A Színház- és Filmművészeti Egyetem tudományos élete az elmúlt időszakban látványosan megerősödött: egyre több hallgató vállalkozik önálló kutatómunkára és mind több tudományos eredmény mutatkozik meg országos fórumokon is. E folyamatot a Doktori Iskola mellett a nemrég alapított SZFE Szakkollégium is támogatja, amely közösségi és szakmai műhelyként is segíti a hallgatók elmélyülését a kutatási témájukban.
A 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Művészeti és Művészettudományi Szekciójában, amelynek idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont, az SZFE 24 hallgatója vett részt. A tíz díjazott pályamunka közül több is a szakkollégiumi tagok nevéhez fűződik – ami jól mutatja: az újonnan szerveződő szellemi műhely mára nemcsak inspiratív közösség, hanem olyan szakmai közeg is, amely hátteret teremt a hallgatók számára ahhoz, hogy elmélyülhessenek kutatásaikban, és egymástól is tanulhassanak.
A szakkollégium szerepéről és az OTDK-felkészülés tapasztalatairól két díjazott hallgatót, Fejes Szabolcsot és Kovács Zsófiát kérdeztük.
Fejes Szabolcs, negyedéves rendező szakos hallgató (SISZMI), aki emellett a Szakkollégium elnökségi tagja is, a Színpadi előadás tagozat I. helyezettje lett Bánk bán című báboperájával, témavezetője dr. habil. Bodolay Géza volt.
„Az OTDK-n való részvétel számomra egyszerre volt izgalmas szakmai kihívás és különleges tanulási folyamat. A szakkollégium ebben kulcsszerepet játszott. Hátteret és plusz erőforrást biztosít azoknak a diákoknak, akik a kötelező elfoglaltságaikon felül plusz energiát tudnak befektetni a munkáikba. A műhelyalkalmak során folyamatosan lehetőségem volt visszajelzést kapni, ami nagyban hozzájárult a koncepció formálásához. A szakkollégiumi közeg nemcsak intellektuálisan inspiráló, hanem emberileg is rendkívül támogató: az, ahogy a társaimmal kölcsönösen segítettük egymást, megosztottuk a tapasztalatainkat, motivációt adott a nehezebb időszakokban is. Emellett külön szeretném kiemelni az oktatók és a témavezetők nyitottságát és elkötelezett segítségét, akik a felkészülés minden szakaszában támogattak minket.”
Kovács Zsófia, másodéves dramaturg hallgató (NADEI) a Színpadi alkotás tagozat II. helyezését szerezte meg Bezárva című írásával, témavezetője dr. habil. Smid Róbert volt.
„Számomra azért volt fontos az OTDK, mert adott egy célt és egy határidőt. Nagyon nehéz megtalálni a megfelelő időintervallumot, amikor az ember le tud ülni és szabadon írhat. Az OTDK-nak köszönhetően „muszáj” voltam időt találni, ez pedig sokat segített, hogy kiírjam magamból azt, ami megfogalmazódott bennem a körülöttem lévő világról. A szakkollégiumi gyűléseken szerencsére nagyon sokféle diák van, mindenkit más érdekel a szakmából és a világból is, így tudunk egymástól tanulni, egymás gondolatai által fejlődni. Mindenkinek van saját projektje, amiket közösen fejlesztünk, ezek megvalósításában is sokat segít a szakkollégium.”
Kiss Domonkos Márk, az SZFE Szakkollégium vezetője a hallgatók eredményei kapcsán úgy fogalmazott: a szakkollégium fő célja, hogy lehetőséget biztosítson a tudományos érdeklődésű hallgatók számára az elmélyülésre és a szakmai önállósodás első lépéseinek megtételére.
„Az elmúlt évben több tagunk is sikeresen szerepelt tudományos diákköri konferenciákon. Célunk, hogy a szakkollégium tagjai közül a jövőben egyre többen döntsenek a doktori képzés mellett. A szakkollégium olyan fórum kíván lenni, ahol a hallgatók egymástól is tanulva kapnak támogatást kutatásaikhoz, és érdemi párbeszédet folytathatnak választott témáikról” – mondta.
A 2025/26-os tanévre május 25-ig lehet jelentkezni! Bővebb tájékoztató a felvételi eljárásról az alábbi oldalon található:
Lukács Ádám, a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős prózai színművész hallgatója gyerekkora óta él-hal a színházért. Az SZFE-n töltött évek során nemcsak technikai tudást, hanem mélyebb alkotói szemléletet is elsajátított, mesterei – Hegedűs D. Géza és ifj. Vidnyánszky Attila – példáján keresztül. Az interjúban szó esik a megfelelési kényszer leküzdéséről, az első évad kihívásairól, valamint arról is, hogyan vált a színészet mellett a rendezés is az önkifejezés egyik útjává.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói az EKÖP Konferencia 2025 elnevezésű szakmai eseményen mutatják be az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) pályázatára készült munkáikat. A konferencia időpontja 2025. május 30., helyszíne pedig az SZFE Mészáros utcai kampusza lesz.
Az idei, rekordszámú nevezést hozó Savaria Filmszemlén az SZFE több programban is képviseltette magát: az Agora Savaria Filmszínházban Novák Emil kurálásában nyílt meg egy Törőcsik Mari életét bemutató fotókiállítás, valamint Maruszki Balázs és Szekeres Csaba vezetésével interaktív filmes workshopot rendeztek középiskolásoknak. Emellett a 12. Savaria Filmszemle egyik életműdíját egyetemünk oktatója, Koltai Lajos kapta.
Az SZFE III. éves film- és televíziórendező osztálya bemutatja a Csokonai 250 emlékévre készült videóklippjeiket. Osztályvezető tanár: Zilahy Tamás és Káel Csaba. A vetítés időpontja május 13., 13 óra, helyszíne pedig a Hevesi terem (1088 Budapest, Rákóczi út 21.) lesz.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem tavaly januárban indított együttműködése új szakaszba lép: a három intézmény vezetői 2025. május 8-án határozatlan időre szóló megállapodást írtak alá, folytatva és megerősítve a korábbi, egyéves időtartamra kötött szakmai partnerséget.
Mintegy száz magyar filmet vetítenek az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban. Az SZFE vizsgafilmjei idén is helyet kaptak a fesztivál programjában. Az egyetem vetítésein június 19-21. között vehetnek részt az érdeklődők Veszprémben, az Expressóban és a Foton Audiovizuális Centrumban.
Egyetemünk ismét egy nemzetközi rangú alkotót látott vendégül: Valère Novarina, a kortárs francia színház meghatározó írója, rendezője és képzőművésze érkezett hozzánk a Doktori Iskola szervezésében. A látogatás során előadás, többnapos, zártkörű workshop és a Nemzeti Színházban bemutatott, zenével és filmetűdökkel kísért felolvasószínházi performansz keretében találkozhatott vele a szakmai közönség és a hallgatóság.
2025-ben a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának programjában 19 versenyelőadást láthat majd a közönség június 20–28. között. A fesztivál szakmai zsűrijében nagy büszkeségünkre másodéves dramaturghallgatónk, Kiss Anna is helyet kapott.