A szakmai gyakorlat az egyik legizgalmasabb része a képzésnek! Ilyenkor próbálhatod ki magad először élesben a választott szakmádban, építhetsz értékes szakmai kapcsolatokat, és sokan már ekkor megtalálják későbbi munkahelyüket. Nézzük meg szakonként, milyen lehetőségek várnak rád!
NADEI – Drámainstruktor szak gyakorlati órái
A nappali tagozatos drámainstruktor szakon 195 óra szakmai gyakorlatot szerezhetsz. Ha az új színjátékos vagy rendezői specializáción tanulsz, akkor 97 órád lesz erre a hatodik félévben.
Dramaturg szakon 520 óra szakmai gyakorlatra van lehetőséged az osztatlan képzés utolsó éveiben (7., 8., 9., és 10. félév).
Színház- és filmművészeti tanárszak – Nappali és levelező tagozat
A második félévben 50 óra összefüggő gyakorlatot teljesíthetsz. Fontos tudnod, hogy ezt köznevelési vagy felnőttképzést folytató intézményekben végezheted, amelyekkel az Egyetem együttműködési megállapodást kötött.
ZSVMMI – Televíziós műsorkészítő és filmes mesterszak
Alapszakos televíziós műsorkészítők
A 2023/24-es tanévtől 140 órás szakmai gyakorlatra van lehetőséged. Ha most harmadéves vagy (2022/23), akkor 130 óra áll rendelkezésedre. Az 5. félév ideális a gyakorlat teljesítésére, de rugalmasan beoszthatod az abszolválásig, akár több helyszínen is. A teljes idejű alapképzésben egy összefüggő félév alatt 560 órát szerezhetsz, és minden 140 óráért 10 kredit jár.
Filmes mesterszak specializációk:
Filmrendező művész MA: Négy hetes szakmai gyakorlatot szerezhetsz nagyjátékfilmes környezetben (78 óra, 4 kredit)
Filmoperatőr művész MA: Legalább 91 órás összefüggő szakmai gyakorlatod lehet (7 kredit), beleértve az operatőri munkát, vizsgafilmek forgatását, utómunkálatokat, és részt vehetsz hazai és nemzetközi szakmai eseményeken
Látványtervező művész MA: Két egyhetes művésztelepi gyakorlatot és hat hetes külső gyakorlatot szerezhetsz (2×52 óra, 6 kredit)
Forgatókönyvíró MA: 120 órás gyakorlatot szerezhetsz (8 kredit) produceri irodáknál vagy filmgyártó cégeknél
Second Unit MA: 26 órás szakmai tapasztalatot gyűjthetsz (2 kredit) játékfilmes vagy tévéfilmes környezetben
Dokumentumfilm-rendező művész MA: Gyakorlati tapasztalatot szerezhetsz a filmkészítés minden területén, és részt vehetsz hazai és nemzetközi fesztiválokon, workshopokon
SISZMI – Rendezőasszisztens és színművész szak
Rendezőasszisztensként 280 órás szakmai gyakorlat során ismerheted meg a szakma minden részletét. Színművészként 208 órás gyakorlati időszak vár rád, ahol értékes színházi tapasztalatokat szerezhetsz. A színházrendező szakon az utolsó két félévben összesen 234 órád (91+143) lesz a gyakorlatra.
Jó tudni!
A szakmai gyakorlat remek lehetőség, hogy kipróbáld magad a választott területeden és szakmai kapcsolatokat építs. Ha segítségre van szükséged a gyakorlati hely kiválasztásában, keresd a Karrierirodát! A honlapon rendszeresen frissítjük a listát az aktuális lehetőségekről.
Sok sikert és jó gyakorlatot mindenkinek!
A Pécsi Nemzeti Színházban megtartották a Hazám, hazám című operabeavató ősbemutatóját. Az előadást negyedéves rendezőhallgatónk, Fejes Szabolcs állította színpadra, akivel arról is beszélgettünk, hogy miért is annyira nehéz műfaj az opera.
Hevesi Fanni: „Csodálatos érzés, ahogyan a színpadon megszületik az, ami addig a fejemben élt” – Az ötödéves fizika színházrendező szakos hallgató gondolt egy merészet és itthon elsőként vitte színre a számos díjjal elismert kortárs brit drámaíró, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című alkotását. Hevesi Fanninak nemcsak a darabválasztása bátor, a megvalósítás is: koncentrálóképességünket folyamatosan teszteli, ugyanis három generáció történetét egyidőben láthatjuk a színpadon. A rendezővel a Bethlen Téri Színházban a bemutató előtt beszélgettünk.
A kecskeméti Neumann János Egyetem adott otthont a Férfi-női futsal MEFOB 1. fordulójának, ahol két nemben összesen 6 egyetemi csapat mérte össze erejét. Az SZFE most először vett részt a megmérettetésen.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Vizkeleti Dániel DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A magyar-török kulturális kapcsolatokat felidéző T’örökségünk című novelláskötetet ünnepélyes keretek között mutatták be októberben a Műcsarnokban. A kötet öt történetét harmadéves rendező hallgatónk, Kepics Mihály és elsőéves, már turkológia szakon végzett rendező hallgatónk, Miklós-Kovács Bernát állította színpadra. A darabot most bemutatták Isztambulban is, az SZFE-vel a Madách-projekt óta szorosan együttműködő Istanbul Aydin Unvesity-n.
Az Egyetem 2024. november 29-én megtartotta Tudományos Diákköri Konferenciáját. A konferencián a délelőtti filmművészeti és a délutáni színházművészeti szekcióban 11-11 pályázati munkát mutattak be a résztvevők.
Magyarország legrangosabb tudományos diákrendezvényét, az Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK) egyetemünk két másodéves prózai színművész hallgatójának, Benyó Klárának és Balog Zsoltnak a közreműködésével készülő reklámfilm népszerűsíti, akik első alkalommal tapasztalhatták meg a professzionális filmkészítés kulisszatitkait.
Végzős hallgatónk, Pásztor Ádám főszereplésével látható a Magyar Színház Sinkovits Imre Stúdiószínpadán mesteroktatónk, Nagybaczoni Nagy Kati rendezésében a Jó estét nyár, jó estét szerelem című zenés színmű.