Nyitottan a világra – a Pannónia Ösztöndíjprogram egy éve

április 23., szerda 09:36
Share

Közel 1 éve indult útjára a Pannónia Ösztöndíjprogram, amely az SZFE hallgatói, oktatói és munkatársai számára kínál nemzetközi tapasztalatszerzési lehetőségeket. Az elmúlt időszakban több mint 150 mobilitás valósult meg, a program pedig rugalmas, az egyetem művészeti képzéséhez igazított kereteket biztosít. Dr. Huszár Orsolyával, az SZFE Nemzetközi Igazgatóságának vezetőjével beszélgettünk az ösztöndíjprogram eddigi eredményeiről és a jövőbeli tervekről.

Mennyire népszerű a Pannónia Ösztöndíjprogram az egyetemen, hányan vettek eddig részt rajta?

Az elmúlt 1 évben a program keretében több mint 150 mobilitás valósult meg, amiből 111 hallgatói mobilitás. Ez közel 20 %-os kiutazói arány, amely kiemelkedő eredmény egy művészeti egyetem esetében. Emellett különböző típusú külföldi tapasztalatszerzési lehetőségek is megnyíltak a hallgatók számára új, rövidtávú lehetőségekkel párhuzamosan. A szakmai gyakorlatok – átlagosan 6-8 hónapos időtartamban – 14 fő részvételével zajlottak, olyan országokban, mint Japán, Hollandia, Németország, Spanyolország, Olaszország, Ausztria, Szlovákia és Románia. Jelenleg két hallgatónk például Los Angelesben tölti szakmai gyakorlatát. A hosszabb távú tanulmányi mobilitás keretében eddig 2 hallgató tanult Portugáliában, a Lusófona Egyetemen, míg rövidtávú kutatási céllal 1 hallgató utazott Németországba. A program egyik legnépszerűbb formája a rövidtávú tanulmányi mobilitás, amely átlagosan ötnapos külföldi tartózkodást jelent, és eddig 94 hallgató számára biztosított szakmai tapasztalatot az Egyesült Királyságban, Csehországban, Romániában és Szerbiában.

Az Erasmus programhoz képest miben nyújt többet ez a lehetőség?

A Pannónia Ösztöndíjprogram rugalmasabb kereteket biztosít, ami kulcsfontosságú egy gyakorlati orientáltságú művészeti képzés esetében. Hallgatóink ezáltal nemcsak szemeszteres mobilitásban vehetnek részt, de további rövidtávú szakmai utak, workshopok, fesztivállátogatások és kutatási programok is elérhetővé váltak. Ezeknek a programoknak az egyike például a Karlovy Vary Filmfesztivál, amelynek során szakmai kapcsolatok építésére is lehetőség nyílt a külföldi hallgatókkal közösen tartott workshopok segítségével. Emellett az egyetem oktatói és munkatársai számára is nyitott a program, külföldi kutatásokat, képzéseket és más szakmai látogatásokat biztosítva a jelentkezőknek.

A nemzetközi kapcsolatok bővítését is segítette ez a program?

A Pannónia Ösztöndíjprogram lehetőséget adott arra, hogy tovább erősítsük meglévő bilaterális kapcsolatainkat, valamint, hogy új partnerekkel is megállapodásokat köthessünk. Kiemelkedő együttműködések jöttek létre angol és francia, valamint a kolozsvári és a marosvásárhelyi művészeti egyetemekkel, illetve olyan nemzetközi színházi társulatokkal, amelyek egyedi lehetőségeket biztosítanak hallgatóinknak.

Oktatóink külföldi szakmai programjaik során értékes kapcsolatokat építenek ki, emellett létrejönnek olyan együttműködések is, melyeknek további hozadéka a hallgatók mobilitási lehetőségeinek bővülése.

Melyek a legnépszerűbb mobilitási formák a hallgatók és az oktatók körében?

A hallgatók körében a rövid távú szakmai utak és fesztivállátogatások a legnépszerűbbek, mivel ezek gyorsan beilleszthetők a tanulmányaikba, ugyanakkor komoly fejlődési lehetőséget biztosítanak szakmailag. Népszerűek ugyanakkor a szakmai gyakorlatok is, jellemzően az abszolutórium utáni évben. Az oktatók és munkatársak különösen azokat a képzéseket, kutatási mobilitásokat, illetve workshopokat részesítik előnyben, amelyek segítik a szakmai fejlődésüket és az egyetem nemzetközi jelenlétének erősítését.

Milyen jövőbeli tervek vannak a Pannónia Ösztöndíjprogrammal kapcsolatban?

Célunk, hogy a jövőben tovább növeljük a mobilitások számát, valamint, hogy olyan programokat is bevezessünk, amelyek segítik a külföldön szerzett tapasztalatok beépítését az egyetemi oktatásba. Emellett az SZFE egyre növekvő nemzetközi jelenlétét is erősíteni szeretnénk olyan saját szervezésű ilyen irányú eseményekkel, mint az idén induló, több országra kiterjedő egyetemi filmfesztiválunk. Bízunk benne, hogy ezek a kezdeményezések tovább erősítik egyetemünk nemzetközi szerepét, valamint, hogy lehetőséget biztosítanak a hallgatóknak, az oktatóknak és más kutatóknak, hogy szélesebb körben vehessenek részt ilyen programokban. Célunk, hogy minél több hallgató élhessen a mobilitási lehetőségekkel és olyan szakmai élményeket szerezhessenek, amelyek hosszútávon is hozzájárulnak szakmai fejlődésükhöz.

A program iránt érdeklődők kérdéseit várjuk az erasmus@szfe.hu címen.

A programról a Pannónia Ösztöndíjprogram aloldalán található bővebb információ.

Egyéb hírek

Elindult a Nemzetközi Színházi Műhely Sopronban - Hat ország fiatal művészei dolgoznak együtt az alkotótáborban

A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.

„Nem adom tovább” – Női sorsok és családi örökségek Hevesi Fanni rendezésében

Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.

Nemzetközi Színházi Műhelyt szervez az SZFE, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem

A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.

Múzeumszínház Esztergomban a Múzeumok Éjszakáján

A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.

Meghívó Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.

Négy díjat is elhoztak az SZFE alkotói a Magyar Mozgókép Fesztiválról

A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.

Két oktatónk is átvehette a Magyar Filmakadémia életműdíját a MOZ.GO - Magyar Mozgókép Fesztiválon

Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.

Elindult az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál

Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020