Két szakkollégiumi hallgató is díjazott lett az OTDK-n

május 13., kedd 11:00
Share

A Színház- és Filmművészeti Egyetem tudományos élete az elmúlt időszakban látványosan megerősödött: egyre több hallgató vállalkozik önálló kutatómunkára és mind több tudományos eredmény mutatkozik meg országos fórumokon is. E folyamatot a Doktori Iskola mellett a nemrég alapított SZFE Szakkollégium is támogatja, amely közösségi és szakmai műhelyként is segíti a hallgatók elmélyülését a kutatási témájukban.

A 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Művészeti és Művészettudományi Szekciójában, amelynek idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont, az SZFE 24 hallgatója vett részt. A tíz díjazott pályamunka közül több is a szakkollégiumi tagok nevéhez fűződik – ami jól mutatja: az újonnan szerveződő szellemi műhely mára nemcsak inspiratív közösség, hanem olyan szakmai közeg is, amely hátteret teremt a hallgatók számára ahhoz, hogy elmélyülhessenek kutatásaikban, és egymástól is tanulhassanak.

A szakkollégium szerepéről és az OTDK-felkészülés tapasztalatairól két díjazott hallgatót, Fejes Szabolcsot és Kovács Zsófiát kérdeztük.

Fejes Szabolcs, negyedéves rendező szakos hallgató (SISZMI), aki emellett a Szakkollégium elnökségi tagja is, a Színpadi előadás tagozat I. helyezettje lett Bánk bán című báboperájával, témavezetője dr. habil. Bodolay Géza volt.

„Az OTDK-n való részvétel számomra egyszerre volt izgalmas szakmai kihívás és különleges tanulási folyamat. A szakkollégium ebben kulcsszerepet játszott. Hátteret és plusz erőforrást biztosít azoknak a diákoknak, akik a kötelező elfoglaltságaikon felül plusz energiát tudnak befektetni a munkáikba. A műhelyalkalmak során folyamatosan lehetőségem volt visszajelzést kapni, ami nagyban hozzájárult a koncepció formálásához. A szakkollégiumi közeg nemcsak intellektuálisan inspiráló, hanem emberileg is rendkívül támogató: az, ahogy a társaimmal kölcsönösen segítettük egymást, megosztottuk a tapasztalatainkat, motivációt adott a nehezebb időszakokban is. Emellett külön szeretném kiemelni az oktatók és a témavezetők nyitottságát és elkötelezett segítségét, akik a felkészülés minden szakaszában támogattak minket.”

 

Kovács Zsófia, másodéves dramaturg hallgató (NADEI) a Színpadi alkotás tagozat II. helyezését szerezte meg Bezárva című írásával, témavezetője dr. habil. Smid Róbert volt.

„Számomra azért volt fontos az OTDK, mert adott egy célt és egy határidőt. Nagyon nehéz megtalálni a megfelelő időintervallumot, amikor az ember le tud ülni és szabadon írhat. Az OTDK-nak köszönhetően „muszáj” voltam időt találni, ez pedig sokat segített, hogy kiírjam magamból azt, ami megfogalmazódott bennem a körülöttem lévő világról. A szakkollégiumi gyűléseken szerencsére nagyon sokféle diák van, mindenkit más érdekel a szakmából és a világból is, így tudunk egymástól tanulni, egymás gondolatai által fejlődni. Mindenkinek van saját projektje, amiket közösen fejlesztünk, ezek megvalósításában is sokat segít a szakkollégium.”

 

Kiss Domonkos Márk, az SZFE Szakkollégium vezetője a hallgatók eredményei kapcsán úgy fogalmazott: a szakkollégium fő célja, hogy lehetőséget biztosítson a tudományos érdeklődésű hallgatók számára az elmélyülésre és a szakmai önállósodás első lépéseinek megtételére.

„Az elmúlt évben több tagunk is sikeresen szerepelt tudományos diákköri konferenciákon. Célunk, hogy a szakkollégium tagjai közül a jövőben egyre többen döntsenek a doktori képzés mellett. A szakkollégium olyan fórum kíván lenni, ahol a hallgatók egymástól is tanulva kapnak támogatást kutatásaikhoz, és érdemi párbeszédet folytathatnak választott témáikról” – mondta.

A 2025/26-os tanévre május 25-ig lehet jelentkezni! Bővebb tájékoztató a felvételi eljárásról az alábbi oldalon található:

Egyéb hírek

„Nem adom tovább” – Női sorsok és családi örökségek Hevesi Fanni rendezésében

Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.

Nemzetközi Színházi Műhelyt szervez az SZFE, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem

A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.

Múzeumszínház Esztergomban a Múzeumok Éjszakáján

A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.

Meghívó Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.

Négy díjat is elhoztak az SZFE alkotói a Magyar Mozgókép Fesztiválról

A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.

Két oktatónk is átvehette a Magyar Filmakadémia életműdíját a MOZ.GO - Magyar Mozgókép Fesztiválon

Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.

Elindult az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál

Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.

A pásttól a Magyar Mozgókép Fesztiválig – beszélgetés Kotsis Gergellyel, a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős filmrendező hallgatójával

Kotsis Gergely vizsgafilmje, a Ha átkelsz majd a nagy hegyen bekerült az idei MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál versenyprogramjába, és három kategóriában is jelölést kapott a Magyar Mozgókép Díjakra: a legjobb kisjátékfilm, a legjobb férfi főszereplő és a legjobb férfi mellékszereplő kategóriájában. A rendezővel többek között arról beszélgettünk, mit jelentett számára filmre vinni saját forgatókönyvét, valamint, hogy milyen érzés olyan mesterek tanítványának lenni, mint Koltai Lajos és Novák Emil.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020