A doktori hallgatók időről időre műhelykonferencián mutatják be tudományos és művészeti munkájukat. A doktori hallgatói önkormányzat (DÖK) javaslatára 2024. május 22-én Reflektor néven és szélesebb tematikával újult meg a rendezvény.
Bevezetésként Feljönni a víz alól címmel Koltai Lajos, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett Kossuth- és Balázs Béla-díjas operatőr, rendező mesélt életéről: a véletlenről, hogy 3 éves korában életben maradt, és örökre belé vésődött egy tiszai kép; a meghatározó találkozásokról és filmekről, valamint arról, ha egy filmből legalább egy kép mélyen belénk ég, akkor jó a film.
Az I—IV. éves doktoranduszok részben saját doktori témájukból, részben a kutatásukhoz kapcsolódó egyéb témából tartottak előadást. Kocsányi András a mozgóképes szatírákban vizsgálta a bahtyini karneválelméletet, de a humor előjött Csoma Sándor előadásában is: az interkulturális kommunikáció segítségével arra keresett választ, hogy az egyik filmjében kimondottan humorosnak szánt, és nálunk humorosnak is fogadott jelenetet külföldi nézők miért nem értették. Filmes témában volt még filmelemzés (Táborosi András a Salome című kisjátékfilmről, Török Katalin a Swarovski-márka reklámfilmjéről tartott előadást). Mózes Gergely az archív anyagoknak a dokumentumfilmekben való felhasználásáról beszélt (szimpla átvétel, restaurált-digitalizált, remediatizált átvétel, performatív átvétel). Molvay Norbert a filmdialógusok szerkezetéről, Paréjné Czoborzy Tamara a filmipari vállalatok marketingjéről adott elő.
Cserhalmi Sára az 1920-as évek női szereplehetőségeit, Táborosi Margaréta a Kárpát-medencei színészképző egyetemek működését mutatta be.
A művészetelméleti és színháztudományi előadások között szó esett az alkalmazott színházi gyakorlat és a gyógyítás kapcsolatáról (Szántó Száva bemutatója Jodorowsky módszere kapcsán), Viripajev magyar színházi adaptációinak szemiotikájáról (Tölli Szofia), valamint helyi színházi kezdeményezésekről. Emellett olyan törekvésekről is, mint Pintér-Németh Géza közösségi művészeti programja Szalatnakon, az esztergomi Babits-színház turizmusélénkítő művészeti rendezvényei (Kaj Ádám János), valamint Drahos Evelin társadalmi jelenségekre reflektáló kortárs magyar zenei missziója.
A szekcióvezetők, Káel Csaba, Kékesi Attila, Sepsi Enikő, Kiss B. Attila és Hegedűs D. Géza értékelték az előadásokat és további gondolatokkal látták el az előadókat.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.