Ács Vanessza, az SZFE harmadéves televíziós műsorszerkesztő hallgatója a Pannónia Ösztöndíjprogram keretén belül két hónapot töltött egy különleges szigeten, ahol mind szakmailag, mind emberileg sokat fejlődött.
Hova jutottál el a Pannónia Ösztöndíjprogram jóvoltából?
2024-én őszén egy osztálytársammal, Lénárt Judittal együtt Tenerifén tölthettünk két csodálatos hónapot szakmai gyakorlat céljából.
Hogyan kapcsolódott az ösztöndíjprogram a tanulmányaidhoz?
A szigeten social media menedzser pozícióban dolgoztunk. Tudatosan választottam ezt a feladatot, mivel a social media képzés most már fontos részét képezi a tananyagunknak itt az SZFE-en. Lényegében egy kétszemélyes mini stábként működtünk kint az osztálytársammal és készítettük a népszerűsítő videókat a különböző közösségi oldalak számára Teneriféről.
Miért volt fontos számodra ez a szakmai gyakorlat?
Azt érzem, hogy rengeteget tudtam fejlődni a kint eltöltött két hónap alatt. A televíziós műsorkészítő szak abszolút megkívánja, hogy az ember a kamera előtt és mögött is helyt tudjon állni. Kint a szigeten mindent nekünk kellett csinálni az első folyamattól az utolsóig: először is ketten leültünk és kitaláltuk, hogy milyen videókat fogunk gyártani, utána megtartottuk a forgatási napokat, ahol egyszer egyikünk volt az operatőr, a másik a műsorvezető, majd cseréltünk. Ezek után következett az utómunka: a vágás, a fényelés, a szövegek írása a posztokhoz. Az elkészült anyagokat feltöltöttük különböző közösségi platformokra, továbbá feladatunk volt még a közösségi oldalakon található csoportok moderálása, a posztok kezelése és írása is, nagyon szerteágazó munkát láttunk el, így rengeteget tudtunk fejlődni a social media területén.
Ki szervezte meg a programot?
Az utazást és a szakmai programot teljes egészében mi szerveztük meg, a Pannónia Ösztöndíjprogram az összeget biztosította. Ez egyrészről jó volt, mert nagy szabadságot adott a helyszín és a gyakorlat kiválasztásában, másrészről komoly szervezést igényelt, amit nagyon élveztünk és sokat tanultunk belőle. Keresnünk kellett egy olyan céget, akinél eltölthettük a szakmai gyakorlatunkat. Találtunk egy magyar vállalkozást, amely apartmanok üzemeltetésével foglalkozik Tenerifén és szükségük volt tartalomkészítőkre. Az ösztöndíjból fedeztük a szállás, az utazás és a kint tartózkodás költségét, ezt az összeget minimálisan kellett kiegészítenünk saját keretből. Rengeteg váratlan helyzet adódott a két hónap alatt, amit meg kellett oldanunk úgy, hogy spanyolul nem is beszéltünk.
Miért ajánlod a Pannónia Ösztöndíjprogramot más hallgatóknak?
A szakmai fejlődésen túl azért is ajánlom ezt a programot, mert nagyfokú önállóságra nevelt, mind szakmailag, mind magánéletileg. Már rögtön az érkezésünkkor előállt egy helyzet, amit nehezen, de meg tudtam oldani: leszálltam a gépről és nagyon fájt a szemem, bementem a patikába gyógyszert kérni, ott szembesültem vele, hogy nem nagyon beszélnek angolul, én pedig nem beszélek spanyolul. Végül szerencsésen megoldódott a dolog, mert nagyon kedvesek és segítőkészek voltak. Jó volt átvenni azt a nyugodtabb életstílust, amiben ők élnek. Rengeteg emberrel ismerkedtünk meg, két hónap alatt bejártuk a teljes szigetet, olyan helyekre is eljuthattunk, ahova turistaként nincs lehetőséged. Nekem is mindig azt mondták korábban, hogy ha van egy ilyen ösztöndíjprogram, akkor élni kell a lehetőséggel. Most, hogy részt vettem a Pannónia Ösztöndíjprogramban bátran mondhatom, hogy ez egy szuper lehetőség, rengeteget lehet fejlődni, ajánlom mindenkinek, hogy próbálja ki, nem fog csalódni.
Pannónia Ösztöndíjprogram
A Pannónia Ösztöndíjprogram az egyetemek hallgatói, oktatói és munkatársai számára biztosít mobilitási lehetőséget arra, hogy támogatott keretek között tanuljanak, kutassanak, oktassanak, vagy szakmai gyakorlatot teljesítsenek külföldön. Az elmúlt időszakban az SZFE-n több mint 150 mobilitás valósult meg, a program pedig rugalmas, az egyetem művészeti képzéséhez igazított kereteket biztosít.
További részletek az ösztöndíjprogramról és jelentkezés az alábbi oldalon:
A fennállásának 160. évfordulóját ünneplő Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. július 15-én tartotta tanévzáróval egybekötött diplomaátadó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A kiemelkedően sikeres 2024/2025-ös tanév végén 185 hallgató fejezte be tanulmányait és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek.
Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.