023-ban bemutatott Semmelweis című film, amely 2024-ben Veszprémben, a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon elnyerte a legjobb játékfilmnek járó Mozgókép Díjat. Művészi munkássága elismeréseként 1977-ben Balázs Béla-díjat kapott, 1982-ben érdemes művész lett, a Kossuth-díjat 1985-ben vehette át. „A fény mesterét” 2020-ban a Színház-és Filmművészeti Egyetemen a filmrendező művész mesterképző osztályvezetőjének kérték fel, címzetes egyetemi tanári kinevezését idén februárban vehette át az egyetem 160 éves fennállását ünneplő gálán.

Piroch Gábor

Piroch Gábor több mint 50 éve dolgozik a filmiparban kaszkadőrként és kaszkadőrszakértőként. Filmográfiájában több mint 200 cím szerepel, A miniszter félrelép című film second unit rendezője volt. Munkái közül a legkedvesebb magyar filmje a Szabadság szerelem, míg a külföldiek esetében a Titanic. Piroch Gábor az SZFE 2024 szeptemberében elindított, világviszonylatban is egyedülálló second unit mesterképzésének osztályvezető oktatója.

SZFE-s kötődésű díjazottak

Bordán Irén 1972-ben nyert felvételt a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, ahol már másodévesen, külön rektori engedéllyel kamerák elé állhatott az Isten malmai című tévéfilmben. A főiskola befejezése után 1976-ban a Nemzeti Színházhoz, majd a József Attila Színházhoz, utána a MAFILM színtársulatához szerződött. Színpadi feladatai mellett folyamatosan forgatott. Szakmai pályafutása elismeréseként 2014-ben a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével, 2024 Jászai Mari-díjjal tüntették ki.


Gálffi László
Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színész, érdemes művész 1975-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán Horvai István és Kapás Dezső osztályában. 1998-ig a Vígszínház tagja volt, 2001-től az Örkény Színház alapítótagja. A filmvásznon kerek 50 éve A kenguru főszereplőjeként mutatkozott be, legutóbbi filmes munkái a Semmelweis és a Hunyadi sorozat. 2001-ben rendezőként és főszereplőként jegyezte A láthatatlan ház című Lénárd Sándorról szóló filmet. Gálffi László 1994-től tizennégy éven át tanított a Színház- és Filmművészeti Egyetemen.

Fotó: Rockstar Photographers, MOZ.GO

Egyéb hírek

Rómeó és Júlia az esőben – lezárult a soproni Nemzetközi Színházi Műhely

2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.

Karrier, közösségi élmény és világraszóló események – Várja a jelentkezőket a közmédia tehetséggondozó programja

Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.

Szeptemberben debütálnak az SZFE végzős second unit rendezőinek vizsgafilmjei

Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.

Elindult a Nemzetközi Színházi Műhely Sopronban - Hat ország fiatal művészei dolgoznak együtt az alkotótáborban

A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.

„Nem adom tovább” – Női sorsok és családi örökségek Hevesi Fanni rendezésében

Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.

Nemzetközi Színházi Műhelyt szervez az SZFE, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem

A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.

Múzeumszínház Esztergomban a Múzeumok Éjszakáján

A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.

Meghívó Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020