A szakmai gyakorlat az egyik legizgalmasabb része a képzésnek! Ilyenkor próbálhatod ki magad először élesben a választott szakmádban, építhetsz értékes szakmai kapcsolatokat, és sokan már ekkor megtalálják későbbi munkahelyüket. Nézzük meg szakonként, milyen lehetőségek várnak rád!
NADEI – Drámainstruktor szak gyakorlati órái
A nappali tagozatos drámainstruktor szakon 195 óra szakmai gyakorlatot szerezhetsz. Ha az új színjátékos vagy rendezői specializáción tanulsz, akkor 97 órád lesz erre a hatodik félévben.
Dramaturg szakon 520 óra szakmai gyakorlatra van lehetőséged az osztatlan képzés utolsó éveiben (7., 8., 9., és 10. félév).
Színház- és filmművészeti tanárszak – Nappali és levelező tagozat
A második félévben 50 óra összefüggő gyakorlatot teljesíthetsz. Fontos tudnod, hogy ezt köznevelési vagy felnőttképzést folytató intézményekben végezheted, amelyekkel az Egyetem együttműködési megállapodást kötött.
ZSVMMI – Televíziós műsorkészítő és filmes mesterszak
Alapszakos televíziós műsorkészítők
A 2023/24-es tanévtől 140 órás szakmai gyakorlatra van lehetőséged. Ha most harmadéves vagy (2022/23), akkor 130 óra áll rendelkezésedre. Az 5. félév ideális a gyakorlat teljesítésére, de rugalmasan beoszthatod az abszolválásig, akár több helyszínen is. A teljes idejű alapképzésben egy összefüggő félév alatt 560 órát szerezhetsz, és minden 140 óráért 10 kredit jár.
Filmes mesterszak specializációk:
Filmrendező művész MA: Négy hetes szakmai gyakorlatot szerezhetsz nagyjátékfilmes környezetben (78 óra, 4 kredit)
Filmoperatőr művész MA: Legalább 91 órás összefüggő szakmai gyakorlatod lehet (7 kredit), beleértve az operatőri munkát, vizsgafilmek forgatását, utómunkálatokat, és részt vehetsz hazai és nemzetközi szakmai eseményeken
Látványtervező művész MA: Két egyhetes művésztelepi gyakorlatot és hat hetes külső gyakorlatot szerezhetsz (2×52 óra, 6 kredit)
Forgatókönyvíró MA: 120 órás gyakorlatot szerezhetsz (8 kredit) produceri irodáknál vagy filmgyártó cégeknél
Second Unit MA: 26 órás szakmai tapasztalatot gyűjthetsz (2 kredit) játékfilmes vagy tévéfilmes környezetben
Dokumentumfilm-rendező művész MA: Gyakorlati tapasztalatot szerezhetsz a filmkészítés minden területén, és részt vehetsz hazai és nemzetközi fesztiválokon, workshopokon
SISZMI – Rendezőasszisztens és színművész szak
Rendezőasszisztensként 280 órás szakmai gyakorlat során ismerheted meg a szakma minden részletét. Színművészként 208 órás gyakorlati időszak vár rád, ahol értékes színházi tapasztalatokat szerezhetsz. A színházrendező szakon az utolsó két félévben összesen 234 órád (91+143) lesz a gyakorlatra.
Jó tudni!
A szakmai gyakorlat remek lehetőség, hogy kipróbáld magad a választott területeden és szakmai kapcsolatokat építs. Ha segítségre van szükséged a gyakorlati hely kiválasztásában, keresd a Karrierirodát! A honlapon rendszeresen frissítjük a listát az aktuális lehetőségekről.
Sok sikert és jó gyakorlatot mindenkinek!
„Nem rendezni akartam, hanem egy közös történetet megalkotni, amire mindig emlékezni fogunk” – mondja Szarvas József, a negyedéves prózai színészosztály vezetője, aki Dosztojevszkij egyik örök érvényű darabját, a Karamazov testvéreket vitte az osztállyal színpadra. Az egyik összpróbán mi is ott voltunk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Karrierirodája a művészeti tehetségek és szakmai lehetőségek közötti kapcsolat kiépítését szolgálja. Célja, hogy támogassa a hallgatók karrierépítését és elősegítsék az együttműködést a művészeti ökoszisztéma szereplőivel.
Egyetemünk impozáns standdal és izgalmas programkínálattal várta a látogatókat a január 9-11. között megrendezett felsőoktatási expón. A három nap során nemcsak képzéseinket és oktatóinkat ismerhették meg az ország minden részéről érkező érdeklődők, de kipróbálhatták magukat különböző szerepekben is: lehettek hírbemondók, bábművészek vagy előadók a színpadon.
A Budapest Bábszínház a Kulturális és Innovációs Minisztériummal és Budapest Főváros Önkormányzatával közös fenntartásban működik, a kinevezést a kulturális tárca jelentette be. Ellinger Edina bábművész, rendező 2020-ben vette át a színház vezetését Meczner Jánostól.
A magyar származású Adrien Brody főszereplésével készült, amerikai-brit-magyar koprodukcióban forgatott történelmi drámát, A brutalistát három díjjal is jutalmazták a vasárnap esti Golden Globe díjátadó gálán: a legjobb drámai film, a legjobb színész – dráma (Adrien Brody) és a legjobb rendező (Brady Corbet) kategóriákban.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem is részt vesz a 2025. január 9–11. között rendezendő Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon! Idén a “D” pavilon HF34-es számú standján találkozhatnak velünk a színházi és a filmes pálya iránt érdeklődők. Mindenkit várunk szeretettel!
Az SZFE Hevesi termében az Első hangon – Kortárs Drámafordító Kollekció című felolvasószínházi est keretében először mutatták be magyarul kortárs írónők angol nyelven írott drámaszövegeinek részleteit. Az idáig vezető útról a projektben résztvevő negyedéves dramaturghallgatókkal beszélgettünk egy-egy interjú keretében.
Az SZFE Hevesi termében az Első hangon – Kortárs Drámafordító Kollekció című felolvasószínházi est keretében először mutatták be magyarul kortárs írónők angol nyelven írott drámaszövegeinek részleteit. Az idáig vezető útról a projektben résztvevő negyedéves dramaturghallgatókkal beszélgettünk egy-egy interjú keretében.