Bagó Gizella professor emerita, az SZFE művésztanára szervezésének köszönhetően immáron 43. alkalommal vehettek részt hallgatóink az egyetem dalversenyén, melyet Neményi Lili (1902–1988) operaénekesnő alapított.
A dalverseny lényegét Neményi Lili hallgatókhoz írt levelének alábbi részlete mutatja be:
„Baráti levélben mondom el, amit szeretnék. 1000 pillangókisasszony, 100 Mimi, 300 Susanna, 1000 Traviata, millió víg özvegy lehetett körülöttem, és nem irigyeltem őket soha. Életemben egyet irigyeltem: TITEKET, főiskolai hallgatókat. Én nem lehettem az…
Ott fenn a színpadon tanultam meg, munka közben a mesterséget, ami később foglalkozássá vált – de mindig fájt, hogy nem lehettem egy ifjú közösség tagja. Ezért hát most öregen, majd később a halálom után emlékképpen, de itt leszek köztetek mégis. Hogyan?…
Nádasdy Kálmánnal együtt én is szerettem és szeretem a SANZONT. Mindketten egy páratlan, nagy tehetségű nő művészetén keresztül lettünk a hívei, tolmácsolói és kissé bolondos megszállottjai ennek a nagyon nehéz, miniatűr művészetnek. Medgyaszay Vilma volt az a nagy művésznő…
Nádasdy Kálmán, ahogy a Főiskola élére került tanítványain keresztül és az Intézet kottatárának megteremtésével nemesi rangot, örökös útlevelet adott a műfajnak. E nagy életműhöz szeretnék én is kapcsolódni egy alapítvánnyal. Így fogalmaznék hivatalos fennköltséggel. Én inkább így írom le: egy kis ajándékkal… Egy vándor ezüstserleget adok az intézetnek, hogy rávéssék a minden évben megrendezett „S a n z o n v i zs g a” legjobb szereplőjének nevét – a dátummal együtt. A nyertes egy betétkönyvbe helyezett összeg évi kamatát kapja jutalmul. Ennyit adok örömmel, szívesen, hogy egy értékes műfaj a helyére kerüljön.”
A 43. dalverseny győztese, Sipos Balázs Gyula.
Neményi Lili „kis ajándékának” köszönhetően az SZFE hallgatói (a Covidot leszámítva) már 43 éve énekelnek folyamatosan a „sanzonvizsgán”. Az eseményt ma már dalversenynek hívjuk, maga a dalolás pedig két napig tart.
Az első napon klasszikus és mai francia sanzonok hangzanak el. A második napon Neményi Lili „miniatűr műfaján” kívül 20. és 21. századi magyar és külföldi zeneszerzők, irodalmi értékű szövegre komponált dalait éneklik az SZFE hallgatói.
A verseny 43 éve ad lehetőséget régi és új művek megismerésére, tanulására és folyamatos gyakorlásra a versenyig. Ebből a zenei anyagból választanak a hallgatók arra a koncertre is, melyet hagyományosan a Zene Világnapján rendezünk.
A 43. dalversenyen 2025. április 12–13-án az SZFE 35 (I. II. III. IV. éves) hallgatója énekelt a Hevesi-teremben.
A zsűri a következő díjakat osztotta ki:
A legjobb előadói díj:
Kerekes Márton – II. zenésszínművész-osztály
A francia sanzon legjobb előadásáért díj:
Beale Emma – II. zenésszínművész-osztály, Kovács Anna – Luca II. zenésszínművész-osztály
A legjobb előadó díját elnyerő Kerekes Márton.
A 43. dalversenyen egy 20 éves évfordulót is megünnepeltünk
Bagó Gizella professor emerita 20 évvel ezelőtt megkereste és felkérte a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerzés tanszékének vezetőjét, Fekete Gyula tanár urat, hogy kezdjenek el egy közös gyakorlási, illetve tanulási folyamatot a két egyetem hallgatói. Az együttműködés értelmében a professor emerita akkori hallgatói által választott versekre Fekete Gyula zeneszerzés szakos tanítványai komponáltak zenét. A tanár úr igent mondott a felkérésre, így megindult az együttműködés. Bagó Gizella ezt később az LFZE Tallér Zsófia tanárnő által alapított alkalmazott zeneszerzés szakával folytatta.
Az együttműködés során az idei dalversenyig az LFZE 70 zeneszerzés szakos hallgatója összesen 97 dalt komponált az SZFE színművészhallgatói által kiválasztott versekre. A zsűriben köszönthettük Bella Máté zeneszerzőt, aki a 2007-es dalverseny nyertes dalának szerzője volt. Balla Máté ma már az LFZE oktatója és az ő tanítványa, Sebestyén Lázár Regina komponálta azt a dalt, amit pedig az idei verseny győztese, Sipos Balázs Gyula énekelt.
