Magyar és török novellákat állítanak színpadra az SZFE hallgatói

Simon Izabella
október 16., szerda 10:21
Share

A magyar-török kulturális kapcsolatokat felidéző T’örökségünk című novelláskötetet ünnepélyes keretek között mutatták be hétfőn a Műcsarnokban. Az eseményen prof. dr. Sepsi Enikő, az SZFE rektora ismertette, hogy a kötet válogatott novelláiból az egyetem két rendező hallgatója készít színpadi adaptációt, amelynek premierjét november közepére tervezik.

„A T’örökségünk novellapályázat nem csupán egy szójáték az örökség és törökség szavakkal, hanem – számomra – egy olyan folyton épülő hidat jelképez a két kultúra között, amely évszázadok óta gazdagítja egymást” – kezdte ünnepi beszédét prof. dr. Sepsi Enikő, az SZFE rektora a T’örökségünk – Ortak Miras – sonsuz takas, Örökül kaptuk – örökül hagyjuk című novelláskötet és az ahhoz kapcsolódó kiállítás ünnepélyes bemutatóján.

A Magyar Szemle Alapítvány gondozásában, az MMA támogatásával megjelent kötetben hét magyar és három török fiatal szerző novellái olvashatók magyar és török nyelven. A novellák témáiul a két ország kulturális öröksége, többek között a történelem, az építészet, a gasztronómia és a kertészet szolgálnak, de a tavalyi török földrengésről és a Miskolci Mentőcsapat munkájáról is érkeztek pályaművek.

A novellapályázatra beérkezett novellák egy részét az SZFE hallgatói, míg másik részét az SZFE-vel a Madách-projekt óta szorosan együttműködő Istanbul Aydin Unvesity hallgatói viszik színpadra – jelentette be Sepsi Enikő, az SZFE rektora.

A darabot itthon negyedéves rendező hallgatónk, Kepics Mihály és elsőéves, már turkológia szakon végzett rendező hallgatónk, Miklós-Kovács Bernát állítják színpadra. Hallgatóink öt történettel fognak dolgozni, amelynek keretét A kádi délutánja című mű adja, a másik négy kiválasztott novellát ebben a keretben idézik fel. A török hallgatók pedig a Turulvérből született novellát adaptálják színpadra török nyelven. A terv szerint itthon november közepén fogják bemutatni az előadásokat a Nemzeti Színházban, az isztambuli bemutató pedig december elején lesz.

Rátóti Zoltán színművész, az MMA alelnöke. Forrás: Török Péter, Magyar Hírlap

A Műcsarnokban tartott díszbemutatón a magyar–török kulturális évad programjait és az együttműködés sikerét Csaba Gábor, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkára mutatta be, majd C. Gülsen Karanis Eksioglu, Törökország budapesti nagykövete méltatta a T’örökségünk kiadvány kulturális jelentőségét.

Kölcsönös érdeklődéssel és tisztelettel vagyunk egymás kultúrája iránt, ugyanakkor hiszünk a nemzeti múlt és a tradíció ébren tartásának népeket közösségé formáló, építő erejében – ezekkel a szavakkal nyitotta meg a novelláskötet bemutatását kísérő képzőművészet kiállítást, Rátóti Zoltán színművész, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) alelnöke, aki jelezte, hogy az Akadémia szívesen csatlakozott egy olyan összművészeti eseményhez, amelynél irodalom és képzőművészet találkozásának lehetünk tanúi.

 

Nyitókép: Prof. dr. Sepsi Enikő, egyetemünk rektora a T’örökségünk kötet bemutatóján.
Forrás: Török Péter, Magyar Hírlap

Cavidan Gülsen Karanis Eksioglu, Törökország budapesti nagykövete és Csaba Gábor, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkára a T'örökségünk bemutatóján. Forrás: Kovács Zoltán/MTI

Egyéb hírek

Esthajnal - A szabadság és szerelem drámai találkozása a Nemzeti Színházban

 „Szerintem Magyarország egyik legnagyobb színházi mozdulata volt a mai este” – fogalmazott Szarka Tamás, az Esthajnal című ősbemutató zeneszerzője a premier után. „Talán ez a darab egy újjászületés számunkra, egy új indulás kezdete” – mondta Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója.

