Négy SZFE-s előadással jön a 16. SZÍN-TÁR

március 12., szerda 15:35
Share

Tizenhatodik alkalommal rendezi meg a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház népszerű tavaszi rendezvényét. A Színművészeti Egyetemek Találkozóján a teátrum idén is izgalmas újdonságokkal várja a közönséget, miközben a színinövendékek előadásai továbbra is a fesztivál fő attrakcióját jelentik. A fesztivál idei programjában az SZFE négy előadását láthatják az érdeklődők: bemutatkozik Kecskeméten A karmester szeretője, az Égi madár, a Lidércláng és a Parasztopera.

Március 17. és 24. között ismét a színházművészet fiatal tehetségeié lesz a főszerep Kecskeméten! A Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház immár tizenhatodik alkalommal ad otthont a nagy sikerű Színművészeti Egyetemek Találkozójának, a SZÍN-TÁR fesztiválnak. A feltörekvő színművészek előadásainak ezúttal is a Kelemen László Kamaraszínház, valamint a Ruszt József Stúdiószínház biztosít helyet, továbbá egy alkalommal a nagyszínház nézőtéri büféje is bemutatótérré alakul.

szin tar liderclang

A Lidércláng Schupp Gabriella harmadéves drámainstruktor szakos hallgatónk előadása.

A rendezvény során a jövő színművészei különböző műfajokban mutatják meg tehetségüket, az előadások mellett pedig – ahogy mindig – a szakmai fejlődés is kiemelt szerepet kap: a bemutatók után a zsűri szakmai beszélgetésekkel segíti a hallgatókat, emellett izgalmas workshopok is várják őket, amelyek lehetőséget teremtenek az együtt gondolkodásra és a tapasztalatok megosztására.

A repertoárra ezúttal olyan alkotók munkái kerültek fel, mint Ilja Bocsarnikovsz (A 2022-ben bemutatott A mi kis városunk című előadásunk rendezője), Bregyán Péter, Porogi Dorka, Horváth Csaba, László Sándor és Balázs Áron, Csáki Benedek, Kertész Boglárka, valamint a kecskeméti teátrum művészei, Szegvári Júlia és Varga-Huszti Máté.

szin tar a karmester szeretoje

A karmester szeretője Kovács Gyopár harmadéves drámainstruktor szakos hallgatónk vizsgaelőadása.

A fesztivál hagyományainak megfelelően idén is odaítélik a legjobb előadásnak járó MMA-díjat. A szakmai zsűri tagjai: Tóth Kata, a színház dramaturgja és a fesztivál szakmai vezetője, Galambos Attila, a színház irodalmi vezetője, valamint az idén csatlakozó Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas színházrendező, egyetemi oktató.

A rendezvény fő támogatói: Kecskemét Megyei Jogú város önkormányzata, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő, a Magyar Művészeti Akadémia és a Katona József Könyvtár.

Bővebb információ a fesztiválról és a programokról ITT.

 

Egyéb hírek

SZFE-s hallgatók a 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójában

Idén is megrendezik az ország legnagyobb felsőoktatási, tudományos programsorozatát, az Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK), amelynek zsűrijében az SZFE 6 oktatója is részt vesz, valamint egyetemünk 22 hallgatója képviselteti magát pályamunkáival.

 

 

 

 

 

 

Interjú Kozma Veronikával

Az SZFE végzős prózaiszínművész-hallgatója arról mesél, hogyan formálták művészi gondolkodását a családi hatások, a kezdeti bizonytalanságok, majd a fokozatosan érlelődő elköteleződés. Szó esik a színház iránti szenvedélyéről, a mesterek inspiráló erejéről, valamint arról, hogyan látja saját jelenlegi helyét a szakmában.

Hallja-e a színház a segélykiálltásokat? - Theodórosz Terzopulosz üzenete a Színházi Világnap alkalmából

A Színházi Világnapot a Nemzetközi Színházi Intézet (ITI) közgyűlésének határozata alapján 1962 óta tartják március 27-én annak emlékére, hogy 1957-ben ezen a napon volt a párizsi Nemzetek Színházának évadnyitója. Ezen alkalomból minden évben felkérik a világszínház valamelyik jelentős alkotóját, hogy fogalmazza meg üzenetét a művészek és a közönség számára, melyet ezen a napon felolvasnak a színházi előadások előtt. Az idei év üzenetét Theodórosz Terzopulosz görög színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke fogalmazta meg. Költői szövegének legfőbb kérdése az, hogy képes-e a színház a társadalmi traumákat megvilágítani, a másik embertől és az idegentől való félelmeinket enyhíteni.

Interjú Csáki Benedekkel

Már 13 évesen tudta, hogy a fizikai színház az ő útja. Egy gyulai próbán találkozott először Horváth Csaba munkamódszerével és azóta is elkötelezett a színház iránt. Számára az egyetem nem csupán szakmai fejlődést jelentett, hanem olyan közösségi élményt is, ami miatt igazán érdemes színházat csinálni. Végzős hallgatóinkkal készített interjúsorozatunkban ezúttal Csáki Benedeket mutatjuk be.

Színészlegendák nyomában: múlt és jelen találkozása a színpadon – Interjú Pápai Erikával

Rendhagyó előadással tisztelegtek a magyar színjátszás ikonikus alakjai előtt az SZFE harmadéves prózaiszínművész szakos hallgatói, akik Mensáros László, Domján Edit, Tolnay Klári, Soós Imre és társaik küzdelmeit, valamint művészi örökségét jelenítették meg Színészportrék címmel. A próbafolyamatról a rendezővel, Pápai Erika színművésszel, zenés színészi gyakorlat oktatónkkal beszélgettünk.

Nagy siker a Fejes Szabolcs rendezésében bemutatott Liliom

Molnár Ferenc klasszikusát a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs állította színpadra a Nemzeti Színház Gobbi Hilda Színpadán. A fiatal rendező, aki a hallgatói évek során már több produkcióval is bemutatkozott, ezúttal a Liliomot tette sajátos látásmóddal és különleges rendezői koncepcióval személyessé és aktuálissá.

Antifilozófusok az SZFE-n

A Színház- és Filmművészeti Egyetem, valamint a L’Harmattan Kiadó közös kiadásában megjelenő SZFE Könyvek sorozat új kötete Kocziszky Éva Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című műve. A nemrég megjelent monográfia tudatosan is törekszik a közérthetőségre, így az SZFE másod- és harmadéves dramaturgjai a könyvben szereplő gondolatokra reflektálva kísérletet tettek arra, hogy élménypedagógiával színre vigyék a könyvben szereplő filozófusok gondolatait.

„A színház komplexitása fogott meg” – Interjú Ferenczy-Nagy Boglárkával, az SZFE végzős hallgatójával

Az ókori görög drámák inspirálják, saját darabjaiban pedig a mai társadalmi kérdéseket boncolgatja. Végzős hallgatóinkat bemutató sorozatunkban most fizikai színházi rendező és koreográfus szakos hallgatónk, Ferenczy-Nagy Boglárka mesél művészi útjáról, egyetemi éveiről és jövőbeli elképzeléseiről.

 

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020