2025-ben a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának programjában 19 versenyelőadást láthat majd a közönség június 20–28. között. A fesztivál szakmai zsűrijében nagy büszkeségünkre másodéves dramaturghallgatónk, Kiss Anna is helyet kapott.
A megtisztelő feladatról Anna így nyilatkozott nekünk:
– Tavaly volt már lehetőségem részt venni a Kisvárdai Fesztiválon, többek között Kozma Gábor és Bélai Marci színész workshopján is, így fontos élményekkel és tapasztalatokkal tértem haza.
Balogh Tibor (dramaturg, színházi szakíró, a Kisvárdai Fesztivál művészeti tanácsadója – a szerk.) később a Gyulai Várszínház fesztiválján keresett meg – egy szakmai beszélgetés után – a zsűrizéssel kapcsolatban.
Számomra Kisvárda leginkább az erdélyi színészekkel és alkotókkal való fontos találkozásokat, beszélgetéseket jelentette, valamint a közös munkában történő egymásra hangolódást az osztálytársaimmal és a szaktársaimmal. Kíváncsian várom az idei felhozatalt.
Idén Kárpátaljáról, Felvidékről, Erdélyből és Magyarországról is érkeznek előadások Kisvárdára, emellett nagy számban szerepelnek a versenyprogramban mai magyar szerzők darabjai is. A fesztiválon a versenyelőadások mellett a Kisvárdai Várszínház és Művelődési Központ Várszínházi Esték sorozatának öt darabja és egy gyerekelőadás is látható lesz.
Annán kívül a szakmai zsűri tagja lesz Almási Zsolt (tanszékvezető egyetemi docens a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen és a Magyar Shakespeare Bizottság elnöke), elnöki minőségben Balázs Zoltán (színész-rendező, a Maladype Színház alapító-igazgatója), Lőkös Ildikó (dramaturg) és Szabó Ágnes (zenetanár, a Gózon Gyula Kamaraszínház igazgatója).
Egyetemünk vendége lesz május első hetében Valère Novarina, a kortárs francia színház kiemelkedő alkotója, drámaíró, rendező, festő. Művészete Magyarországon is egyre ismertebb, számos hazai és nemzetközi bemutató, fordítás, illetve konferencia kapcsolódik életművéhez. Az SZFE Doktori Iskola meghívására érkező művésszel budapesti tartózkodása során több eseményen is találkozhat a közönség.
A 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont április 23–25. között. A rendezvény során hét helyszínen 450 pályamunkát értékelt a zsűri. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet 24 hallgató képviselte pályamunkáival, a különböző tagozatok zsűrijének munkájában pedig 6 oktatónk vett részt.
A Szenátus választott tagjainak megbízatása 2025. júniusában lejár, így 2025. május 5. és 2025. május 27. között az SZFE szenátusi választást tart. A szenátusi tag választásra jogosult három intézet (SISZMI, ZSVMI, NADEI), valamint a nem oktatói-kutatói munkavállalói kör külön-külön tartanak jelölő értekezletet, ennek megfelelően a szenátusi tagok választását megelőzően négy jelölő értekezlet megtartására kerül sor.
A felvételire jelentkezhet a Színház- és Filmművészeti Egyetem bármely BA, MA és osztatlan képzésében résztvevő és minimum egy éves aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója.
Közel 1 éve indult útjára a Pannónia Ösztöndíjprogram, amely az SZFE hallgatói, oktatói és munkatársai számára kínál nemzetközi tapasztalatszerzési lehetőségeket. Az elmúlt időszakban több mint 150 mobilitás valósult meg, a program pedig rugalmas, az egyetem művészeti képzéséhez igazított kereteket biztosít. Dr. Huszár Orsolyával, az SZFE Nemzetközi Igazgatóságának vezetőjével beszélgettünk az ösztöndíjprogram eddigi eredményeiről és a jövőbeli tervekről.
Bagó Gizella professor emerita, az SZFE művésztanára szervezésének köszönhetően immáron 43. alkalommal vehettek részt hallgatóink az egyetem dalversenyén, melyet Neményi Lili (1902–1988) operaénekesnő alapított.
Szabó Lőrinc születésének 125. évfordulója alkalmából Lázár Balázs színész, Bella István-díjas költő, a harmadéves dramaturg osztály társosztályvezetője vezényelte le a magyarországi együtt szavalás Guiness rekordjának megdöntését a költő Nyitnikék című versének részletével, a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Közép-Budai Tankerület szervezésében.
Molnár Ferenc klasszikusát, a Liliomot a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs állította színpadra a Nemzeti Színházban. A fiatal alkotó, aki korábban több vizsgaelőadásban is megmutatta rendezői gondolkodásmódját, ezúttal személyes hangvételű és a jelenhez is szorosan kapcsolódó értelmezéssel nyúlt a legendás műhöz. Az előadás kapcsán rendezői látásmódjának alakulásáról, színészi bizalomról és belső verklidallamokról beszélgettünk.