A szakmai gyakorlat az egyik legizgalmasabb része a képzésnek! Ilyenkor próbálhatod ki magad először élesben a választott szakmádban, építhetsz értékes szakmai kapcsolatokat, és sokan már ekkor megtalálják későbbi munkahelyüket. Nézzük meg szakonként, milyen lehetőségek várnak rád!
NADEI – Drámainstruktor szak gyakorlati órái
A nappali tagozatos drámainstruktor szakon 195 óra szakmai gyakorlatot szerezhetsz. Ha az új színjátékos vagy rendezői specializáción tanulsz, akkor 97 órád lesz erre a hatodik félévben.
Dramaturg szakon 520 óra szakmai gyakorlatra van lehetőséged az osztatlan képzés utolsó éveiben (7., 8., 9., és 10. félév).
Színház- és filmművészeti tanárszak – Nappali és levelező tagozat
A második félévben 50 óra összefüggő gyakorlatot teljesíthetsz. Fontos tudnod, hogy ezt köznevelési vagy felnőttképzést folytató intézményekben végezheted, amelyekkel az Egyetem együttműködési megállapodást kötött.
ZSVMMI – Televíziós műsorkészítő és filmes mesterszak
Alapszakos televíziós műsorkészítők
Ha most harmadéves vagy (2022/23), akkor 130 óra áll rendelkezésedre. Az 5. félév ideális a gyakorlat teljesítésére, de rugalmasan beoszthatod az abszolválásig, akár több helyszínen is. A teljes idejű alapképzésben egy összefüggő félév alatt 560 órát szerezhetsz, és minden 140 óráért 10 kredit jár.
Filmes mesterszak specializációk:
Filmrendező művész MA: Négy hetes szakmai gyakorlatot szerezhetsz nagyjátékfilmes környezetben (78 óra, 4 kredit)
Filmoperatőr művész MA: Legalább 91 órás összefüggő szakmai gyakorlatod lehet (7 kredit), beleértve az operatőri munkát, vizsgafilmek forgatását, utómunkálatokat, és részt vehetsz hazai és nemzetközi szakmai eseményeken
Látványtervező művész MA: Két egyhetes művésztelepi gyakorlatot és hat hetes külső gyakorlatot szerezhetsz (2×52 óra, 6 kredit)
Forgatókönyvíró MA: 120 órás gyakorlatot szerezhetsz (8 kredit) produceri irodáknál vagy filmgyártó cégeknél
Second Unit MA: 26 órás szakmai tapasztalatot gyűjthetsz (2 kredit) játékfilmes vagy tévéfilmes környezetben
Dokumentumfilm-rendező művész MA: Gyakorlati tapasztalatot szerezhetsz a filmkészítés minden területén, és részt vehetsz hazai és nemzetközi fesztiválokon, workshopokon
SISZMI – Rendezőasszisztens és színművész szak
Rendezőasszisztensként 280 órás szakmai gyakorlat során ismerheted meg a szakma minden részletét. Színművészként 208 órás gyakorlati időszak vár rád, ahol értékes színházi tapasztalatokat szerezhetsz. A színházrendező szakon az utolsó két félévben összesen 234 órád (91+143) lesz a gyakorlatra.
Jó tudni!
A szakmai gyakorlat remek lehetőség, hogy kipróbáld magad a választott területeden és szakmai kapcsolatokat építs. Ha segítségre van szükséged a gyakorlati hely kiválasztásában, keresd a Karrierirodát! A honlapon rendszeresen frissítjük a listát az aktuális lehetőségekről.
Sok sikert és jó gyakorlatot mindenkinek!
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem tavaly januárban indított együttműködése új szakaszba lép: a három intézmény vezetői 2025. május 8-án határozatlan időre szóló megállapodást írtak alá, folytatva és megerősítve a korábbi, egyéves időtartamra kötött szakmai partnerséget.
Mintegy száz magyar filmet vetítenek az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban. Az SZFE vizsgafilmjei idén is helyet kaptak a fesztivál programjában. Az egyetem vetítésein június 19-21. között vehetnek részt az érdeklődők Veszprémben, az Expressóban és a Foton Audiovizuális Centrumban.
Egyetemünk ismét egy nemzetközi rangú alkotót látott vendégül: Valère Novarina, a kortárs francia színház meghatározó írója, rendezője és képzőművésze érkezett hozzánk a Doktori Iskola szervezésében. A látogatás során előadás, többnapos, zártkörű workshop és a Nemzeti Színházban bemutatott, zenével és filmetűdökkel kísért felolvasószínházi performansz keretében találkozhatott vele a szakmai közönség és a hallgatóság.
2025-ben a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának programjában 19 versenyelőadást láthat majd a közönség június 20–28. között. A fesztivál szakmai zsűrijében nagy büszkeségünkre másodéves dramaturghallgatónk, Kiss Anna is helyet kapott.
Egyetemünk vendége lesz május első hetében Valère Novarina, a kortárs francia színház kiemelkedő alkotója, drámaíró, rendező, festő. Művészete Magyarországon is egyre ismertebb, számos hazai és nemzetközi bemutató, fordítás, illetve konferencia kapcsolódik életművéhez. Az SZFE Doktori Iskola meghívására érkező művésszel budapesti tartózkodása során több eseményen is találkozhat a közönség.
A 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont április 23–25. között. A rendezvény során hét helyszínen 450 pályamunkát értékelt a zsűri. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet 24 hallgató képviselte pályamunkáival, a különböző tagozatok zsűrijének munkájában pedig 6 oktatónk vett részt.
A Szenátus választott tagjainak megbízatása 2025. júniusában lejár, így 2025. május 5. és 2025. május 27. között az SZFE szenátusi választást tart. A szenátusi tag választásra jogosult három intézet (SISZMI, ZSVMI, NADEI), valamint a nem oktatói-kutatói munkavállalói kör külön-külön tartanak jelölő értekezletet, ennek megfelelően a szenátusi tagok választását megelőzően négy jelölő értekezlet megtartására kerül sor.
A felvételire jelentkezhet a Színház- és Filmművészeti Egyetem bármely BA, MA és osztatlan képzésében résztvevő és minimum egy éves aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója.