A szakmai gyakorlat az egyik legizgalmasabb része a képzésnek! Ilyenkor próbálhatod ki magad először élesben a választott szakmádban, építhetsz értékes szakmai kapcsolatokat, és sokan már ekkor megtalálják későbbi munkahelyüket. Nézzük meg szakonként, milyen lehetőségek várnak rád!
NADEI – Drámainstruktor szak gyakorlati órái
A nappali tagozatos drámainstruktor szakon 195 óra szakmai gyakorlatot szerezhetsz. Ha az új színjátékos vagy rendezői specializáción tanulsz, akkor 97 órád lesz erre a hatodik félévben.
Dramaturg szakon 520 óra szakmai gyakorlatra van lehetőséged az osztatlan képzés utolsó éveiben (7., 8., 9., és 10. félév).
Színház- és filmművészeti tanárszak – Nappali és levelező tagozat
A második félévben 50 óra összefüggő gyakorlatot teljesíthetsz. Fontos tudnod, hogy ezt köznevelési vagy felnőttképzést folytató intézményekben végezheted, amelyekkel az Egyetem együttműködési megállapodást kötött.
ZSVMMI – Televíziós műsorkészítő és filmes mesterszak
Alapszakos televíziós műsorkészítők
A 2023/24-es tanévtől 140 órás szakmai gyakorlatra van lehetőséged. Ha most harmadéves vagy (2022/23), akkor 130 óra áll rendelkezésedre. Az 5. félév ideális a gyakorlat teljesítésére, de rugalmasan beoszthatod az abszolválásig, akár több helyszínen is. A teljes idejű alapképzésben egy összefüggő félév alatt 560 órát szerezhetsz, és minden 140 óráért 10 kredit jár.
Filmes mesterszak specializációk:
Filmrendező művész MA: Négy hetes szakmai gyakorlatot szerezhetsz nagyjátékfilmes környezetben (78 óra, 4 kredit)
Filmoperatőr művész MA: Legalább 91 órás összefüggő szakmai gyakorlatod lehet (7 kredit), beleértve az operatőri munkát, vizsgafilmek forgatását, utómunkálatokat, és részt vehetsz hazai és nemzetközi szakmai eseményeken
Látványtervező művész MA: Két egyhetes művésztelepi gyakorlatot és hat hetes külső gyakorlatot szerezhetsz (2×52 óra, 6 kredit)
Forgatókönyvíró MA: 120 órás gyakorlatot szerezhetsz (8 kredit) produceri irodáknál vagy filmgyártó cégeknél
Second Unit MA: 26 órás szakmai tapasztalatot gyűjthetsz (2 kredit) játékfilmes vagy tévéfilmes környezetben
Dokumentumfilm-rendező művész MA: Gyakorlati tapasztalatot szerezhetsz a filmkészítés minden területén, és részt vehetsz hazai és nemzetközi fesztiválokon, workshopokon
SISZMI – Rendezőasszisztens és színművész szak
Rendezőasszisztensként 280 órás szakmai gyakorlat során ismerheted meg a szakma minden részletét. Színművészként 208 órás gyakorlati időszak vár rád, ahol értékes színházi tapasztalatokat szerezhetsz. A színházrendező szakon az utolsó két félévben összesen 234 órád (91+143) lesz a gyakorlatra.
Jó tudni!
A szakmai gyakorlat remek lehetőség, hogy kipróbáld magad a választott területeden és szakmai kapcsolatokat építs. Ha segítségre van szükséged a gyakorlati hely kiválasztásában, keresd a Karrierirodát! A honlapon rendszeresen frissítjük a listát az aktuális lehetőségekről.
Sok sikert és jó gyakorlatot mindenkinek!
A Bodolay Géza Jászai Mari-díjas, érdemes művész, színházi rendező, egyetemünk oktatója által vezetett Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Bűvészinasok című tárlata nyerte el idén az Év Kiállítása díjat, amelyet kedden adtak át Budapesten, a Hagyományok Házában.
Egy bábelőadás nem feltétlenül móka és kacagás. A betegség, a halál és a gyász olyan tabu témák, amelyekről Kiss Dorina, harmadéves bábrendező szakos hallgató „Édesanyám, édesanyám” című bábelőadása érzékeny és elgondolkodtató perspektívát nyújt. Az előadást nemrég gyerekközönség előtt is bemutatták.
Az SZFE film- és televíziórendező BA III. évfolyama és a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyama bemutatja tavaszi vizsgafilmjeit. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja november 22-e, 18 óra. A Díszteremben a film- és televíziórendező BA III. évfolyam rövidfilmjei kerülnek vászonra, a Csortos teremben pedig a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyamának kisfilmjei láthatóak majd.
A Déryné program részeként indult KultUp alprogram sikerrel válaszol erre a kihívásra: az ország középiskoláit járva a diákok körében is népszerű színházi és művészeti témanapokat tart, amelyhez az elmúlt napokban két helyszínen mi is csatlakoztunk.
Szomorúan értesültünk róla, hogy Tatár Eszter Jászai Mari-díjas rendező, egyetemünk egykori hallgatója elhunyt. Az 1954-ben végzett, sokoldalú színházi szakember alig három hónapja vette át SZFE-s rubindiplomáját.
Egyetemünk 2024. november 29-én (pénteken) a Mészáros utcai oktatási épület 2. emeleti tárgyalótermében tartja Tudományos Diákköri Konferenciáját, amelyre az egyetemi kurzusokon kívül készült műalkotásaikkal és elméleti dolgozataikkal jelentkezhettek mindhárom intézetünk hallgatói. A filmes szekció 09:00 órakor, a színházművészeti szekció 14:00 órakor kezdődik.
Átadták a legjobb operatőröknek járó Kovács László-Zsigmond Vilmos Operatőr Díjakat Budapesten, a Pesti Vigadóban. Nagy örömmel számolunk be róla, hogy a Diákfilm kategória győztese idén Zsoldos Balázs, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatója lett!
Boda Ábel egyszerre egyetemi hallgató és már diplomás alkotó, aki televíziós és dramaturgi tanulmányait ötvözve sajátos szemlélettel építi színházi karrierjét. Gyerekkori vonzalma a színház világa iránt már 17 éves korában megerősödött egy megrázó előadás hatására, azóta pedig saját művein keresztül szeretné feltárni az emberi kapcsolatok mélységeit és a társadalom működését. Legújabb darabját, a Gyászjelentés című komédiát a Magyar Színházban mutatta be októberben.