Üzbég kulturális delegáció látogatott az SZFE-re

Egyetemünk október 14-én magas rangú üzbég vendégeket fogadott. Avazkhan Tadjikhanov üzbég kulturális miniszterhelyettes és Aybek Shakhavdinov üzbég nagykövet érkezett hozzánk, hogy első kézből ismerkedhessenek meg intézményünk sokszínű világával.

Vitray Tamás méltatta Berecz Pétert, az SZFE volt hallgatóját

A Szervdonációs és Transzplantációs Európa Nap alkalmából sajtódíjat kapott egyetemünk tavaly végzett hallgatója, a Heti Napló riportere, Berecz Péter Junior Prima díjas szerkesztő-riporter, rendező. Péter a Heti Napló Sváby Andrással című műsor szerkesztő-riportere, aki már szakmai gyakorlatát is az ATV-ben végezte.

Újabb előadások a Déryné Programban

„Egy nemzet fennmaradása a kultúra függvénye, erőfeszítéseket nem kímélve így azon kell fáradoznunk, hogy a magyar nyelvet és a magyar kultúrát ápoljuk, gazdagítsuk, mindenki számára elérhetővé tegyük. A Déryné Program nemes célkitűzése, hogy értéket képviselő produkciókat juttasson el szerte az országban, különös tekintettel azokra a településekre, amelyek eddig hiányt szenvedtek” – fogalmazott a Déryné Program vezetője, Kis Domonkos Márk, az SZFE szakkollégiumának igazgatója.

A film szimbolikája – beszámoló a 23. Semiotica Agriensis konferenciáról

Király Jenő filmesztéta tiszteletére rendeztek országos jeltudományi konferenciát Egerben, amelynek témája a fim szimbolikája volt. Az SZFE-t négy hallgató, kilenc doktorandusz és három oktató képviselte előadóként, a hallgatói szekciót Veress Ferenc, míg a doktorit Balázs Géza vezette. Az esemény célja a tudásátadás mellett egy jövőbeli együttműködés kidolgozása a mozgóképpel foglalkozó egyetemek között.

Ajánló: Különóra és A kopasz énekesnő – Ionesco-drámák Rátóti Zoltán rendezésében

Rátóti Zoltán: „Sokszor nem értjük egymást, csak a saját fontosságunkkal foglalkozunk. Nem tudunk figyelni a másikra, csak eljátsszuk, hogy figyelünk, de valójában nem értjük, hogy a másik mit mond. Erről is szólnak Ionesco abszurd drámái, amelyek semmit nem vesztettek aktualitásukból.” A Kossuth-díjas színész és rendező negyedéves prózai színészművész osztályával ezúttal a Különórát és A kopasz énekesnőt állította színpadra. A főpróbán mi is részt vettünk.

Kossuth-szónokverseny 2024.

Idén 25. alkalommal hirdetik meg a Kárpát-medencei Kossuth-szónokversenyt, amelyre 16 és 30 év közötti fiatalok jelentkezését várják.  A versenyre október 15-éig önállóan lehet nevezni egyperces, a közösségi médiába vagy a YouTube-ra feltöltött videóval. A verseny döntője november 9-én, a Nemzeti Színházban lesz.

Liber Ágoston: Egy forgatáson a színész egy csomó egyéb alkotó munkaeszköze is

Idén ősszel menthetetlenül beleszeretünk az ifjú Arany Jánosba, amiről a hazai filmes szakma egyik ígéretes tehetsége, az ábrándos tekintetű Liber Ágoston gondoskodik. Az október 3-án mozikba kerülő új romantikus kosztümös film, a Bolond Istók főszerepét a 23 éves színművész játssza. A héten vele randiztunk.

Több betöltése Több betöltése