A magyar-török kulturális kapcsolatokat felidéző T’örökségünk című novelláskötetet ünnepélyes keretek között mutatták be hétfőn a Műcsarnokban. Az eseményen prof. dr. Sepsi Enikő, az SZFE rektora ismertette, hogy a kötet válogatott novelláiból az egyetem két rendező hallgatója készít színpadi adaptációt, amelynek premierjét november közepére tervezik.
„A T’örökségünk novellapályázat nem csupán egy szójáték az örökség és törökség szavakkal, hanem – számomra – egy olyan folyton épülő hidat jelképez a két kultúra között, amely évszázadok óta gazdagítja egymást” – kezdte ünnepi beszédét prof. dr. Sepsi Enikő, az SZFE rektora a T’örökségünk – Ortak Miras – sonsuz takas, Örökül kaptuk – örökül hagyjuk című novelláskötet és az ahhoz kapcsolódó kiállítás ünnepélyes bemutatóján.
A Magyar Szemle Alapítvány gondozásában, az MMA támogatásával megjelent kötetben hét magyar és három török fiatal szerző novellái olvashatók magyar és török nyelven. A novellák témáiul a két ország kulturális öröksége, többek között a történelem, az építészet, a gasztronómia és a kertészet szolgálnak, de a tavalyi török földrengésről és a Miskolci Mentőcsapat munkájáról is érkeztek pályaművek.
A novellapályázatra beérkezett novellák egy részét az SZFE hallgatói viszik színpadra – jelentette be Sepsi Enikő, az SZFE rektora.
A darabot harmadéves rendező hallgatónk, Kepics Mihály és elsőéves, már turkológia szakon végzett rendező hallgatónk, Miklós-Kovács Bernát állítják színpadra. Hallgatóink öt történettel fognak dolgozni, amelynek keretét A kádi délutánja című mű adja, a másik négy kiválasztott novellát ebben a keretben idézik fel. A terv szerint november közepén fogják bemutatni az előadásokat a Nemzeti Színházban.
A Műcsarnokban tartott díszbemutatón a magyar–török kulturális évad programjait és az együttműködés sikerét Csaba Gábor, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkára mutatta be, majd C. Gülsen Karanis Eksioglu, Törökország budapesti nagykövete méltatta a T’örökségünk kiadvány kulturális jelentőségét.
Kölcsönös érdeklődéssel és tisztelettel vagyunk egymás kultúrája iránt, ugyanakkor hiszünk a nemzeti múlt és a tradíció ébren tartásának népeket közösségé formáló, építő erejében – ezekkel a szavakkal nyitotta meg a novelláskötet bemutatását kísérő képzőművészet kiállítást, Rátóti Zoltán színművész, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) alelnöke, aki jelezte, hogy az Akadémia szívesen csatlakozott egy olyan összművészeti eseményhez, amelynél irodalom és képzőművészet találkozásának lehetünk tanúi.
2025-ben a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának programjában 19 versenyelőadást láthat majd a közönség június 20–28. között. A fesztivál szakmai zsűrijében nagy büszkeségünkre másodéves dramaturghallgatónk, Kiss Anna is helyet kapott.
Egyetemünk vendége lesz május első hetében Valère Novarina, a kortárs francia színház kiemelkedő alkotója, drámaíró, rendező, festő. Művészete Magyarországon is egyre ismertebb, számos hazai és nemzetközi bemutató, fordítás, illetve konferencia kapcsolódik életművéhez. Az SZFE Doktori Iskola meghívására érkező művésszel budapesti tartózkodása során több eseményen is találkozhat a közönség.
A 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont április 23–25. között. A rendezvény során hét helyszínen 450 pályamunkát értékelt a zsűri. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet 24 hallgató képviselte pályamunkáival, a különböző tagozatok zsűrijének munkájában pedig 6 oktatónk vett részt.
A Szenátus választott tagjainak megbízatása 2025. júniusában lejár, így 2025. május 5. és 2025. május 27. között az SZFE szenátusi választást tart. A szenátusi tag választásra jogosult három intézet (SISZMI, ZSVMI, NADEI), valamint a nem oktatói-kutatói munkavállalói kör külön-külön tartanak jelölő értekezletet, ennek megfelelően a szenátusi tagok választását megelőzően négy jelölő értekezlet megtartására kerül sor.
A felvételire jelentkezhet a Színház- és Filmművészeti Egyetem bármely BA, MA és osztatlan képzésében résztvevő és minimum egy éves aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója.
Közel 1 éve indult útjára a Pannónia Ösztöndíjprogram, amely az SZFE hallgatói, oktatói és munkatársai számára kínál nemzetközi tapasztalatszerzési lehetőségeket. Az elmúlt időszakban több mint 150 mobilitás valósult meg, a program pedig rugalmas, az egyetem művészeti képzéséhez igazított kereteket biztosít. Dr. Huszár Orsolyával, az SZFE Nemzetközi Igazgatóságának vezetőjével beszélgettünk az ösztöndíjprogram eddigi eredményeiről és a jövőbeli tervekről.
Bagó Gizella professor emerita, az SZFE művésztanára szervezésének köszönhetően immáron 43. alkalommal vehettek részt hallgatóink az egyetem dalversenyén, melyet Neményi Lili (1902–1988) operaénekesnő alapított.
Szabó Lőrinc születésének 125. évfordulója alkalmából Lázár Balázs színész, Bella István-díjas költő, a harmadéves dramaturg osztály társosztályvezetője vezényelte le a magyarországi együtt szavalás Guiness rekordjának megdöntését a költő Nyitnikék című versének részletével, a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Közép-Budai Tankerület szervezésében.