A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
A Magyar Mozgókép Díjakat idén 22 kategóriában adták át június 21-én, a négynapos fesztivál záróeseményén. A Balatonfüred Kongresszusi Központban tartott gálaestet Káel Csaba, a magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos, a Nemzeti Filmintézet elnöke nyitotta meg. Beszédében kiemelte: az elmúlt négy nap valódi fesztiválhangulatban telt; örömteli volt látni, ahogy több generációt is összekapcsol a film iránti szeretet.
A Magyar Mozgókép Díjakat ötfős zsűri ítélte oda, amelynek elnöke Für Anikó volt, tagjai pedig az SZFE Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetének vezetője, Pacskovszky József rendező, Romwalter Judit producer, Horváth Csaba, a Nemzeti Filmintézet marketing- és kommunikációs igazgatója, valamint Tóth István Zoltán, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. tartalomért felelős igazgatója. Für Anikó a gálán kiemelte: maga is megtapasztalta, mennyire elhivatottan és professzionálisan végzik a munkájukat a mai fiatal filmes szakemberek. Olyan rengeteg tehetség van a területen, hogy azt érdemes meglátnia az egész világnak – mondta. A színművészt végzős hallgatónk, Szijj András Árral szemben című kisjátékfilmjének főszerepében láthatta a fesztivál közönsége.
A zsűri tagjai: Horváth Csaba, Romwalter Judit, Tóth István Zoltán, Für Anikó és Pacskovszky József
SZFE-s díjazottjaink
A legjobb kisjátékfilm díját végzős filmrendezőművész-hallgatónk, Nógrádi Maya vehette át Kecskeének című alkotásáért. A történet főszereplője egy meghasonlott művész, Guidó, akiben egy váratlan találkozás azt a reményt kelti, hogy újra értelmet adhat kiüresedett és dekadens életének.
A legjobb forgatókönyvíró díját Nagy Anikó Mária és Lukácsy György, az SZFE oktatói kapták az 1968 – Egy szerelem rekonstrukciója című film forgatókönyvéért. Az alkotást rendhagyó szerkesztése, munkamódszere teszi egyedülállóvá, mivel sokrétűen keveri a dokumentum- és a játékfilm elemeit, és mindkettőt a másik értelmezésére használja.
Az SZFE Sinkovits Imre Színházművészeti Intézetének osztályvezető oktatója, Rátóti Zoltán rendezte Ők tudják, mi a szerelem kiérdemelte a legjobb tévéfilm díját, főszereplője, Blaskó Péter pedig a legjobb férfi főszereplő elismerését vihette haza a filmben nyújtott alakításáért.
A Magyar Filmakadémia legjobb elsőfilmes rendezőnek járó különdíját pedig egyetemünk elsős (DLA) doktorandusz hallgatója, Cibulya Nikol vehette át a Holnap meghalok című alkotásért.
A Magyar Mozgókép Díjak további díjazottjai
Játékfilm kategóriában a Hogyan tudnék élni nélküled? című alkotást, a tévésorozatoknál pedig a S.E.R.E.G.-et díjazták. A legjobb rövid dokumentumfilm a Változó vadon – Az én északom című alkotás, a legjobb egész estés dokumentumfilm pedig a KIX lett. A legjobb animációért járó díjat megosztva kapta a Cipők és paták, valamint a Kutyafül.
A női főszereplők közül Molnár Piroskát (Csendes éj), a női mellékszereplők közül Tankó Erikát (Egy százalék indián), a férfi mellékszereplők közül Horváth Lajos Ottót (Most vagy soha!) díjazták.
A közönségdíjat a Királytalálkozó című film, míg a diákzsűri díját a Véletlenül írtam egy könyvet című produkció kapta.
A legjobb producernek Kirády Attilát (Hogyan tudnék élni nélküled?), a legjobb rendezőnek Lakos Nórát (Véletlenül írtam egy könyvet), a legjobb operatőrnek Dévényi Zoltánt (Lepattanó, Ványa bácsi – Buborékkeringő) választották.
A 2023-ban alapított Huszárik Zoltán-díjat, melyet minden évben olyan filmes alkotó kapja, aki az adott évben kimagasló teljesítményével jelentős hatást gyakorol a hazai mozgóképkultúrára, idén Bertha Lívia rendező vihette haza.
A legjobb maszkért járó díjjal Kriskó Ancsa és Tóth Mónika (Most vagy soha!), a legjobb jelmezért járó díjjal pedig Hakkel Borbála (Az utolsó lélek az ördögé) munkáját díjazták, a legjobb hangmérnök Tőzsér Attila (Hogyan tudnék élni nélküled?), a legjobb zeneszerző Hrutka Róbert (Futni mentem), a legjobb vágó Kovács Zoltán (Ma este gyilkolunk, Hogyan tudnék élni nélküled?), a legjobb díszlettervező Pető Beatrix (Most vagy soha!) lett.
Fotók: Rockstar Photographers
Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.