Mintegy száz magyar filmet vetítenek az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban. Az SZFE vizsgafilmjei idén is helyet kaptak a fesztivál programjában. Az egyetem vetítésein június 19-21. között vehetnek részt az érdeklődők Veszprémben, az Expressóban és a Foton Audiovizuális Centrumban.
A fesztivál első napján – rendhagyó módon – az SZFE elsőéves film- és televíziórendező osztályának összefüggő etűd-munkái mutatkoznak be nyolc epizódban. A következő napokon BA-, illetve MA-szakos filmkészítők legfrissebb alkotásaiból válogattak tematikus bontásban Megértésüket köszönjük! és Hagyjál! – A szerelem határai címmel. A vetítések utáni közönségtalálkozón rövid beszélgetésekre is sor kerül az alkotókkal.
A vetítéseken kívül is több SZFE-s kötődése van a fesztiválnak. A Magyar Mozgókép Díjakat odaítélő szakmai zsűri tagja idén Pacskovszki József Balázs Béla-díjas filmrendező, az SZFE Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetének osztályvezető tanára. Emellett a díjakra jelöltek között is számos SZFE-s névvel találkozhatunk:
Tévéfilm kategória
Ők tudják, mi a szerelem (rendező: Rátóti Zoltán)
Kisjátékfilm kategória
Ha átkelsz majd a nagy hegyen (rendező: Kotsis Gergely, filmrendező művész MA, osztályvezető: Koltai Lajos és Novák Emil)
Kecskeének (rendező: Nógrádi Maya, filmrendező művész MA, osztályvezető: Koltai Lajos és Novák Emil)
Elsőfilmes rendező kategória
Cibulya Nikol (Holnap meghalok) (doktorandusz hallgató, DLA)
Operatőr kategória
Szuromi Mátyás (Kecskeének, r.: Nógrádi Maya) (filmoperatőr MA, osztályvezető: Vecsernyés János és Babos Tamás)
Forgatókönyvíró kategória
Nagy Anikó Mária, Lukácsy György (1968 – Egy szerelem rekonstrukciója)
Cibulya Nikol (Holnap meghalok) (doktorandusz hallgató, DLA)
Férfi főszereplő kategória
Horkay Péter (Ha átkelsz majd a nagy hegyen, r.: Kotsis Gergely)
Női mellékszereplő kategória
Gál Réka Ágota (S.E.R.E.G.) (prózai színművész, osztályvezető tanár: Hegedűs D. Géza és ifj. Vidnyánszky Attila)
Férfi mellékszereplő kategória
Szacsvay László (Ha átkelsz majd a nagy hegyen, r.: Kotsis Gergely)
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.