Neményi Lili azt írta: „A klasszikus sanzonok mellett kérem, hogy a most élő, tehetséges írókat, zeneszerzőket is vegyék fel a repertoárba, ha értékben olyan nívót képviselnek, mint a régiek…” A megzenésített versekkel mindkettő megtörtént.
A 2025-ös dalverseny tanárai
Az SZFE hangképző és korrepetitor tanárai színházi gyakorlattal, biztos stílusismerettel és folyamatos munkával készítik fel hallgatóikat a megmérettetésre, a verseny mindkét napjának anyagából.
Korrepetitor tanárok: Andrássy Gertrúd, Axmann Péter, Bellus Csilla, Erdélyi Ilona, Grósz Zsuzsanna, Lengyel Andrea, Szép András, Termes Rita
Hangképző tanárok: Bagó Gizella, Berecz Beáta, Decsi Ágnes, Denk Viktória, Kármán Emese, Kővári Judit, Márta Judit, Vámossy Éva, Vincze Klára.
A hangulatában semmihez nem hasonlítható, vidám díjkiosztó perceiben a hallgatók teljesen átérezhették, megérthették Bartók Béla szavait: „Az előadóművészet nem csak tudás, hanem egyszersmind a tudás megmutatni tudása is.”
Lukács Ádám, a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős prózai színművész hallgatója gyerekkora óta él-hal a színházért. Az SZFE-n töltött évek során nemcsak technikai tudást, hanem mélyebb alkotói szemléletet is elsajátított, mesterei – Hegedűs D. Géza és ifj. Vidnyánszky Attila – példáján keresztül. Az interjúban szó esik a megfelelési kényszer leküzdéséről, az első évad kihívásairól, valamint arról is, hogyan vált a színészet mellett a rendezés is az önkifejezés egyik útjává.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem tudományos élete az elmúlt időszakban látványosan megerősödött: egyre több hallgató vállalkozik önálló kutatómunkára és mind több tudományos eredmény mutatkozik meg országos fórumokon is. E folyamatot a Doktori Iskola mellett a nemrég alapított SZFE Szakkollégium is támogatja, amely közösségi és szakmai műhelyként is segíti a hallgatók elmélyülését a kutatási témájukban.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói az EKÖP Konferencia 2025 elnevezésű szakmai eseményen mutatják be az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) pályázatára készült munkáikat. A konferencia időpontja 2025. május 30., helyszíne pedig az SZFE Mészáros utcai kampusza lesz.
Az idei, rekordszámú nevezést hozó Savaria Filmszemlén az SZFE több programban is képviseltette magát: az Agora Savaria Filmszínházban Novák Emil kurálásában nyílt meg egy Törőcsik Mari életét bemutató fotókiállítás, valamint Maruszki Balázs és Szekeres Csaba vezetésével interaktív filmes workshopot rendeztek középiskolásoknak. Emellett a 12. Savaria Filmszemle egyik életműdíját egyetemünk oktatója, Koltai Lajos kapta.
Az SZFE III. éves film- és televíziórendező osztálya bemutatja a Csokonai 250 emlékévre készült videóklippjeiket. Osztályvezető tanár: Zilahy Tamás és Káel Csaba. A vetítés időpontja május 13., 13 óra, helyszíne pedig a Hevesi terem (1088 Budapest, Rákóczi út 21.) lesz.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem tavaly januárban indított együttműködése új szakaszba lép: a három intézmény vezetői 2025. május 8-án határozatlan időre szóló megállapodást írtak alá, folytatva és megerősítve a korábbi, egyéves időtartamra kötött szakmai partnerséget.
Mintegy száz magyar filmet vetítenek az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban. Az SZFE vizsgafilmjei idén is helyet kaptak a fesztivál programjában. Az egyetem vetítésein június 19-21. között vehetnek részt az érdeklődők Veszprémben, az Expressóban és a Foton Audiovizuális Centrumban.
Egyetemünk ismét egy nemzetközi rangú alkotót látott vendégül: Valère Novarina, a kortárs francia színház meghatározó írója, rendezője és képzőművésze érkezett hozzánk a Doktori Iskola szervezésében. A látogatás során előadás, többnapos, zártkörű workshop és a Nemzeti Színházban bemutatott, zenével és filmetűdökkel kísért felolvasószínházi performansz keretében találkozhatott vele a szakmai közönség és a hallgatóság.