A szerénységénél csak a zsenialitása nagyobb. Ezt igazolja az is, hogy senkit nem lepett meg, hogy őt választották a Nemzet Színészének, csak magát az érintettet, Hegedűs D. Gézát.
(…) Így lett újra teljes a 12 legendás színművészből álló „társaság” , akik érdemesek a Nemzet Színésze címre. Mindenkinek van az életében legalább egy olyan esemény, ami váratlanul éri, és örökre beég a gondolataiba a meghatározó pillanat. Ilyen ez is… Hegedűs D. Géza Vidnyánszky Attilától tudta meg, hogy őt választották a Nemzet Színészének […] Hegedűs D. Géza elsőként a feleségét hívta a csodálatos hírrel. Senkit nem lepett meg a választás, hogy Hegedűs D. (…)
„Senkit nem lepett meg a választás, hogy Hegedűs D. Géza lett az új Nemzet Színésze, nem úgy, mint a Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművész-rendezőt.
Ültem az öltözőmben, két jelenet között, vártam az ügyelőt, és látom, hogy hív Vidnyánszky Attila telefonon, majd azt mondja: »Itt vagyok a nemzet színészeivel együtt, kihangosítalak, szeretném közölni veled, hogy az ittlévő kollégák úgy döntöttek, hogy a tizenkettediknek téged választanak.« Ez egy 1 perces villanás volt az életemben, de nagyon örültem” – mesélte a színművész, aki azt is elárulta, kinek mondta el az örömhírt először.
Természetesen a feleségemet hívtam föl. Elkezdett nevetni.”
A teljes cikk megtekinthető: https://metropol.hu/vip/2024/09/hegedus-d-geza-meghato-nemzet-szinesze#google_vignette
Illusztráció: Havran Zoltán
Az SZFE Hevesi termében az Első hangon – Kortárs Drámafordító Kollekció című felolvasószínházi est keretében mutatták be kortárs írónők angol nyelven írott drámaszövegeinek részleteit, először magyar nyelven. Az idáig vezető útról a projektben részt vevő negyedéves dramaturg hallgatókkal beszélgettünk egy-egy interjú keretében.
A Pécsi Nemzeti Színházban megtartották a Hazám, hazám című operabeavató ősbemutatóját. Az előadást negyedéves rendezőhallgatónk, Fejes Szabolcs állította színpadra, akivel arról is beszélgettünk, hogy miért is annyira nehéz műfaj az opera.
Hevesi Fanni: „Csodálatos érzés, ahogyan a színpadon megszületik az, ami addig a fejemben élt” – Az ötödéves fizika színházrendező szakos hallgató gondolt egy merészet és itthon elsőként vitte színre a számos díjjal elismert kortárs brit drámaíró, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című alkotását. Hevesi Fanninak nemcsak a darabválasztása bátor, a megvalósítás is: koncentrálóképességünket folyamatosan teszteli, ugyanis három generáció történetét egyidőben láthatjuk a színpadon. A rendezővel a Bethlen Téri Színházban a bemutató előtt beszélgettünk.
A kecskeméti Neumann János Egyetem adott otthont a Férfi-női futsal MEFOB 1. fordulójának, ahol két nemben összesen 6 egyetemi csapat mérte össze erejét. Az SZFE most először vett részt a megmérettetésen.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Vizkeleti Dániel DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A magyar-török kulturális kapcsolatokat felidéző T’örökségünk című novelláskötetet ünnepélyes keretek között mutatták be októberben a Műcsarnokban. A kötet öt történetét harmadéves rendező hallgatónk, Kepics Mihály és elsőéves, már turkológia szakon végzett rendező hallgatónk, Miklós-Kovács Bernát állította színpadra. A darabot most bemutatták Isztambulban is, az SZFE-vel a Madách-projekt óta szorosan együttműködő Istanbul Aydin Unvesity-n.
Az Egyetem 2024. november 29-én megtartotta Tudományos Diákköri Konferenciáját. A konferencián a délelőtti filmművészeti és a délutáni színházművészeti szekcióban 11-11 pályázati munkát mutattak be a résztvevők.
Magyarország legrangosabb tudományos diákrendezvényét, az Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK) egyetemünk két másodéves prózai színművész hallgatójának, Benyó Klárának és Balog Zsoltnak a közreműködésével készülő reklámfilm népszerűsíti, akik első alkalommal tapasztalhatták meg a professzionális filmkészítés kulisszatitkait.