Oravecz Adrienn elsőéves látványtervező hallgatónk rendhagyó felkérésnek tett eleget: jelmezt tervezett a 33. Kék Madár Fesztivál számára, amely beteg gyermekek gyógykezelésére gyűjt adományokat. A felkérés körülményeiről és a fesztivál tapasztalatairól beszélgettünk vele.
Hogyan talált meg ez a lehetőség?
Az egyetem karrierirodájának vezetője, Wild Mónika keresett meg azzal a kérdéssel, lenne-e kedvem jelmezt tervezni egy rendezvényre. Őszintén meglepett a felkérés, hiszen alapvetően díszlettervezéssel foglalkozom, ugyanakkor mindig örömmel vállalok kihívást jelentő jelmeztervezési feladatokat is.
Mit érdemes tudni a Kék Madár Fesztiválról?
A fesztivált Kalocsán rendezik meg minden évben, és a tizenhatezres lakosságú kisváros zenei életének kiemelkedő eseménye ez a háromnapos programsorozat. A sokszínű programkínálat kiállításokat, hangversenyeket, kézműves vásárt és mesekoncertet is tartalmaz, elsősorban a legfiatalabb korosztály számára. Maga a Kék Madár Alapítvány a súlyosan és tartósan beteg gyermekek gyógykezelését, illetve rehabilitációját támogatja, ennek érdekében idén először hirdetett kreatív pályázatot a gyermekek számára, akik rajzaikkal jelentkezhettek. A zsűri által kiválasztott legszebb alkotásokból kitűzők készültek, amelyek megvásárlásával bárki hozzájárulhatott a gyógykezelésükhöz.
Milyen jelmezt kellett tervezni?
A feladatom az volt, hogy egy olyan jelmezt tervezzek, amely egyszerre alkalmas elegáns eseményeken való megjelenésre és kötetlenebb, hétköznapibb programokra is. Ennek megfelelően kétféle verzió készült: egy könnyed, de elegáns tüllszoknyás változat, illetve egy vagányabb, széles szárú farmernadrágból álló összeállítás. A jelmez része volt egy madármaszk és egy szárny is. A kész jelmezt egy önkéntes gyermek viselte, aki a Kék Madár Fesztivál különböző eseményein és programjain jelent meg benne. A cél az volt, hogy a fesztivál jelképes madara barátságos és játékos megjelenésével megszólítsa a gyerekeket, és ösztönözze őket arra, hogy szívesen fotózkodjanak vele, ezzel is erősítve a rendezvényhez való személyes kötődést.
Volt segítséged a kivitelezésben?
Szerencsére az egyetem elhivatott varrónői, akik rendszeresen segítik az SZFE hallgatóit, örömmel vállalták a jelmez elkészítését. Pandur Eszter segítségét külön köszönöm. Készült egy maszk és egy több elemből álló jelmez is, amelynek két változatát hoztuk létre: egy trapézhatású, farmernadrággal kombinált, fesztiválokon is viselhető vagányabb verziót, valamint egy tüllszoknyás összeállítást, amely templomi koncertekhez is megfelelőnek bizonyult. A felső rész harang ujjú ing formáját öltötte, merész ezüst cipzárral kiegészítve, ami modern, lendületes hatást eredményezett.
Mi jelentette a legnagyobb kihívást a projekt során?
A fejdísz és a maszk kivitelezése volt a legnagyobb kihívás, mivel könnyűnek kellett lennie, hogy a nyári melegben is kényelmesen viselhető legyen, ugyanakkor esztétikus megjelenést is biztosítson. A jelmezes próbákat körülbelül egy hónapos előkészítést követően kezdtük el, majd két héttel később egy kalocsai szobrász is csatlakozott a munkához, aki a maszk megalkotásában nyújtott segítséget. A jelmezt mutatós kék tollakkal és ugyancsak kék, kifejező szemekkel díszítettük, a fesztivál során pedig több alkalommal is sikerrel szerepelt.
Az SZFE két hallgatója, Balogh Benjámin és Czene-Polgár Donát egy önálló projekt megvalósításába kezdett, amely a Z generációs alkotókat állítja a középpontba. A kezdeményezés párbeszédet teremt nemcsak a művészeti ágak, hanem generációk között is – és talán közelebb visz annak megértéséhez, hogyan gondolkodnak ma a legfiatalabb alkotók a világról. Az SZFE Szakkollégium támogatásával futó projekt ötletgazdáival a megvalósulás második fázisában beszélgettünk eddigi tapasztalataikról és a lehetséges végkifejletről.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem másodéves színészhallgatói nagy sikerrel mutatták be vizsgaelőadásukat az Avignoni Fesztivál OFF programjában. A produkció a Szegedi Pinceszínház ajánlására jutott el a nemzetközi eseményre, ahol a fiatal művészek az európai kortárs színház egyik legfontosabb fórumán szerezhettek értékes szakmai tapasztalatokat.
Egy nagyszabású külföldi turné, Az átváltozás bemutatója és egy sikeres, de egyben megterhelő felvételi időszak – Herczeg Tamásnak, a Színházművészeti Intézet vezetőjének nem kevés elfoglaltságot hozott az elmúlt pár hónap és a kihívásokból a továbbiakban sem lesz hiány. Szeptembertől az elsőéves drámajátékosok osztályvezetője lesz, majd januártól a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója. A felvételin tapasztaltakról, a színészoktatás helyzetéről és az alkotói pályájának alakulásáról is beszélgettünk.
Negyedik alkalommal szervezte meg az Educatio+ Konferenciát a HÖOK (Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) 2025. július 9-én, Kápolnásnyéken, ahol egyetemünket a Karrieriroda és diáktanácsadó vezetője, Wild Mónika képviselte a fiatalok és a kultúra kapcsolatát boncolgató kerekasztal-beszélgetésen.
A fennállásának 160. évfordulóját ünneplő Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. július 15-én tartotta tanévzáróval egybekötött diplomaátadó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A kiemelkedően sikeres 2024/2025-ös tanév végén 185 hallgató fejezte be tanulmányait és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek.
Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.